اسفند 06, 1395 05:29 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • ترامپ: آمریکا باید در عرصه تسلیحات اتمی جلودار باشد 

رئیس جمهور جنجالی آمریکا در اظهاراتی ضد و نقیض، از سویی خواستار منع اشاعه تسلیحات اتمی شد و از سوی دیگر گفت: واشنگتن همواره باید دارای بزرگترین زرادخانه اتمی در قیاس با سایر کشورها باشد.

«دونالد ترامپ» روز پنجشنبه در گفت و گو با رویترز با ادعای این که خواستار جهانی عاری از جنگ افزار های اتمی است افزود: با این حال آمریکا هیچ گاه از دیگر کشورها حتی کشورهای دوست، در زمینه سلاح های اتمی عقب نخواهد افتاد.

ترامپ در ادامه توافق ده ساله آمریکا با روسیه موسوم به «نیو استارت» را که دو طرف به موجب آن تا سال 2018 برای اعمال برخی محدودیت های کلیدی بر زراد خانه های هسته ای خود فرصت دارند، توافقی «یک طرفه» دانست و ضمن قیاس آن با «برجام» گفت : این هم یکی دیگر از توافقات بدی است که آمریکا منعقد کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین به مسئله آزمایش های هسته ای کره شمالی اشاره و با بیان اینکه «آمریکا به شدت از این مسئله عصبانی است» تاکید کرد: تقویت سامانه های دفاع موشکی ژاپن و کره جنوبی هم اکنون یکی از گزینه های پیش روی واشنگتن برای مقابله با پیونگ یانگ است.

ترامپ که بارها از چین به واسطه آنچه که «عدم همکاری در مسئله کره شمالی» خوانده، انتقاد کرده است، در ادامه گفتگوی خود با رویترز گفت: وضعیت خطرناکی (در شبه جزیره کره) به وجود آمده است و چین به عقیده من می تواند به سرعت به آن پایان دهد.

پیونگ یانگ بارها تاکید کرده است ­تا زمانی که آمریکا و متحدانش به تهدیدهایشان علیه کره ­شمالی ­­ادامه دهند، این کشور نیز به تقویت توانمندی های نظامی و توانایی حملات پیشدستانه خود ادامه خواهد داد.

بر اساس برآورد صورت گرفته در گزارش سالانۀ مؤسسه صلح استکهلم، آمریکا در آغاز سال 2016 دارای 7 هزار کلاهک اتمی بوده است.117