اسفند 23, 1397 11:17 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • قاسمی: آمریکایی ها در پی حفظ محیط تنش زا در غرب آسیا هستند

سخنگوی وزارت خارجه گفت: آمریکایی ها با طرح ادعاها و اتهامات ساختگی و غیرواقعی، به دنبال حفظ شرایط فعلی غرب آسیا به صورت محیطی تنش زا با بحران های متعدد و در ظاهر غیر قابل حل هستند.

به گزارش پارس تودی، "بهرام قاسمی" روز پنجشنبه در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا، در اجلاس سالانه انرژی موسوم به "سراویک" در خصوص روابط ایران با عراق گفت: روابط ایران و عراق کاملا با اراده رهبران دو کشور و براساس خواست ملت های ایران و عراق و بر پایه احترام، اعتماد و منافع متقابل شکل گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: ایران و عراق بر خلاف سیاست های مداخله جویانه آمریکا، هیچ یک به دنبال تحمیل کردن اراده و خواسته های خود به طرف مقابل نیستند. 

قاسمی همچنین در خصوص ادعاهای تکراری و بی ارزش این مقام آمریکایی در دیدار با دبیرکل سازمان ملل نیز گفت: برخی از مقامات  آمریکایی تحت تأثیر لابی صهیونیسم، به جای تلاش برای توقف جنگ در خاورمیانه، ریشه شکنی تروریسم تکفیری در برخی کشورهای متحد آمریکا و در پیش گرفتن سیاست کمک به صلح و ثبات در غرب آسیا، می کوشند با طرح ادعاها و اتهامات ساختگی، غرب آسیا را به صورت محیطی تنش زا با بحران های متعدد و پیچیده و در ظاهر غیر قابل حل، حفظ کنند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، تاکید کرد: سیاست های کنونی آمریکا به قیمت جان هزاران انسان بی گناه، ویرانی زیرساخت های برخی از کشورهای منطقه، تشدید منازعات و بحران ها در میان کشورهای این منطقه و افزایش صادرات تسلیحات و درآمدهای ناشی از آن برای آمریکا تمام شده است.

"مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در دیدار با آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد بار دیگر به تکرار اتهامات و ادعاهای واهی خود علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

پمپئو در این دیدار ادعا کرد، فعالیت‌های مخرب و تنش‌زای ایران در سراسر خاورمیانه به تلاش‌های سازمان ملل برای حل و فصل درگیری‌ها لطمه می‌زند.

"مایک پمپئو" پیش از این نیز همسو با "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا، جمهوری اسلامی ایران  را به حمایت از تروریسم و انجام اقدامات مخرب در منطقه  وجهان متهم کرده بود.

آمریکا بعد از خروج از برجام (8 می)  کارزاری همه‌جانبه برای اعمال فشار علیه ایران به راه انداخته است.

"ترامپ" رئیس جمهور آمریکا، سه شنبه 8 می 2018 به طور یکجانبه با نقض تعهدات واشنگتن ذیل برجام کشورش را از این توافق بین المللی خارج و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد. 

این اقدام ترامپ با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شده است.

113/117

بیشتربخوانید:

قاسمی: مدعیان دروغین حقوق بشر در جنایات متجاوزان سعودی شریک اند

قاسمی: ثبات و امنیت همسایگان توسعه همه جانبه منطقه است

قاسمی: برخی کشورها به طرح ادعاهای واهی عادت کرده اند

 

کلیدواژه

کامنت