فروردین 08, 1398 05:54 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • قاسمی: آمریکا بداند نمی‌تواند به ثروت ایرانیان دستبرد بزند

سخنگوی وزارت کشورمان بامداد پنجشنبه در واکنش به حکم دادگاه لوکزامبورگ مبنی بر رفع توقیف دارایی‌های بانک مرکزی ایران گفت: آمریکا باید بداند که نمی تواند با دروغ پردازی، ثروت و مایملک ایرانیان را مورد دستبرد قرار دهد.

به گزارش پارس تودی، "بهرام قاسمی"  با بیان اینکه دوران یکه تازی و زورمداری آمریکا نسبت به سایر کشورها تحت عناوین مختلف و طرح اتهامات بی اساس سپری شده است تصریح کرد "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا باید بیاموزد که ایران و مردم هوشمند و بزرگ آن با دیگر کشورهایی که ثروت کشور و ملت خود را در طبق اخلاص تقدیم آمریکایی ها می کنند تا از امتیاز حمایت و امنیت اجاره ای برخوردار شوند، کاملا متفاوتند.

قاسمی تصریح کرد  آمریکا که تاکنون شکست های متعددی را در کارزارهای مختلف حقوقی و سیاسی در مقابل ایران تجربه کرده است، بداند با اراده دولت و ملت ایران از این پس نیز شاهد عقب نشینی ها و شکست های بیشتری خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان افزود ایرانیان با هوشمندی و تجارب بر جا مانده از فشارهای مکرر و از سر خصومت آمریکا، تمامی ترفندهای ظالمانه این کشور را خنثی خواهند کرد.

یک دادگاه در لوکزامبورگ روز چهارشنبه درخواست آمریکا برای مصادره 1.6 میلیارد دلار از دارایی های ایران و اختصاص آن به خانواده قربانیان حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 را رد کرد.

این دادگاه اعلام کرد ادله مورد استناد آمریکا در این پرونده برای لغو مصونیت بانک مرکزی ایران، در مطابقت با قوانین بین‌المللی نیست.

دارایی بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ با درخواست یک دادگاه آمریکایی و به بهانه دست داشتن ایران در حملات 11 سپتامبر توقیف شده بود.

یک دادگاه آمریکایی در سال 2012 ، ایران را به دست داشتن در حملات 11 سپتامبر متهم کرد و خواستار پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان از دارایی های ایران در کشورهای دیگر شده بود اما با توجه به نبود امکان اخذ پول از ایران اجرای این حکم دادگاه تا چند سال مسکوت ماند تا اینکه آشکار شد 1.6 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران که به موجب تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران مسدود شده بود، در شرکت "کلیر استریم" لوکزامبورگ نگهداری می‌شود.

پیش از این نیز قضات آمریکایی بارها در راستای خوش خدمتی به رژیم های سعودی و صهیونیستی و تلاش برای دستبرد زدن به دارایی های ایران در آمریکا و کشورهای دیگر، چنین احکامی ناروایی را صادر کرده بودند.

جمهوری اسلامی ایران از آمریکا به دلیل صدور این احکام ناروا و مصادره  و تملک غیر قانونی  دارایی ها وسپرده های بانک مرکزی ایران، رسما به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرده است.

ادعای مضحک قاضی آمریکایی مبنی بر نقش داشتن جمهوری اسلامی ایران در حملات تروریستی 11 سپتامبر کاملا مغایر با اطلاعات مربوط به گروه تحقیق و تفحص کنگره آمریکا است.

در سال 2017 ، 28 صفحه از اطلاعات مربوط به گروه تحقیق و تفحص کنگره آمریکا که چند ماه پس از حملات 11 سپتامبر 2001 تهیه شده بود، منتشر شد.

در بخشی از این اسناد آمده است برخی از هواپیماربایان درحالی که در آمریکا بودند، از سوی افرادی که با مقامات عربستان مرتبط بودند، پشتیبانی و کمک رسانی شده اند.

15 نفر از 19 هواپیماربایی که حملات 11 سپتامبر را انجام دادند شهروند عربستان و 2  نفر نیز شهروند امارات بودند.117

بیشتر بخوانید:

دادگاه لوکزامبورگ درخواست آمریکا برای توقیف دارایی های ایران را رد کرد

 

کلیدواژه