فروردین 12, 1398 06:13 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • قاسمی: نشست اتحادیه عرب در تونس مثبت‌تر از ادوار پیشین بود/ بخش‌هایی از بیانیه را محکوم می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، بامداد دوشنبه ضمن محکوم کردن بخش‌هایی از بیانیه نشست اخیر سران اتحادیه عرب در تونس، حمایت این اتحادیه از تمامیت ارضی سوریه در بحث "جولان اشغالی" را اقدامی مثبت و امیدوار کننده و البته ناکافی در مقابله با زیاده خواهی‌های ترامپ و رژیم صهیونیستی برشمرد.

به گزارش پارس تودی، "بهرام قاسمی" گفت: ما تحولات مربوط به این نشست را در روزهای اخیر به صورت دقیق رصد کردیم؛ ما و بسیاری از کشورهای عضو این اتحادیه در یک منطقه حساس از جهان زندگی و دارای مرز مشترک می باشیم و با تعداد زیادی از آنها نیز روابط برادرانه و نزدیکی داریم و بعنوان امت اسلامی، در بسیاری از موضوعات جهان اسلام، دارای نگرانی ها و منافع مشترکی هستیم؛ همین موضوع باعث می شود که همواره و با دقت تمام مباحث و تحولات این اتحادیه را دنبال کنیم.

قاسمی افزود: بغیر از سخنرانی سران محدودی از اعضای این اتحادیه که متاسفانه همچنان در رویکرد غیرسازنده و نادرست خصومت با ایران پافشاری بی نتیجه ای نشان دادند و اتهامات بی اساسی را علیه ایران مطرح کردند، رویکرد و فضای کلی نشست اخیر سران این اتحادیه را مثبت تر از نشست های قبلی این اتحادیه ارزیابی می کنیم و دلیل آن را میزبانی و مدیریت خردمندانه و سازنده مقامات کشور تونس می دانیم؛ با این وجود، طرح ادعای نادرست و بی پایه و اساس دخالت کشورمان در امور داخلی کشورهای عربی و ادعای مطرح شده علیه جزایر سه گانه ایران را به شدت رد و آن را محکوم نموده و تاکید می کنیم سیاست اصولی و خدشه ناپذیر جمهوری اسلامی ایران عدم دخالت در امور داخلی همسایگان است؛ در خصوص جزایر ایرانی نیز تاکید می کنیم که این جزایر جز لاینفک سرزمین و حاکمیت ایران است و تکرار این ادعاها تاثیری بر وضعیت حقوقی تعلق آنها به ایران ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان افزود: حمایت این اتحادیه از تمامیت ارضی سوریه در بحث جولان اشغالی را اقدامی مثبت و امیدوارکننده و البته ناکافی در مقابله با زیاده خواهی های رییس جمهور آمریکا و رژیم صهیونیستی می دانیم و معتقدیم جهان اسلام همچنان باید مسئله اشغال سرزمین های عربی - اسلامی توسط رژیم نامشروع صهیونیستی را مسئله اول خود بداند و حول آن، زمینه تقویت وحدت جهان اسلام را پیگیری کند و اجازه ندهد توطئه و دسیسه های بد خواهان خارج از جهان اسلام، به وحدت و هدف مشترک کشورهای اسلامی خدشه ای وارد کند و آن را به سمت و سوی مسائل دیگر منحرف کند. جمهوری اسلامی ایران عمیقأ معتقد است کشورهای منطقه در برابر توطئه‌ها و جنایات رژیم صهیونیستی در یک کشتی و با یک سرنوشت نشسته اند و باید در راه مقابله با این توطئه‌ها، وحدت و هوشیاری خود را حفظ کنند.

سی امین نشست سران اتحادیه عرب یکشنبه شب با انتشار بیانیه ای در تونس به کار خود پایان داد.

در بیانیه پایانی این نشست، اقدام "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا درباره "جولان اشغالی" محکوم و تاکید شده است "جولان" بر اساس قوانین بین‌الملل سرزمینی سوری است.

سران اتحادیه عرب در این بیانیه همچنین  از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت شهرک سازی ها و مصادره اراضی فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی استقبال کردند.

در بیانیه پایانی این نشست از ثبات و امنیت در کشورهای لبنان، عراق، لیبی، سومالی نیز حمایت و  بر حل سیاسی بحران سوریه هم تاکید شده است.

سران اتحادیه عرب در این بیانیه همچنین با فشار عربستان، پاسخ موشکی یمنی ها به جنایات و تجاوزات ائتلاف سعودی را محکوم کردند.

با فشار امارات نیز در بیانیه پایانی نشست روز یکشنبه سران اتحادیه عرب به مساله جزایر سه گانه ایران دوباره پرداخته شد.

اتحادیه عرب در این بیانیه، ادعای واهی حاکمیت امارات بر جزایر سه گانه ایرانی را تکرار کرد.117

بیشتر بخوانید:

 

بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب؛ تکرار ادعای واهی حاکمیت امارات بر جزایر سه گانه ایرانی

نشست سران اتحادیه عرب با اعلام حق حاکمیت سوریه بر جولان

 

کلیدواژه