تیر 24, 1398 11:48 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • کمالوندی: کاهش تعهدات برجامی به منزله اعطای فرصت به دیپلماسی است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: کاهش تعهدات برجامی ایران از روی لجاجت نیست بلکه برای اعطای فرصت به دیپلماسی است تا طرف مقابل به خودش بیاید و وظایفش را انجام دهد.

به گزارش پارس تودی، «بهروز کمالوندی» روز دوشنبه در مصاحبه با «رادیو گفتگو» با اشاره به ابتکارات هسته‌ای ایران برای موازنه سیاسی گفت: برجام یک معامله و داد و ستد بود که آنچه ما ارائه می‌دادیم خیلی بیشتر از آن چیزهایی بود که دریافت می‌کردیم زیرا طرف‌های مقابل به خصوص پس از خروج آمریکا از برجام تعهدات خودشان را فراموش کردند.

وی تاکید کرد: اقدامات هسته‌ای که امروز جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهد، جهت یادآوری به طرف های مقابل برای انجام تعهداتشان است.

کمالوندی ادامه داد: آنچه جمهوری اسلامی ایران در راستای ارتقاء توان هسته ای انجام می دهد در چارچوب برجام است و در بندهای 26 و 36 عنوان شده است که اگر طرف مقابل تعهدات خود را انجام ندهد، این حق برای طرف دیگر وجود دارد که در تعهدات خودش تجدید نظر کند.

معاون سازمان انرژی اتمی با اشاره به نامه رئیس‌جمهوری به طرف‌های برجام اظهار داشت: رئیس جمهوری در این نامه متذکر شده است که اگر از فرصت هایی که از طرف ایران داده می شود، استفاده نکنید، جمهوری اسلامی ایران بر اساس مواردی که در برجام مطرح شده است، تعهدات خودش را کاهش می دهد و این کار در یک دوره دوماهه عملاً انجام شده است.

بهروز کمالوندی افزود: پس از پایان دوره دوماهه نخست، ذخایر اورانیوم از 300 کیلو بیشتر شد و ارائه آب سنگین مازاد نیز از تعهدات ایران خارج شد. در حال حاضر سقف غنی ساز 3.67 درصد را شکستیم و از آن عبور می کنیم و در حال تهیه مواد غنی شده برای سوخت نیروگاهی هستیم که 4.5 درصد است.

وی درباره اقدامات ایران تصریح کرد: این اقدامات از روی لجاجت نیست بلکه برای این است که به دیپلماسی فرصتی داده شود تا طرف مقابل به خودش بیاید و وظایفش را انجام دهد و اگر هم اروپایی ها و آمریکا نخواهند تعهداتشان را انجام دهند، ما نیز با کاهش تعهدات، در این معامله یک تعادل ایجاد می کنیم و شرایط را به چهار سال قبل باز می گردانیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در پایان تاکید کرد: نباید فراموش کنیم جمهوری اسلامی ایران تمام تعهدات خود در توافق هسته ای را انجام داده است و گزارشات آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملاً این موضوع را تائید می کند.

خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی برای اجرای تعهداتشان در قبال توافق هسته ای، موجب شد تا ایران در دو نوبت به کاهش تعهدات برجامی خود اقدام کند.

جمهوری ایلامی ایران ضمن افزایش ذخایر اروانیوم غنی شده خود به بیش از 300 کیلوگرم، سطح غنی سازی آن را نیز از 3.67 درصد به 4.5 درصد ارتفا داده است.

ایران در عین حال ضرب الاجل 60 روزه ای را به اروپایی ها برای اجرای وعده های آنها داده و تاکید کرده است که در پایان آن اقدامات جدیدی را در زمینه فراتر رفتن از تعهدات برجامی خود انجام خواهد داد. 

116

بیشتر بخوانید:

کمالوندی: ایران هیچ پادمان و پروتکل الحاقی را نقض نکرده است

کمالوندی: سطح غنی‌سازی ایران به حدود چهار و نیم درصد رسید

کمالوندی: غنی سازی 20 درصدی، از گزینه های گام سوم ایران است

کمالوندی: ادامه غنی سازی به همکاری شرکای اروپایی بستگی دارد

 

کلیدواژه

کامنت