شهریور 05, 1398 12:41 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • ظریف: سیاست آمریکا ضد ایران و چین، تروریسم اقتصادی است

وزیر امور خارجه با بیان اینکه آمریکا رفتار مشابهی با چین و ایران دارد، گفت، اقدامات آمریکا ضد تهران و پکن، در راستای سیاست تروریسم اقتصادی، فشار بر کشورهای مستقل و مداخله در امور داخلی کشورهاست.

به گزارش پارس تودی، «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه  که روز گذشته (دوشنبه) با هدف دیدار و گفت و گو با وزیر امور خارجه چین راهی پکن شد، امروز پیش از ترک چین در جمع خبرنگاران، با اشاره به تحولات منطقه غرب آسیا، افزود، آمریکا هیچ نقشی در خلیج فارس ندارد و حضور این کشور در خلیج فارس، باعث نا امنی این منطقه می شود.

ظریف همچنین با اشاره به دیدار خود با «وانگ یی» Wang Yi وزیر امورخارجه چین گفت، در این دیدار درباره برنامه 25 ساله روابط تهران و پکن در حوزه های مختلف و نقش ایران در طرح «یک کمربند - یک جاده» تبادل نظر شد.

وزیر امورخارجه با بیان اینکه ایران از دیرباز در جاده ابریشم نقش محوری داشته است، تصریح کرد، کریدورهای جنوب - شمال، جنوب - غرب و شرق - غرب ایران می تواند در خدمت توسعه منطقه و ارتباطات بیشتر منطقه ای و جهانی باشد.

ظریف درباره سفر خود به ژاپن نیز گفت، در سفر دو روزه به توکیو، ضمن پیگیری توافق های سفر «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن به تهران، درباره مشارکت فعال ژاپن در توسعه اقتصادی ایران و روابط دو جانبه نیز گفت و گو خواهد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین در واکنش به اظهارات «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر آمادگی این کشور برای برگزاری ملاقات میان رئیسان جمهوری ایران و فرانسه نیز گفت، دیداری بین رئیس جمهوری ایران و ترامپ قابل تصور نیست تا زمانی که آمریکا به جمع پنج به علاوه یک بپیوندد و برجام را اجرا کند.

133/118

بیشتر بخوانید:

ظریف از پکن، عازم توکیو شد

ظریف در پکن؛ نقشه‌ راه 25 ساله برای عملی کردن شراکت راهبردی جامع بین ایران و چین/ تحلیل

ظریف: روابط ایران و چین همه جانبه و راهبردی است

کلیدواژه

کامنت