مهر 09, 1398 11:23 Asia/Tehran [Updated: دی 29, 1398 21:19 Asia/Tehran]

سخنگوی قوه قضاییه از تهیه ۱۵ لایحه و دستورالعمل مورد نیاز قوه قضاییه در ۵ ماه اخیر خبر داد.

به گزارش پارس تودی به نقل از خبرگزاری "ایران پرس"، «غلامحسین اسماعیلی» در یازدهمین نشست خبری امروز (سه شنبه) با رسانه‌ها، ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع)  گفت، در مجموعه کشور و به ویژه قوه قضاییه، قوانین و مقررات ابزار اصلی تحقق و اجرای عدالت هستند و برای اجرای عدالت نیازمند قانون خوب، مجری شایسته و قاضی عادل و فرهیخته هستیم.

وی افزود، در دوره جدید قوه قضاییه در جهت تامین و اصلاح قوانین و مقررات مورد نیاز یکی از معاونت‌های فعال این قوه، معاونت حقوقی بوده است که این معاونت در پنج ماه اخیر سال جاری تاکنون با بسیج همه امکانات و بهره گیری از چهره‌های علمی ۱۵ لایحه و دستورالعمل مورد نیاز تهیه و تدوین کرده است که آیین نامه‌ها به  تصویب رسیده و ابلاغ شده است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود، برخی از لوایح مهم مثل لایحه امنیت بانوان، لایحه ثبت شرکت‌ها و لایحه موسسات غیرتجاری و لایحه اداره و بهره برداری از آپارتمان‌ها در قوه کارشان به اتمام رسیده و  به دولت ارسال شده است.

وی تصریح کرد، در زمینه تثبیت مالکیت و اعتباربخشی به اسناد رسمی و به مرور حذف معاملات عادی در مورد املاک در چرخه قراردادها و نقل و انتقال املاک، اهتمام جدی داریم و تدوین قوانینی که بتواند با تثبیت مالکیت از طریق رسمی زمینه پرونده‌های فراوانی در اثر معاملات عادی  ایجاد  شود را در دستور کار قرار دادیم.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به قانون حدنگار یا کاداستر ادامه داد، قانون حدنگار یا کاداستر که اجرای آن در سازمان ثبت با قوت انجام می شود، نیازمند حمایت دولت است. در این قانون پیش بینی شده بود که ظرف پنج سال تمام اسناد، به صورت کاداستری صادر شوند که بخشی صادر شده است؛ اما اراضی دولتی کمترین اقدام را برای صدور اسناد کاداستری داشته‌اند.

133/118

بیشتر بخوانید:

تاکید سخنگوی قوه قضاییه بر لزوم اجرای رویکرد عدالت محوری در کشور

 

کلیدواژه

کامنت