مهر 25, 1398 20:16 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • رایزنی تلفنی ظریف و لاوروف درباره سوریه

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه عصر پنجشنبه تلفنی درباره تحولات اخیر سوریه و عملیات نظامی آنکارا در شمال این کشور گفت‌ وگو کردند.

به گزارش پارس تودی، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، "محمدجواد ظریف" وزیر خارجه ایران و "سرگئی لاوروف" وزیر خارجه روسیه در این تماس تلفنی بر ایجاد گفت‌ وگو میان دمشق و آنکارا و همچنین بین مقامات سوریه و نمایندگان کردهای این کشور تاکید و اعلام کردند، تهران و مسکو برای تسهیل چنین ارتباطاتی آماده هستند.

"ظریف" و "لاوروف" همچنین در خصوص هماهنگی اقدامات در قالب فرمت آستانه شامل کشورهای روسیه، ایران و ترکیه رایزنی و بار دیگر بر اهمیت تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه بر اساس قطعنامه سازمان ملل متحد تاکید کردند.

دو طرف در این گفت و گوی تلفنی بر موضع مشترک تهران و مسکو در اهمیت تحقق ثبات قوی و بلند مدت در شرق رودخانه فرات بر اساس احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه نیز تأکید کردند.

ارتش ترکیه از چهارشنبه هفته گذشته به بهانه «مقابله با تروریسم» و «پاکسازی مرز سوریه و ترکیه» از حضور شبه نظامیان کرد که آنکارا آن‌ها را تروریست می‌داند، با دستور "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه به شمال سوریه حمله کرده است.

"فواد اوکتای" معاون رئیس‌جمهور ترکیه پس از آغاز رسمی عملیات به اصطلاح «چشمه صلح» مدعی شد، هدف از انجام این عملیات، بازگرداندن صلح به سوریه است.

عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه که با چراغ سبز دولت آمریکا آغاز شد، با محکومیت گسترده بین المللی روبه رو شده است.

مقامات سوریه تاکید کرده‌اند، سوری ها از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی خود دفاع خواهند کرد.

نیروهای دموکراتیک سوریه "قسد" (کردهای سوریه) نیز اعلام کردند، حمله ترکیه را به جنگی تمام عیار تبدیل خواهند کرد.

ارتش ترکیه طی 3 سال گذشته، چندین بار به خاک سوریه تجاوز کرده است.

116/117

بیشتر بخوانید:

تاکید ظریف بر پایان حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه

لاوروف: مذاکره تنها راه حل بحران شمال سوریه است 

بررسی تحولات منطقه در دیدار لاوروف با بارزانی

 

کلیدواژه

کامنت