مهر 27, 1398 07:42 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 18:30 Asia/Tehran]
  • پیاده‌روی اربعین حسینی(ع)؛ تجمعی در راستای آزادی خواهی و دفاع ازمظلومان/ تحلیل

پارس تودی- «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درحاشیه بازدید از موکب‌های مستقر در پایانه مرزی چذابه، پیاده روی اربعین حسینی(ع) را محوری برای آزادی خواهی و دفاع از مردم فلسطین و تجمع ضد صهیونیستی دانست.

شمخانی در این بازدید که روز جمعه انجام شد گفت: در اربعین امسال میلیون‌ها زائر از ایران و سایر کشورها در این همایش بزرگ با برخورداری از امنیت در ایران و عراق حضور پیدا کردند.

راهپیمایی بزرگ اربعین، آیینی سرشار از ارزش ­های معنوی و باورهای دینی و در عین حال همراه با پیام های جهانی است. در راهپیمایی اربعین بسیاری از خصوصیات استثنایی و ارزشهای ناب مانند ایثار و فداکاری مؤمنین نسبت به یکدیگر و جلوه های کم نظیری ازمیهمان نوازی مشهود است.

در شرایطی که منطقه در حال گذار از تحولات سیاسی حساس است، اربعین فرصتی برای جهانی سازی اهداف قیام عاشورا با محوریت ظلم ستیزی و ایستادن در مقابل ظالمان است. حضور پیروان ادیان دیگر از جمله مسیحیان و کلیمیان بین انبوه زائران اربعین نیز شاهدی بر این حقیقت است که راه و اندیشه آزادی خواهی و عدالت جویی امام حسین(ع) مختص شیعه و مسلمانان نیست.

آنگونه که امیر دریابان علی شمخانی تاکید کرد: اربعین حسینی (ع) و استقبال مردم از این حرکت عظیم نشان‌دهنده آن است که رسالت فرهنگی اربعین فقط در کربلای معلی و بین‌الحرمین نیست.

«آیت الله محسن غرویان» استاد برجسته حوزه علمیه قم درباره اهمیت و جایگاه راه پیمایی بزرگ اربعین می گوید: "در معادلات جهانی این اجتماع عظیم از عزاداران حسینی بسیار قابل توجه بوده و پیام های مهمی در سطح بین المللی دارد؛ چرا که تحلیلگران سیاسی دنیا می فهمند که وقتی عشق اباعبدالله(ع) می تواند چنین جمعیتی را جمع کند، اگر اتفاقی بیفتد بار دیگر همین جمعیت در صحنه حضور یافته و معادلات مادی را به هم می زنند. از این دید گاه راهپیمایی اربعین علاوه بر ارزش های دینی و معنوی با تاثیرات عمیق سیاسی-اجتماعی همراه است."

این راهپیمایی  با برخورداری از پیوند تاریخی اکنون به گفتمانی مشترک میان مسلمانان تبدیل شده که یک سرمایه اجتماعی و در حقیقت تجلی قدرت نرم مسلمانان محسوب می­ شود.

از نگاه «امیل دورکیم» جامعه‌شناس برجسته‌ی فرانسوی، آنچه جامعه را سر پا نگه می‌دارد، احساس «همبستگی» میان اعضای آن است. دورکیم بر این باور است که هیچ جامعه ای وجود ندارد که لازم نداند در فواصل منظم زمانی، احساسات و آرمان­های جمعی را به علامت حفظ آنها و تصدیق دوباره آنها به نمایش بگذارد؛ زیرا این­ها هستند که عناصر سازنده وحدت و شخصیت یک جامعه را تشکیل می­ دهند.

این اجتماع عظیم اکنون توانسته است تاثیرگذاری خود را درسطح بالایی از وحدت و اتحاد اثبات کند وهویت مشترکی را دراجتماعی میلیونی از مناطق مختلف جهان پررنگ و برجسته سازد. البته در کنار این فرصت‌ها، تهدیدهایی نیز متوجه این مراسم عظیم بوده است.

ناامنی و اقدامات تروریستی و نفوذ جریان های بیگانه ازعناصری هستند که درصدد ناامن کردن این حرکت عظیم هستند تا موجب تضعیف ارزشهای آن شوند. این راه پیمایی اما حتی در شرایط تهدید و خطر و با وجود سختی ­ها و کمبودها باعشق و میل درونی و خودجوش زائران دراوج شکوه و عظمت خود برگزار شده است. تجربه امسال وسال اخیر در برگزاری با شکوه این راه پیمایی نیز حاکی از رشد وتکامل این ارزش ها است. 

حضرت آیت الله خامنه ای، رهبرانقلاب اسلامی در بیاناتی درمراسم سالانه دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع)؛ اربعین را از اولین ظهورش در تاریخ اسلام، «رسانه پر قدرت عاشورا» دانستند و با تاکید بر گسترش وتعمیق روزافزون معنویت و فکرومعرفت در راهپیمایی اربعین حسینی افزودند؛ اصحاب حکمت و علم باید دراین زمینه کار و تلاش کنند.

نویسنده: جمشید امین زاده

139/116

بیشتر بخوانید:

پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی (ع) آغاز شد

شمخانی: دشمنان برای از بین بردن شکوه اربعین شکست خوردند

 تسلیت اربعین حسینی (ع)؛ ایران اسلامی غرق در ماتم و عزاداری

 

کلیدواژه

کامنت