آبان 01, 1398 11:30 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • موسوی: ایران از حفظ تمامیت ارضی و تقویت حاکمیت ملی سوریه حمایت می کند

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به توافق روسیه و ترکیه در خصوص تحولات شمال سوریه تاکید کرد: ایران از هر اقدامی که به حفظ تمامیت ارضی و تقویت حاکمیت ملی سوریه منجر شود، استقبال می کند.

روسای جمهور روسیه و ترکیه شامگاه سه شنبه در شهر سوچی تفاهمنامه‌ای 10 ماده‌ای درباره اوضاع امنیتی شمال سوریه امضا کردند.

در این تفاهمنامه، ضمن تاکید بر حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی سوریه آمده است:‌ همه واحدهای شبه نظامیان کُرد از "منبج" و "تل‌رفعت" (شمال سوریه) خارج خواهند شد.

به گزارش پارس تودی؛ «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه افزود: ایران توافق بین روسیه و ترکیه برای پایان دادن به درگیری ها در شمال سوریه را قدم مثبتی برای بازگشت ثبات و آرامش به منطقه می داند.

موسوی ابراز امیدواری کرد: رسیدن به این تفاهم، موجبات رفع نگرانی های امنیتی ترکیه از یک سو و حفظ تمامیت ارضی و تقویت حاکمیت ملی سوریه از سوی دیگر را فراهم کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه تهران همواره طرفدار گفت وگو و روش های مسالمت آمیز حل اختلافات بوده است اظهار کرد: ایران توافق "آدانا" را مبنای مناسبی برای رفع نگرانی های ترکیه و سوریه می داند و در این راه از هرگونه مساعدتی برای گفتگو و ایجاد تفاهم میان آنکارا و دمشق دریغ نمی کند.

موسوی همچنین حضور نیروهای خارجی در شمال سوریه را موجب تامین امنیت در منطقه ندانست و تاکید کرد: راه حل مشکلات منطقه، درون منطقه ای است و خروج نیروهای آمریکایی از منطقه موجب بازگشت امنیت و آرامش خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران خاطر نشان کرد: اثرات سازو کار روند آستانه در تامین صلح و امنیت در سوریه با تشکیل کمیته قانون اساسی در آینده نزدیک، نمود بارزتری پیدا می کند و اطینان داریم قدمی بزرگ در بازگشت ثبات و آرامش دائمی در سوریه محسوب می شود.115/118

بیشتر بخوانید:

موسوی: مداخله آمریکا در امور کشورها، ابزاری برای بی‌ثبات کردن است

موسوی: کشور‌های منطقه بدانند که امنیت خریدنی نیست

موسوی: متجاوزان همچنان بر طبل جنگ می‌کوبند

 

کلیدواژه

کامنت