آبان 23, 1398 09:41 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • روحانی: فلسطین و قدس شریف مهمترین موضوع  جهان اسلام است

رئیس جمهوری اسلامی ایران، فلسطین و قدس شریف را مهمترین موضوع جهان اسلام دانست و گفت:: افکار عمومی جهان اسلام به دشمنان اجازه نخواهد داد که موضوع فلسطین و قدس شریف به فراموشی سپرده شود.

به گزارش پارس تودی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» روز پنجشنبه در آیین افتتاحیه سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با تاکید براینکه عدم موفقیت آمریکا و رژیم صهیونیستی در سایه بیداری و هوشیاری دنیای اسلام است، اظهار داشت: آمریکایی ها و صهیونیست ها اگر بتوانند نسل جوان ما را از آرمان های به حق، دور کرده و دشمن را دوست و دوست را دشمن معرفی کنند، در توطئه های خود علیه جهان اسلام موفق می شوند.

مسائل منطقه باید توسط مردم حل و فصل شود

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دستکم طی سه دهه گذشته منشاء هر جنگ، کشتار و اختلاف در منطقه، آمریکا و رژیم صهیونیستی بوده است، تاکید کرد: نسل جوان باید درک کند که آمریکا به عنوان دوست ملت های منطقه و مسلمانان نبوده و نخواهد بود و مسائل منطقه باید توسط مردم حل و فصل شود.

روحانی در ادامه خاطر نشان کرد: مهم‌ترین طراحی در دهه‌های اخیر علیه ما مسلمانان، ایجاد تردید نسبت به موضوع قدرت‌هایی است که با جهان اسلام دشمنی دیرینه دارند.

رئیس جمهور تأکید کرد: همه تلاش‌ها بر این بوده که همه ما فراموش کنیم که غرب و در رأس آن آمریکا در طول سالیان دراز چه جنایت‌هایی بر دنیای اسلام روا داشته و همه تلاش‌ها بر این مبنا بوده است که فراموش کنیم که سرزمین مقدس فلسطین توسط گروهی اشغالگر تصرف شده و به اشغال در آمده است و از یاد ببریم که میلیون‌ها فلسطینی در جهان آواره هستند.

توطئه های شوم آمریکا در منطقه

رئیس جمهور افزود: دشمنان اسلام می‌خواستند رژیم صهیونیستی در منطقه به عنوان یک کشور عادی و معمولی مورد پذیرش همه مسلمانان منطقه و حتی فلسطینیان قرار گیرد. حتی رژیم جدید حاکم بر آمریکا تلاش کرد موضوع فلسطین را با پول معامله کند و آن را «معامله قرن» نامید و حتی تلاش کردند، قدس شریف را پایتخت اشغالگران قرار دهند، اما در این راستا توفیق چندانی به دست نیاوردند.

روحانی تأکید کرد: از کشتار مردم افغانستان تا کشتار مردم عراق و مردم مظلوم یمن و ایجاد اختلاف و تفرقه در کشورهای اسلامی، همه اینها از آثار توطئه‌های شوم آمریکا در این منطقه بوده است.

رئیس جمهور اظهارداشت: اولین مسأله دنیای اسلام این است که این تردید را از نسل جوان بزداییم که آمریکا به هیچ عنوان دوست ملت‌های منطقه و مسلمانان نبوده و نخواهد بود. همان‌هایی که به صراحت و با زبان روشن‌تر اخیراً سخن می‌گویند. قبلاً می‌گفتند برای نجات مردم کویت به منطقه آمده‌ایم یا برای ایجاد امنیت آبراه‌ها در منطقه حضور داریم و یا می‌گفتند برای مقابله با تروریسم، هواپیماها و نیروهای نظامی خود را به منطقه اعزام می‌کنیم اما همان‌ها امروز به صراحت می‌گویند، هدف ما چاه‌های نفت سوریه است و از این بیان صریح‌تر و روشن‌تر از رژیم حاکم بر کاخ سفید نشنیده بودیم.

رئیس جمهور افزود: می‌دانستیم هدف آمریکا، نفت منطقه و تاراج منابع مسلمانان است، اما هیچ‌وقت این تعبیر را نشنیده بودیم که برخی کشورها "گاو شیرده" هستند و ما باید از این گاو شیرده برای تأمین منافع خود استفاده کنیم و از این واضح‌تر رژیم صهیونیستی اهداف خود را بیان می‌کند، گر چه برای ما کاملاً روشن بود.

روحانی تأکید کرد: اینکه آمریکا دشمن مردم عرب و اسلام و مسلمانان است و با نجات فلسطین و کمک به مردم فلسطین میانه‌ای ندارد، برای ما روشن بود اما وقتی گفتند که ما قدس شریف را پایتخت می‌دانیم، برای ما واضح‌تر شد.

رئیس جمهور افزود: زمانی که به وضوح نسبت به منطقه سخن گفتند که آتش منطقه را شعله‌ور کرده و سلاح‌های مدرن را به منطقه سرازیر می‌کنیم برای ما روشن‌تر شد که می‌خواهند پول نفت منطقه به جیب آنها سرازیر شود و سلاح‌های مخرب آنها برای کشتار مردم منطقه به فروش برسد. هواپیماها، هلی‌کوپترها، ناوها و پهپادها به منطقه بیاید تا یمن ویران‌تر شود و مردم مسلمان یمن سرکوب شوند.

روحانی با طرح این سوال که مگر خواسته مردم یمن چیست و مگر مردم یمن به فکر تجاوز و تصرف یک کشور دیگر هستند و مگر جز آزادی و استقلال خود، چیز دیگری را طلب می‌کنند؟ اظهار داشت: شما در منطقه ما چه می‌خواهید و ناوگان‌های شما به چه مناسبت در منطقه حضور دارد؟

فلسطین باید به دست فلسطینی ها و مسلمانان قهرمان همین منطقه آزاد شود

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در جمع میهمانان کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، با بیان اینکه دیگران برای ما همیشه مشکل‌آفرین بودند و نمی‌توانند مشکل ما را حل کنند، گفت: آنها فقط زجر، کشتار و خونریزی برای منطقه ما آوردند، اگر بناست فلسطین آزاد شود که باید آزاد شود، باید به دست مردم عزیز فلسطین و مسلمانان قهرمان منطقه آزاد شود و هیچ ابرقدرت خارجی هیچگاه برای استقلال و آزادی هیچ کشور اسلامی تلاش نکرده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: هر گاه ملت‌ها به صحنه آمدند، یا برای سرنگونی طاغوت و یا برای به دست آوردن استقلال و رفاه  و قدس،  قدرت‌های بزرگ و آمریکا به نفع متجاوزین در مقابل ملت‌ها ایستادند.

روحانی افزود: مگر تردید داریم در انقلاب اسلامی ایران که مردم با دست خالی و با هدایت امام(ره) به خیابان آمدند و فریاد آزادی سر دادند؛ کشوری که بیش از همه از این رژیم طاغوتی حمایت کرد، آمریکا بود.

رئیس جمهور افزود: مگر ما تردید داریم که اگر مردم عراق برای رفع مشکلات و رفاه و هشدار به حاکمان خود و آبادانی عراق و کمک به یکدیگر، به خیابان می‌آیند آنها می‌خواهند موج‌سواری کرده و این حرکت مردمی را به کشتار و اختلاف تبدیل کنند و یا آنگاه که مردم لبنان با برگزاری اجتماعات و اعتراضات خواستار حل مشکلات خود هستند، کشوری که می‌خواهد موج‌سواری کند و اعتراضات را به جنگ داخلی تبدیل کند، آمریکاست.

تردید دشمن بودن آمریکا باید از ذهن‌ها زدوده شود

روحانی تأکید کرد: تردید دشمن بودن آمریکا باید از ذهن‌ها زدوده شود، معنای این حرف این نیست که می‌خواهیم جنگ نظامی با آمریکا به راه بیندازیم بلکه معتقدیم ایستادگی و مقابله با دشمن در هر مقطعی شرایط خاص خود را دارد. جایی با بیان، جایی با جنگ، جایی با مقاومت اما دشمن را دوست دانستن خطای استراتژیک است.

روحانی خاطر نشان کرد: خطای استراتژیک در دنیای اسلام زمانی رخ می‌دهد که بعضی اسرائیل را دوست خود قلمداد کنند. جای بسیار تأسف است که برخی از کشورهای اسلامی که باید به نفع دنیای اسلام و ملت خود ایستادگی کند در برابر دشمنان خود دست دوستی به سمت رژیم صهیونیستی دراز کرده‌اند و حتی از امکانات اطلاعاتی این رژیم علیه ملت‌های مسلمان و جریان مقاومت استفاده می‌کنند.

رئیس جمهور افزود: مشکل از درون خود ماست و باید درون را اصلاح کنیم؛ باید در درون دنیای اسلام، معضلاتی را که برای ما ایجاد کرده‌اند، حل و فصل نماییم.

روحانی اظهار داشت: اینکه یک فرد و یا یک حاکم با رژیم صهیونیستی در ارتباط است، اهمیت نداشته و مهم بی‌تفاوتی دنیای اسلام است؛ اگر حاکمی خودفروخته باشد یا خطا کند، جای تعجب نیست، اما سکوت و نظاره‌گر بودن در برابر این خطای استراتژیک معضلی بزرگ برای جهان اسلام خواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران در صف مقدم مقابله با رژیم صهیونیستی و آمریکا در دفاع از مردم فلسطین است

رئیس جمهور تصریح کرد: بدون اغراق و مبالغه و اینکه بخواهم ملتی را بر ملت دیگر ترجیح دهم، نباید تردید کنیم که جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران در صف مقدم مبارزه با استکبار و رژیم صهیونیستی است؛ این به آن معنا نیست که ملت فلسطین، مردم سوریه، عراق و یمن در خط مقدم نیستند اما آن نظامی که بهای بزرگی در طول 41 سال برای ایستادگی خود و دشمنی با آمریکا و صهیونیسم پرداخته، ایران اسلامی است.

روحانی با بیان اینکه همه رهبران و عالمان در دنیای اسلام تلاش می‌کنند، گفت: نمی‌توانیم فراموش کنیم که در رأس حرکت قرن اخیر، امام راحل قرار داشت و به عنوان فرمانده بزرگ در میدان منطقه در برابر آمریکا و رژیم صهیونیستی ایستاد.

رئیس جمهور افزود: نباید یادمان برود که ایران تنها کشور اسلامی است که خانه اسرائیلی‌ها و مرکز آنان در تهران را تبدیل به سفارت فلسطین کرد.

تمام دنیای اسلام و جنبش‌های آزادیخواه و گروه‌های مقاومت مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند

روحانی اظهار داشت: نباید فراموش کنیم که تمام دنیای اسلام و جنبش‌های آزادیخواه و گروه‌های مقاومت مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در این منطقه پیشتاز بوده ولی می‌داند بدون حضور، برادری و ایستادگی سایر ملت‌های اسلامی، این نبرد حق با باطل به پیروزی نمی‌رسد و همه باید در کنار هم قرار داشته باشیم.

روحانی افزود: مطمئناً پیروزی ملت‌های بزرگ در طول تاریخ در سایه صبر، مقاومت و اتحاد بوده و هر آنگاه که ملتی خسته شد و یا تفرقه میان امتی بوجود آمد، شکست آغاز شد و در این مسأله نباید تردیدی داشته باشیم.

روحانی با طرح این سوال که چرا امروز دنیای اسلام نمی‌تواند با قدرت کافی در برابر توطئه‌ها بایستد؟ گفت: آنجا که اختلاف و نزاع است عظمت، عزت و کرامت ما از بین خواهد رفت.

رئیس جمهور تأکید کرد: راه نجات امروز ما صبر، استقامت، وحدت و مقاومت است و ما این را تجربه کرده‌ایم.

مقاومت مردم ایران در مقابل سیاست فشار حداکثری آمریکا

روحانی با بیان اینکه آمریکا در طول یکسال گذشته شدیدترین فشارهای اقتصادی و سیاسی را که به گفته خودشان نسبت به هیچ کشوری انجام نشده را بر ملت ایران روا داشت و تحمیل کرد، گفت: بسیار خوب است که امروز نتیجه صبر ملت ایران را ببینیم؛ از 13 آبان سال گذشته که آخرین فشارها و شدت‌ها از لحاظ اقتصادی و سیاسی بر ملت آغاز شد، تا 13 آبان امسال، تمام شاخص‌ها به ما می‌گوید که وضع سیاسی و اقتصادی ملت ایران نسبت به سال قبل رشد فوق‌العاده‌ای داشته و حتی در ماه‌های اخیر رشد هر ماه نسبت به ماه‌های قبل بیشتر بوده است.

رئیس جمهور ادامه داد: مجموعه تجارت خارجی کشور در شهریورماه 6.6 میلیارد دلار بوده و این رقم در مهرماه به 7.4 میلیارد دلار رسیده است.

روحانی اظهار داشت: می‌توانیم این نمونه را برای دنیای اسلام، گسترش و تعمیم دهیم. اگر این صبر، مقاومت و ایستادگی ملت ایران را در تمام کشورهای اسلامی شاهد باشیم، آمریکا قدرتی نیست که شکست‌ناپذیر باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز رژیم صهیونیستی قوی‌تر از گذشته نیست، اما فلسطین، لبنان، عراق، یمن، ایران و جهان اسلام، قوی‌تر از گذشته شده است و نباید بگذاریم ریب شیاطین در قلوب ما نفوذ کند و اجازه ندهیم در دشمن بودن آمریکا و رژیم اشغالگر فلسطین در دل مردم تردید ایجاد شود.

روحانی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم در دل مردم این تردید ایجاد شود که راه‌حل دست ماست، گفت: ما باید خودمان در منطقه مشکلات‌مان را حل و فصل کنیم و به همین دلیل جمهوری اسلامی ایران طرح صلح هرمز را در سازمان ملل متحد ارایه کرد و در هفته‌های گذشته به روسای همه کشورهای منطقه نامه نوشتم و از آنان دعوت کردم تا از دشمنی‌ها و اختلافات دست بردارند.

رئیس جمهور تأکید کرد: اسرائیل و آمریکا دوست هیچ‌کس نیستند، اما ما دوست مردم عربستان، کویت، امارات، بحرین و مردم کشورهای منطقه و عاشق ملت فلسطین و گروه‌های مبارز و آزادی‌خواه هستیم.

اگر مسلمانان متحد شوند، پیروز خواهند شد

روحانی اظهار داشت: اگر بتوانیم در دنیای امروز و در منطقه به قدرت‌مان باور داشته باشیم و باور کنیم اگر متحد شویم، پیروز خواهیم بود و دشمنان ما همچنان دشمن هستند و دوست ما نشده‌اند.

رئیس جمهور تأکید کرد: مطمئناً در منطقه با وحدت، اتحاد و برادری قادر به حل مشکلات خود و منطقه، خلیج فارس، دریای عمان، تنگه هرمز و اختلافاتی که در منطقه وجود دارد و موضوع فلسطین و نجات قدس را حل و فصل کنیم؛ شرط آن ایمان، صبر، مقاومت، اتحاد و برادری است.

روحانی با اشاره به اینکه امروز بار سنگینی بر دوش فرهیختگان، علما و اندیشمندان جهان اسلام قرار دارد، گفت: همه باید در راستای آگاهی و حضور نسل جوان در میدان مبارزه و وحدت دنیای اسلام تلاش کنیم. امروز زمان شیعه‌هراسی، سنی‌هراسی یا ایران‌هراسی نیست، بلکه امروز هراس ما باید از استکبار و صهیونیسم باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز برای آینده نسل خود و کشورهای اسلامی با آگاهی، بیداری و علم و دانش می‌توانیم قدرت بیافرینیم و با وحدت خود می‌توانیم عزت را بوجود آوریم.

آیین افتتاحیه کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به صورت زنده از خبرگزاری ایران پرس در حال پخش است.

خبرگزاری ایران پرس را برروی ماهواره " Eutelsat 21B " و فرکانس "11520.H.2220 . Fec 3/4 " دنبال کنید.

116

بیشتر بخوانید:

تاکید مجمع دانشجویان جهان اسلام بر تشکیل جبهه متحد ضداستکباری

پخش زنده افتتاحیه کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از "ایران پرس"

تهران، میزبان سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

کلیدواژه

کامنت