آبان 23, 1398 11:56 Asia/Tehran [Updated: مرداد 15, 1399 18:55 Asia/Tehran]
  • ایران حامی واقعی فلسطین در برابر اسرائیل/ تحلیل

پارس تودی- رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران در صف مقدم مقابله با رژیم صهیونیستی و آمریکا در دفاع از مردم فلسطین است.

«حسن روحانی» روز پنجشنبه در آیین افتتاحیه سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در تهران، فلسطین و قدس‌شریف را مهمترین موضوع جهان اسلام دانست و با اشاره به سیاست‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی برای فراموشی مساله فلسطین تصریح کرد: جهان اسلام به دشمنان اجازه نخواهد داد موضوع فلسطین به‌عنوان مساله نخست جهان اسلام، به فراموشی سپرده شود.

فلسطین و قدس به‌عنوان مساله نخست جهان اسلام همواره مورد توجه کنفرانس سالانه وحدت اسلامی در تهران بوده و این نشان‌دهنده اهمیت سیاست خارجی ایران در حمایت از ملت‌ مظلوم فلسطین است.

با پیروزی انقلاب اسلامی، حمایت از فلسطین و قدس ‌یکی از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تعریف شد و نام‌گذاری آخرین جمعه هر ماه مبارک رمضان به عنوان "روز قدس" نشان از اهمیت مساله فلسطین در جهان اسلام دارد.

حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با هدف زنده نگه‌داشتن مساله اساسی فلسطین و جهانی کردن آن، آخرین جمعه هر ماه مبارک رمضان را به عنوان "روز جهانی قدس" نام‌گذاری کردند. این اقدام امام خمینی (ره) ضمن آگاه و هوشیار کردن ملت‌های اسلامی و دیگر آزادی‌خواهان جهان برای توجه ویژه به قبله نخست مسلمانان، توطئه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را ضد فلسطین و قدس به شکست کشانده است.

هوشیاری ملت‌های اسلامی امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز است، چرا که صهیونیست‌ها در سایه حمایت‌های آشکار آمریکا و سازش با برخی رژیم‌های عربی به‌دنبال به حاشیه راندن مساله فلسطین هستند. انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس‌اشغالی، مطرح شدن طرح موسوم به "معامله قرن" و آشکار شدن لایحه‌های پنهان سازش برخی اعراب با اسرائیل، یک هدف مشترک دارد و آن هم ایجاد حاشیه امن برای رژیم متزلزل صهیونیستی، فراموشی مساله فلسطین و جابه‌جایی در دشمن مشترک ملت‌های اسلامی است.

صهیونیست‌ها به‌عنوان دشمن مشترک ملت‌های منطقه و کشورهای اسلامی در 70 سال گذشته در سایه سازش با برخی اعراب و حمایت آمریکا تلاش دارند با ایران‌هراسی اهداف خود را در منطقه غرب آسیا پیش ببرند.

در چنین شرایطی و با توجه به اینکه در سه دهه گذشته منشاء هر جنگ، کشتار و اختلاف در منطقه، آمریکا و رژیم صهیونیستی بوده‌اند، وحدت ملت‌های اسلامی و هوشیاری آنان در برابر توطئه جدید صهیونیست‌ها ضروری است.

همانطور که رئیس جمهوری اسلامی ایران در سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در تهران تاکید کرد: نسل جوانان باید درک کند که آمریکا به‌عنوان دوست ملت‌های منطقه و مسلمانان نبوده و نخواهد بود و حل مسائل منطقه باید توسط مردم حل و فصل شود و فلسطین باید به دست فلسطینی‌ها و مسلمانان قهرمان منطقه آزاد شود.

با توجه به تحولات اخیر در سرزمین فلسطین از "قدس گرفته تا غزه"، آگاهی و اتحاد ملت‌های مسلمان و حمایت آنان از مردم مظلوم فلسطین راه را بر هر توطئه صهیونیست‌ها خواهد بست. 

در همین زمینه؛ آیت الله «محسن اراکی» دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حمایت همه جانبه از مقاومت فلسطین را وظیفه همگانی دانست و گفت: وحدت اسلامی توطئه‌های مستکبران ضد فلسطین را خنثی می‌کند.

نویسنده: علی کرمی

139/116

بیشتر بخوانید:

تصاویر: سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

تاکید مجمع دانشجویان جهان اسلام بر تشکیل جبهه متحد ضداستکباری

روحانی: فلسطین و قدس شریف مهمترین موضوع جهان اسلام است

 

 

کلیدواژه

کامنت