آبان 25, 1398 20:11 Asia/Tehran [Updated: مهر 24, 1399 06:52 Asia/Tehran]
  • رئیسی: مدعیان حقوق بشر به دلیل جنایت‌هایشان باید محاکمه شوند

رئیس قوه قضائیه گفت: آنچه مدعیان حقوق بشر به ویژه آمریکایی‌ها و همپیمانان آن‌ها در یمن، فلسطین و جای جای جهان اسلام بر ضد انسان‌ها انجام می‌دهند جنایت است و باید به همین دلیل تعقیب و محاکمه شوند.

به گزارش پارس تودی به نقل از ایران پرس؛ حجت الاسلام والمسلمین «سید ابراهیم رئیسی» رئیس قوه قضائیه شامگاه شنبه در اختتامیه سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران گفت: پیگیری غرب و آمریکا در جایگاه متهم، وظیفه‌ی همه حقوقدانان و اندیشمندان دنیای اسلام است.

رئیسی افزود: بر اساس میثاق‌های سازمان ملل متحد امروز بزرگترین جانیان ضد بشریت، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها هستند.

رئیس قوه قضائیه ایران با تاکید بر اینکه قدس اکنون مسئله اول نخبگان جهان اسلام است، گفت: امروز اعلامیه حقوق بشر اسلامی که مبتنی بر دین مبین اسلام است، بهترین سندی است که می‌تواند همه حقوقدانان و فرهیختگان جهان اسلام را متحد کند.

رئیسی با بیان اینکه غربی‌ها، آزادی، حقوق انسان، حقوق بشر، تروریست، آزادسازی و جهانی سازی را تنها از نگاه خود تعریف می‌کنند، تصریح کرد: آن‌ها می‌خواهند تفکر و اندیشه خود را بر جهان اسلام تحمیل کنند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه ابتکار عمل و خلاقیت دست نیرو‌هایی است که برای دفاع از قرآن، آزادی، استقلال و ارزش‌های الهی در صحنه هستند، افزود: امروز در یمن ابتکار عمل، به دست مجاهدان یمنی، در لبنان دست برتری از آنِ علما، دانشمندان و مجاهدان حزب الله و در تمام منطقه به دست دانشمندان انقلابی و مجاهدان در عرصه نبرد است.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی با تقدیر از برگزارکنندگان این کنفرانس افزود: امیدواریم این کنفرانس منشا یکپارچگی و انسجام در جهان اسلام شود.

وی به بیانات رهبری انقلاب اسلامی در اهمیت ایجاد وحدت در ساحت‌های مختلف، پرهیز از تعارض ها و استفاده از همه ظرفیت ها برای زمینه سازی تمدن اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: جلوه های تمدن اسلامی در جهان ظاهر شده و مدنیتی به نام دین اکنون کاملا قابل تحقق به نظر می‌رسد.

رئیسی، آزادی قدس را کاملا قابل دستیابی ارزیابی کرد و گفت: قدس اکنون مسئله اول نخبگان جهان اسلام است و مجاهدان فلسطینی و حرکت های مبتنی بر دین دست برتر را دارند.

وی با اشاره به اینکه ابتکار عمل و خلاقیت دست نیروهایی است که به نام دین و ارزش‌های دین برای دفاع از قرآن آزادی، استقلال و ارزش‌های الهی در صحنه هستند، افزود: امروز در یمن دست تفوق و ابتکار عمل، به دست مجاهدین یمنی، در لبنان دست برتری از آن علما، دانشمندان و مجاهدین حزب الله و در تمام منطقه بدست دانشمندان انقلابی و مجاهدین در عرصه نبرد است.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: این مسئله‌ای نیست که امروز به عنوان یک تحلیل از آن یاد کنیم بلکه اتفاقی است که در جهان اسلام رخ داده است.

وی خطاب به حاضرین در این جلسه گفت: شما کنفرانس سی و سوم را با بعضی از نشست‌های چهل سال گذشته مقایسه کرده و رشد اندیشه نو و اندیشه انقلابی و اندیشه مجاهدت پروری را ببینید و مشاهده کنید که این اندیشه‌ها طی این مدت از کجا به کجا رسیده‌اند.

رئیسی افزود: این ارتقا و رشد و به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی این رویشی که در جهان اسلام شاهد آن هستیم، در پرتو روشنگری‌های شما فرزانگان و امثال شما در جهان اسلام است و روز به روز جوانان و روشنفکران واقعی جهان اسلام، در حال رشد هستند.

آینده از آن مجاهدین و متقین است

وی با بیان اینکه اندیشه‌های نو در جهان اسلام هر روز که می‌گذرد تبلور بیشتری پیدا می‌کند، گفت: در این چهل سال گام‌های بلندی برداشته شده، اما امروز کنفرانس سی و سوم وحدت اسلامی باید در بستر گام دوم تبیین شود و اهداف بلند این نشست در پرتو گام دومی که قاعد عظیم‌الشان ما ترسیم کرده‌اند، قوی‌تر، جامع‌تر و با نگاهی نو پیگیری شوند.

رئیسی با بیان اینکه آینده بسیار روشن و درخشان است، گفت: آینده از آن مجاهدین و متقین است. آینده از آن مردان و زنانی است که مجاهدانه در این عرصه حضور پیدا کرده‌اند و هرگز هراسی از دشمنان و مستکبرین در دل خود راه نداده‌اند. خشیت آن‌ها از خدا بود و از غیر خدا هیچ هراسی نداشتند و حقیقتا جز خدا را ندیدند و جز به خدا نیاندیشیده‌اند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه دست نصرت الهی همواره همراه فرهیختگان و نظریه‌پردازان و مجاهدین در عرصه جهاد و تفکر و اندیشه انقلابی است به چالش‌هایی که وحدت را به خطر می‌اندازد و آن را تهدید می‌کند، اشاره کرد.

غرب می‌خواهد تفکر و اندیشه خود را بر جهان اسلام تحمیل کند

وی افزود: به لحاظ نظری، وقتی از وحدت سخن می‌گوییم باید ببینیم که تفاوت‌ها و تکثرها در کجا وجود دارد تا وحدت را در آنجا تقویت کنیم. این تکثر، تفاوت یا دوگانگی یک زمان با نگاه غربی و یک زمان با نگاه اسلامی به آن نگریسته می‌شود.

رئیسی بیان داشت: دوگانه‌ای که امروز غرب تلاش می‌کند بر آن بدمد دوگانه مدرن و سنتی است بدین معنا که هر چیزی وفق میل او و مطابق نظریات او و سازگار با او باشد، آن را مدرن و قابل دفاع و اندیشه‌ای نو می‌داند و با همه تبلیغات و رسانه‌هایش مورد دفاع قرار می‌دهد؛ از سوی دیگر هرچه با مذاق او نسازد و مورد پسندش نباشد، سنتی و بازگشت به عقب می‌داند و دائما تلاش می‌کند همان دوگانه مدرن و سنتی را در جهان اسلام تبلیغ کند.

رئیس قوه قضاییه گفت: غرب، آزادی، حقوق انسان، حقوق بشر، تروریست، آزادسازی و جهانی سازی را تنها از نگاه خود تعریف می‌کند و به دنبال آن می‌گردد که در جهان اسلام تعریفی همسان با تعریف خودش بیابد؛ چراکه می‌خواهد تفکر و اندیشه خود را بر جهان اسلام تحمیل کند.

رئیسی خاطرنشان کرد: در این دو گانه‌هایی که می‌سازد تمام این مفاهیم با نگاه مغرب زمین و غربی‌ها تبیین و تفسیر می‌شود و از نگاه خودشان دنبال می‌کنند.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: دوگانه دیگری در تعابیر قرآن کریم نیز وجود دارد که دو گانه اول، دوگانه استکبار و استضعاف و دوگانه دوم، دوگانه ملحد و مومن است، این دو گانه‌ای است که قرآن تعبیر می‌کند.

وی افزود: دوگانه‌هایی که قرآن کریم تبیین می‌فرماید دوگانه عاقل و جاهل است و بسیار در این باب قابل توجه است که سخن از جاهلیت قدیم نیست، بلکه سخن از جاهلیت مدرن است.

رئیسی با بیان اینکه امروز با نشانه‌هایی از جاهلیت مدرن مواجه هستیم، گفت: این جاهلیت همراه خود علم و فنآوری دارد و قدرت‌های بزرگ آن را اشاعه می‌دهند و در جوامع به دنبال توسعه تفکر جاهلیت مدرن هستند و تلاش می‌کنند که با امپراطوری رسانه‌ای و ارتباطاتی که دارند این تفکر، اندیشه و جلوه‌های جاهلیت مدرن را در جوامع توسعه دهند.

دشمن در جهت ایجاد تفرقه در همه ابعاد است

وی تصریح کرد: این دوگانه‌هایی است که قرآن و اسلام به ما معرفی می کند؛ استکبار جهانی، سرمایه داری مدرن و بسیاری از کمپانی‌هایِ تحت اشراف آنان، امروز یک تهدیدی برای انسجام و وحدت اسلامی هستند.

رئیسی با بیان اینکه آنچه که لازم است ما به عنوان مسلمان و جهان اسلام به عنوان یک وظیفه بر آن تاکید کند مبتنی بر تفکر و اندیشه اسلامی است، تاکید کرد: مراقب تفرقه‌های سیاسی، دینی، مذهبی و قومی و قبیله‌ای باشید تا به دلیل اقلیم‌های مختلف و قومیت‌های مختلف دشمن اختلاف افکنی نکند.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه تلاش دشمن در جهت ایجاد تفرقه در ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، قومی و قبیله‌ای و نوع گویش‌ها در همه ابعاد است، اظهار کرد: سخن از سنی و شیعه نیست، بلکه سخن از همه جهان اسلام است، سخن اختلاف بین سنی و سنی، شیعه و شیعه، این اقلیم و آن اقلیم، این شهر و آن منطقه است و به هر نحوی که دست آن برسد تلاش می‌کند که این تفرقه و جدایی را در بین مسلمانان و جهان اسلام به انحای مختلف ایجاد کند.

وی با بیان اینکه این نوعی از چالش اصلی است که ما با دشمنان وحدت و انسجام در جهان اسلام داریم، گفت: صهیونیست‌ها عدد خیلی کمی دارند؛ اما در عالم به گونه‌ای می‌خواهند خود را جلوه دهند که زیاد هستند، کار آن‌ها با ایجاد اتحادیه‌هاست و با موضوعات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و در ابعاد و اقلیم‌ها و با ذائقه‌های مختلف اتحادیه ایجاد می‌کنند. هرکس نگاه کند فکر می‌کند که عدد این‌ها خیلی زیاد است در حالی که هرگز این طور نیست، عدد این‌ها بسیار کم است؛ اما با ایجاد این نوع از اتحادیه‌ها می‌خواهند به جوامع القا کنند که ما تاثیرگذاریم.

رئیسی خاطرنشان کرد: تصور بنده این است که ایجاد اتحادیه‌هایی با موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی در جهان اسلام با شرکت فرهیختگان و صاحبان خرد و اندیشه بسیار تاثیرگذار است.

رئیس دستگاه قضا در بیان مصداق به موضوع مهم حقوق انسان و حقوق بشر اشاره کرد و گفت: امروز معتقدیم جهان اسلام برترین سخن را در حفظ حقوق انسان و حقوق بشر برای عالم دارد و امروز بهترین نسخه برای حفظ حقوق انسان، حقوق بشر اسلامی است که مبتنی بر اسلام عزیز و آموخته‌های اولیای دین می‌توان حفظ حقوق انسان و بشر را تضمین کرد.

وی اضافه کرد: در زمینه دفاع از حقوق بشر اعلامیه ارزشمندی در مصر تهیه شد؛ اما به نظر می‌رسد اجرایی کردن، دنبال کردن مغرب زمین و آمریکایی‌ها را در جایگاه متهم قرار دادن و خود را در جایگاه مدعی دیدن امروز وظیفه همه جهان اسلام است.

رئیسی با بیان اینکه امروز مغرب زمین در جایگاه متهم ضایع کردن حقوق انسان و بشر، و جهان اسلام در جایگاه مدعی است، افزود: باید این ادعا را نسبت به آنان که مدعی حقوق بشر و انسان هستند داشته باشد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه بزرگترین جانیان علیه بشریت آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها هستند، ادامه داد: طبق میثاق‌های بین المللی و اسناد قطعی سازمان ملل، این‌ها با عنوان جنایت علیه بشریت در جایگاه متهم هستند.

رئیسی افزود: در مورد آنچه در یمن، فلسطین و جای جای جهان انجام می‌دهند در جایگاه متهم هستند و باید مورد مواخذه و محاکمه قرار گیرند؛ آن‌ها نمی توانند مدعی جهان اسلام باشند.

وی با بیان اینکه امروز اعلامیه حقوق بشر اسلامی مبتنی بر دین و ارزش‌های قرآنی بهترین سندی است که می‌تواند تمام فرهیختگان و حقوقدانان جهان اسلام را با هم متحد کند، اظهار کرد: حقوقدانان، علما، دانشمندان در این بین در جایگاه بسیار مهمی قرار دهند.

اختتامیه سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با سخنرانی رئیس قوه قضاییه و با حضور شخصیت‌های برجسته سیاسی جهان اسلام از کشورهای مختلف از جمله سوریه، افغانستان، پاکستان، عراق، کشورهای حاشیه خلیج فارس، آفریقا و دیگر کشورهای اسلامی و مقامات ارشد جنبش های مقاومت منطقه از جمله حزب الله لبنان، حماس، جهاد اسلامی و دیگر جنبش های فلسطینی برگزار شد و با صدور بیانیه به کار خود پایان داد.

سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با شعار «وحدت امت اسلام در دفاع از مسجدالاقصی» با حضور 400 نفر از شخصیت‌های سیاسی، اندیشمندان و دانشگاهیان از 90 کشور جهان به مدت سه روز در تهران برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

محور مقاومت؛ عامل شکست توطئه‌های نظام سلطه در منطقه

کلیدواژه

کامنت