آبان 27, 1398 12:31 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • از «پمپئو» انتظاری جز حمایت از اغتشاشگران نیست

سخنگوی دولت در واکنش به حمایت آمریکا از آشوبگران و تخریب و به آتش کشیدن اموال عمومی در ایران گفت: از وزیر خارجه آمریکا انتظاری جز حمایت از اغتشاشگران نیست.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا که کشورش پرونده قطوری از مداخله در امور داخلی ایران دارد، با اشاره به اعتراضات پراکنده در تعدادی از شهرهای ایران، مدعی شد، واشنگتن از مردم ایران حمایت می‌کند.

به گزارش پارس تودی به نقل از خبرگزاری "ایران پرس"؛ علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: مقامات آمریکایی که ظالمانه ترین تحریم ها علیه ملت ایران را اعمال کرده اند، با بی شرمی از آشوبگران نیز حمایت می کنند.

ربیعی با بیان اینکه مقامات آمریکایی به مردم خودشان در انتخابات دروغ گفته و آنان را فریب داده اند، تصریح کرد: دخالت آمریکا در هر منطقه ای از جهان باعث عقب افتادگی آن کشور شده است.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه مردم ایران از توطئه های آمریکایی ها آگاه هستند خاطرنشان کرد: مردم ایران با درایت و مقاومت توطئه های دشمنان را خنثی می کنند.

ربیعی در مورد طرح اصلاح قیمت بنزین با اعلام اینکه امشب مبالغ حمایتی معیشتی برای ۲۰ میلیون نفر پرداخت می شود، گفت: همگان بخوبی می دانند اصلاح قیمت بنزین از موضوعات مهم چالش برانگیز بوده است. 

وی ادامه داد: یکی از اهداف این طرح تلاش برای برقراری عدالت اجتماعی یا دست کم حرکت به این سمت بوده است. موضوع اصلاح قیمت بنزین همواره در شصت سال گذشته مطرح بوده است.دلایل مختلفی برای آن وجود داشته‌‌ که ضروری ترین دلیل این مسأله تحریمها و لزوم حمایت از اقشار آسیب پذیر در شرایط فشار اقتصادی است.

ربیعی با تاکید بر اینکه بسیاری،‌ بیماری کشور را همین یارانه سوخت می‌دانند، اظهار داشت: رییس‌جمهور خود را فدای منافع کشور و مردم کرد. بیش از ۷۲ درصد جامعه مشمول دریافت یارانه نقدی هستند. این طرح که حدود ۶۰ میلیون نفر هستند  شامل بازنشستگان، بیمه های بازنشستگی و  حقوق بگیران ثابت است.

سخنگوی دولت با اشاره به اغتشاشات صورت گرفته بعد از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین گفت: متاسفانه دیدیم برخی به بهانه اجرای مصوبه، به اغتشاش های نامتعارف مانند آتش زدن بانک ها، حمله به مراکز نظامی و انتظامی، حمله به زیرساخت ها مانند گاز و حمله به اموال خصوصی مردم اقدام کردند در برخی شهرها طبق گزارشاتی که داشتیم اغتشاش گران مکرراً از سلاح سرد و گرم استفاده کردند. 

اعتراض با اغتشاش متفاوت است

وی ادامه داد نظام جمهوری اسلامی ایران و دولت اعتراض را حق مردم می داند، اما اغتشاش با اعتراض متفاوت است، مردم صف خود را از این افراد جدا کردند.

ربیعی اضافه کرد: فکر می‌کنم اغتشاش گران می خواهند فضایی درست کنند تا صدای معترضین واقعی شنیده نشود، هشتاد درصد از مشکلات حل و آرامش ایجاد شده و فردا و پس فردا هم بقیه مشکل حل می شود. 

نیازمند اصلاح اقتصادی در کشور هستیم

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد ما با تحریم یا بدون تحریم نیازمند اصلاح اقتصادی در کشور هستیم؛ در همین ایام موضع گیری رهبری به همه ما درس داد.

سخنگوی دولت اضافه کرد : اصلاح قیمت بنزین با تصمیم سران سه قوا بود و مقام معظم رهبری نیز موافقت خود را با آن اعلام کردند.این تصمیمی شجاعانه بود که اثرات مثبت خود را در طولانی مدت نشان می دهد. با اصلاح قیمت بنزین یارانه اقشار برخوردار به اقشار ضعیف اختصاص می یابد.

سخنگوی دولت تصریح کرد موضوع اصلاح قیمت بنزین همواره در 60 سال گذشته مطرح بوده و دلایل مختلفی برای آن وجود داشته است.ضروری ترین دلیل این مسأله تحریمها و لزوم حمایت از اقشار آسیب پذیر در شرایط فشار اقتصادی است. 

دولت خود را موظف به حمایت از قدرت خرید خانوارهای متوسط و ضعیف می‌داند

وی بیان داشت: دولت خود را موظف به حمایت از قدرت خرید خانوارهای متوسط و ضعیف می داند. درآمد دولت با توجه به کاهش صادرات نفت کاهش یافته و در حال حاضر از طریق صادرات غیرنفتی و مالیاتهاست که هنر دولت را نشان می دهد.

امکان تامین معیشت مردم تنها از طریق اصلاح قیمت بنزین بود 

 ربیعی تاکید کرد: امکان تامین معیشت مردم در این شرایط تنها از طریق اصلاح قیمت بنزین بود راه دیگر افزایش مالیات بود که تبعاتی بر تولید کشور داشت. با اصلاح قیمت بنزین یارانه اقشار برخوردار به اقشار ضعیف اختصاص می یابد. خانوارهای برخوردار ۲۳ برابر اقشار ضعیف از یارانه بنزین برخوردار می شدند.

دولت می‌دانست این اقدام تبعاتی برای محبوبیتش دارد

وی بیان داشت این تصمیمی شجاعانه بود که اثرات مثبت خود را طولانی مدت نشان می دهد. دولت می‌دانست این اقدام تبعاتی برای محبوبیتش دارد.

رفتارهای اغتشاش‌گران با تروریست ها منطبق است

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در عربده‌کشی‌ها صدای به‌حق مردم کمتر شنیده می شود، در ادامه گفت: متاسفانه شاهد برخی اغتشاشات در روزهای اخیر بودیم و چند نفر از ماموران انتظامی در این رابطه مورد حمله قرار گرفته و شهید شدند. رفتارهای اغتشاش گران با تروریست ها منطبق است. عده ای با ماسک و به صورت حرفه ای خشونت کردند.

ربیعی در ادامه تصریح کرد: این طرح، تصمیم نظام و برنامه ششم بوده و حالا که به قانون تبدیل شده همه دولت های آینده هم آن را اجرایی می‌کنند.

برخی اگر زمان اجرای سهمیه بندی را می‌دانستند پمپ بنزین را به خانه می‌بردند

وی در مورد عدم اطلاع مردم از سهمیه بندی بنزین گفت: تجربه به ما نشان می داد انتشار زمان سهمیه بندی بنزین چیزی جز هدر رفتن منابع، فعال شدن قاچاقچیان و ضد و بند شکل می گیرد. برخی اگر زمان اجرای سهمیه بندی را می دانستند پمپ بنزین را به خانه می بردند، ما تجربه آتش سوزی را در این زمینه داشتیم.

چند روز آینده آمار و ارقام مجروحان را اعلام می کنیم

ربیعی در مورد تجمعات گفت: تجمعات در برخی شهرها و استان ها بوده، اگر روز اول تعدادی از مردم نگران در تجمع بودند از روز قبل دیگر این مردم نبودند، هیچ کس در خیابان مجروح نشده و فقط به خاطر حمله به مراکز حساس و انتظامی و نظامی بوده است؛ چند روز آینده آمار و ارقام مجروحین را اعلام می کنیم.

وقتی از اینترنت برای اغتشاش استفاده شد، شورای عالی امنیت ملی تصمیم لازم را گرفت

وی در مورد اینترنت گفت: وقتی سنگ در اتوبان خالی شد و از فضای مجازی برای اغتشاش استفاده شد، شورای عالی امنیت برای اینترنت تصمیم گرفت؛ البته زندگی مردم نباید به مشکل بخورد، بانک ها و خدمات مشکل ندارند و احتمالا از امروز یا فردا مشکل برای برخی استان ها حل خواهد شد.118

کلیدواژه

کامنت