آذر 15, 1398 05:52 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • کمالوندی: مذاکرات ایران و روسیه درباره طرح ایزوتوپ‌های پایدار در جریان است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران پنجشنبه شب در واکنش به خبر تعلیق پروژه تولید ایزوتوپ‌های پایدار در تأسیسات هسته‌ای شهید علیمحمدی "فُردو" اعلام کرد، مذاکرات میان ایران و روسیه درباره چگونگی اجرای پروژه «ایزوتوپ پایدار» در جریان است.

به گزارش پارس تودی، "بهروز کمالوندی" خاطرنشان کرد، پس از فعال کردن سانتریفیوژ‌های "فُردو" در پی دستور رئیس جمهوری اسلامی ایران برای اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، با توجه به اینکه به لحاظ فنی تولید اورانیوم و ایزوتوپ پایدار در یک سالن، با مشکلات همراه است، مذاکراتی با طرف روس صورت گرفت.

کمالوندی افزود، مذاکرات درباره چگونگی اجرای این طرح به نحوی که مشکلات فنی آن رفع شود، در جریان است.

شرکت "روس اتم" روسیه روز پنجشنبه در بیانیه‌ای با بیان اینکه با آغاز غنی‌سازی اورانیوم در مرکز "فُردو" امکان تولید رادیو ایزوتوپ‌های پایدار وجود ندارد، اعلام کرد، پروژه تبدیل کاربری این مرکز به حالت تعلیق درآمده است.

"سرگئی ریابکوف" معاون وزیر خارجه روسیه پنجشنبه شب در خصوص این بیانیه گفت: مسکو از اجرای طرح تغییر کاربری تأسیسات هسته‌ای  "فُردو" در ایران صرف نظر نمی کند و این طرح را متوقف نکرده بلکه به حالت تعلیق درآورده است.

سازمان انرژی اتمی ایران در نخستین دقایق روز پنجشنبه 7 نوامبر در راستای اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران، تحت نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی، غنی سازی و تولید دوباره اورانیوم را در  "فُردو" آغاز کرد.

آلمان، بریتانیا و فرانسه بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام (8 می 2018) وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تاکنون موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌داده شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند.

ایران 8 می 2019، یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و پس از اثبات ناکارآمدی راهکارهای پیشنهادی اروپا برای جبران تبعات اقتصادی خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد، بخشی از تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق معلق می‌کند.

ایران تاکنون در 4 گام از تعهدات برجامی‌اش کاسته است.

ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تصریح کرده است این اقدامات  در صورتی که شرکای برجام، گام‌های لازم را برای ایفای تعهدات خود بردارند به سرعت قابل بازگشت هستند.

بر اساس بندهای 26  و 36  برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

117

بیشتر بخوانید:

ریابکوف: مشکلات مربوط به برجام در حال انباشت است

عراقچی: ایران با برداشته‌شدن تحریم‌ها به تعهدات برجام باز می‌گردد

مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی و آینده برجام/ تحلیل

کامنت