آذر 18, 1398 18:21 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 18:27 Asia/Tehran]
  • آرشیو
    آرشیو

وزیر امور خارجه ایران گفت: اعلام جدول زمانی برای خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان می‌تواند زمینه لازم را برای دولت افغانستان به منظور برقراری فرایند صلح و آشتی در سطح ملی آماده کند.

به گزارش پارس تودی؛ «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان روز دوشنبه در هشتمین نشست وزیران «قلب آسیا- روند استانبول» با تاکید بر ضرورت حفظ وحدت در افغانستان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از فرایند صلح افغان-افغان تحت مالکیت و هدایت افغانستانی‌ها با مشارکت تمامی گروه‌ها و جناح‌های سیاسی از جمله طالبان با مرکزیت دولت افغانستان حمایت می کند.

ظریف با بیان اینکه حضور نیروهای خارجی هیچ گاه ثبات را برای منطقه غرب آسیا به همراه نداشته است، افزود: همانگونه که هیچ کس از ایجاد و حمایت داعش و دیگر گروه‌های افراطی در سوریه و عراق منفعتی کسب نکرد، از گسترش آن در افغانستان و آسیای مرکزی هم سودی نصیب کسی نخواهد شد.

وزیر امور خارجه با تاکید بر نقش سازمان ملل در ایجاد صلح داخلی افغانستان، تصریح کرد: توجه به دیدگاه‌های کشورهای همسایه و درنظر گرفتن نگرانی‌های مشروع آنها در طول چنین فرایندی منجر به حمایت قوی‌تر منطقه‌ای از توافق نامه صلح خواهد شد.

ظریف همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری با تمامی طرف‌ها برای برقراری صلح در افغانستان است.

هشتمین کنفرانس وزرای امور خارجه « قلب آسیا» موسوم به روند استانبول امروز (دوشنبه) در استانبول آغاز به کار کرد.

کنفرانس قلب آسیا در سال 2011 با محوریت افغانستان و با هدف گسترش همکاری‌های منطقه‌ای در قبال کابل با مشارکت 14 کشور از جمله ایران، ترکیه و افغانستان و حمایت 17 کشور و چندین نهاد و سازمان بین الملی آغاز به کار کرد.118

بیشتر بخوانید:

رایزنی وزیران امور خارجه ایران و ترکیه

ظریف وارد استانبول شد

 

کلیدواژه

کامنت