آذر 23, 1398 20:08 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • لاریجانی: دیپلماسی آسیایی، ماجراجویی‌های آمریکا و تروریست‌ها را در هم شکست

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نقش‌آفرینی روسیه، ترکیه و ایران در حل مسئله سوریه نمونه ظهور دیپلماسی آسیایی است که تا حد زیادی، ماجراجویی‌های مشترک آمریکا و تروریست‌ها را در هم شکست.

به گزارش پارس تودی، «علی لاریجانی» روز شنبه در دوازدهمین مجمع مجالس آسیایی در آنتالیا ترکیه با بیان اینکه دیپلماسی آسیایی از پرتحرک‌ترین ظرفیت‌های صحنه بین‌المللی است، افزود: رفتارهای خصمانه نظیر جنگ تعرفه با چین، تحریم روسیه و ایران، مسئله‌سازی درباره ترکیه، باج‌گیری از برخی کشورهای منطقه، نشان می‌دهد کشورهای غربی به خصوص آمریکا، تحمل جابه‌جایی جایگاه آسیا را ندارند. 

لاریجانی با اشاره به برخی اقدامات مخرب آمریکا از جمله حمایت از تروریست‌ها و ایجاد بی‌ثباتی در منطقه، تصریح کرد: در این زمینه ایجاد ساختارهای تجاری، تبادلات پولی، معاهدات امنیتی و نظامی و همکاری‌های علمی و فناوری آسیایی بیش از پیش ضرورت دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی، ارائه پیش‌نویس قطعنامه "افزایش همکاری میان اعضای مجمع مجالس آسیایی برای حفاظت و ارتقاء چندجانبه گرایی" در نشست کمیته دائمی امور سیاسی در اصفهان و نخستین نشست شورای اجرایی در ریزه ترکیه در سال جاری را از جمله اقدامات مجلس ایران در مسیر تقویت همکاری‌های چندجانبه در سطح مجمع مجالس آسیایی عنوان کرد.

رئیس قوه مقننه ابراز امیدواری کرد: پارلمان‌های عضو مجمع مجالس آسیایی با تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران، پیام روشنی در زمینه حمایت از گفتمان مبتنی بر عناصر تفاهم، همکاری و منافع مشترک در سطح منطقه‌ای و حتی جهانی به دیگران بدهند و بیش از گذشته، چندجانبه گرایی را اشاعه و تقویت کنند.

دوازدهمین مجمع عمومی مجالس آسیایی عصر امروز (شنبه) و با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در شهر آنتالیا ترکیه آغاز به کار کرد.

پیش از آغاز این مجمع عمومی، روسای هیات‌های شرکت کننده نشست مشترکی داشتند.

مجمع مجالس آسیایی که بزرگ‌ترین مجمع بعد از اتحادیه بین‌المجالس جهانی است، 56 پارلمان را پوشش می‌ دهد و از میان آنها 42 کشور به صورت عضو دائم و 14 کشور عضو ناظر هستند.

مجلس شورای اسلامی ایران پایه‌گذار مجمع مجالس آسیایی است و دبیرخانه دائم آن هم در تهران قرار دارد.

116/118

بیشتر بخوانید:

لاریجانی: ایران و ترکیه نقش مهمی در ایجاد امنیت پایدار در منطقه دارند

تاکید لاریجانی بر نقش مجمع عمومی مجالس آسیایی در گسترش همکاری

شرکت "لاریجانی" در دوازدهمین مجمع عمومی مجالس آسیایی

کلیدواژه

کامنت