دی 27, 1398 20:01 Asia/Tehran [Updated: دی 28, 1398 11:22 Asia/Tehran]
  • بیانات رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه تهران؛ تبیین شاخص‌های اقتدار و عظمت ملت ایران/ تحلیل 

پارس تودی- حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نماز جمعه امروز تهران، حضور معجزه‌گون ملت فهیم در تشییع پیکر مطهر حاج قاسم سلیمانی و یارانش و نیز پاسخ کوبنده سپاه در حمله به پایگاه آمریکایی‌ها درعین الاسد را دو یوم‌الله درس‌آموز و تعیین کننده خواندند.

رهبر معظم انقلاب افزودند: ملت، باطن خود یعنی استقامت در مقابل شیاطین را در این حضور نشان داد و تنها راه ادامه این مسیر عزت آفرین، قوی‌تر شدن ایران در همه زمینه هاست.

ملت ایران در 41 سال گذشته روزهای حساس و سرنوشت ساز را بارها تجربه کرده است. هریک از این روزهای بزرگ نقاط عطف تاریخی با آثاری ماندگار بوده است.

ملت ایران دوران سخت جنگ تحمیلی را با پیروزی  پشت سر گذاشت و از سختی ها و تهدیدها فرصت ساخت.

ایران نه تنها در عرصه های دفاع و بازدارندگی، بلکه در دیگر عرصه ها از انتخابات و تا پیشتازی درعرصه های علم و فناوری زبانزد و مثال زدنی است.

ملت ایران از آزمون های بزرگ سیاسی نیز در مقابل فشارها و توطئه ها سربلند و موفق بیرون آمده است.

نکته مهمی که در بیانات امروز رهبر معظم انقلاب مورد تاکید قرار گرفت، تکیه بر اقتدار ملت ایران در مقابل دشمن است.

رهبر انقلاب اسلامی در همین راستا با اشاره به یکی دیگر از یوم الله‌های هفته‌های اخیر یعنی پاسخ قدرتمندانه سپاه پاسداران به آمریکایی‌ها تأکید کردند، این واکنش قوی، یک ضربه مؤثر نظامی بود؛ اما مهمتر از این ضربه نظامی، ضربه حیثیتی بود که به هیبت ابرقدرتی آمریکا وارد شد.

ایشان ضربه سپاه به ابهت آمریکا را موجب بی‌آبرویی آمریکایی‌ها خواندند و افزودند: این ضربه مستحکم حیثیتی با هیچ چیزی جبران نمی شود و افزایش تحریم ها که این روزها آمریکایی‌ها از آن حرف می زنند، آبروی از دست رفته آنها را بر نمی گرداند.

تجربه نشان داده است، برای ایستادن در مقابل دشمن و توطئه هایش باید از هر جهت، چه از نظر نظامی و امنیتی و چه از منظر اقتصادی و علمی و سایر جهات قوی و با اراده بود و در مقابل دشمن با تدبیر و شجاعت عمل کرد.

بدیهی است همانگونه که رهبر معظم انقلاب پیش از این نیز خاطر نشان کردند، این دشمنی ها فصلی و مقطعی نیست بلکه همیشگی است و تصور اینکه دشمنی آمریکا با ایران نقطه پایانی دارد خطای راهبردی است.

در واقع حضور آمریکا در منطقه و لشکرکشی ایالات متحده به کشورهایی چون عراق و افغانستان، منشاء بسیاری از مشکلات منطقه است.

سپاه قدس در جایگاه رزمندگان بدون مرز

حضرت آیت الله خامنه‌ای در همین خصوص با اشاره به نقش سپاه قدس و همه نیروهای مسلح، سپاه، ارتش و بسیج که زیربنای فکری متکی بر اهداف الهی دارند تصریح کردند: سپاه قدس در جایگاه رزمندگان بدون مرز، هرجا نیاز باشد برای کمک به ملتهای منطقه و حفظ کرامت مستضعفان حضور می‌یابد و با همه وجود و توان، خود را بلاگردان مقدسات و حریم های مقدس می کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، دور کردن سایه جنگ و ترور و تخریب از سر ایران عزیز را مهمترین کار سپاه قدس خواندند و تأکید کردند: بخش مهمی از امنیت ایران محصول تلاش جوانان مؤمنی است که تحت فرماندهی حاج قاسم عزیز سالها به جهاد و فداکاری مشغول بودند.

امروز، در نتیجه این تلاش ها شرایط منطقه و معادلات سیاسی و نظامی تغییر کرده است و ملت ها و دولتهای برخاسته از ملتها حضور مداخله جویانه آمریکا رادر منطقه برنمی تابند.

پایان دوران سیطره آمریکا و شرارت رژیم های فاسد در منطقه

این به معنای تحولی مهم و راهبردی در منطقه و حتی در سطح بین المللی است.

این تغییر و تحول نشان می دهد که دوران سیطره آمریکا و اشغالگری وشرارت رژیم های فاسد در منطقه رو به افول است.

بی تردید راه مقابله با  توطئه ها؛ حفظ وحدت ملی و تدبیر و شجاعت و نهراسیدن از تهدید های دشمن است. از اینروست که رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنانشان خطاب به همه ملتهای مسلمان منطقه تأکید کردند: دنیای اسلام باید صفحه جدیدی بگشاید و وجدانهای بیدار و دلهای مؤمن، اعتماد به‌نفس را در ملتها بیدار کنند و همه بدانند که تنها راه نجات ملتها، تدبیر و استقامت و نترسیدن از دشمن است.

نویسنده: جمشید امین زاده

133/116

کلیدواژه

کامنت