بهمن 26, 1398 07:01 Asia/Tehran [Updated: آبان 07, 1399 11:08 Asia/Tehran]

تالاب "کانی برازان" به عنوان بخشی از حوزه اکولوژیکی جنوب دریاچه ارومیه، در 35 کیلومتری شمال شهرستان مهاباد واقع شده است.

تالاب کانی برازان از دو کلمه کردی تشکیل شده است. کانی به معنای چشمه و برازان به معنی گراز. این تالاب از مهمترین زیستگاه های استان آذربایجان غربی است و به لحاظ گوناگونی و فراوانی گونه های زیستی جای داده در خود، رتبه اول را در این استان دارد.

تالاب کانی برازان محلی برای پرندگان مهاجری مانند فامینگو است که از نقاط سردسیر می آیند. گروه های بزرگ دیگری ازپرندگان زیبا چون سارها و پلیکان ها گونه در خطر انقراض ارک سر سفید، گونه های حمایت شده ارک مرمری، قو، حواصیل، عقاب تالابی و انواع غاز، مرغابی و آنقوت مهاجران دیگر این تالاب زیبا هستند و با حضورشان بر زیبایی تالاب می افزایند.

این پرندگان در سبزه زارهای زیبای اطراف تالاب تخم گذاری می کنند و جوجه هایشان در محیطی مطلوب سر از تخم در می آورند. این تالاب زیبا همچنین در تعادل هوای منطقه و کنترل تند بادهای مخرب نقش موثری دارند.

تالاب کانی برازان مهاباد همچنین به دلیل زیبایی های طبیعی اش در جذب گردشگران و دوستاران طبیعت هم نقش فراوانی دارد، زیرا که فضا و محیط این تالاب آرامش را برای روح و روان به ارمغان می آورد.

تالاب کانی برازان مهاباد به عنوان زیستگاهی برای پرندگان بومی و مهاجر و همچنین با طبیعتی بکر و هوایی مطلوب و معتدل اکوسیستمی است خدادادی و شاهکاری است از پروردگار! 

116

کلیدواژه

کامنت