اسفند 20, 1398 14:17 Asia/Tehran [Updated: اسفند 20, 1398 14:42 Asia/Tehran]
  • انتقاد وزارت دادگستری ایران از سکوت مجامع بین المللی درخصوص کشتار مسلمانان هند

وزارت دادگستری ایران با محکوم کردن کشتار بی‌رحمانه مسلمانان هند از سوی هندوهای افراطی، موضع‌گیری صریح و شفاف از سوی مجامع بین‌المللی در این خصوص را خواستار شد.

به گزارش پارس تودی، وزارت دادگستری ایران روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای با اشاره به سکوتِ کشورهای مدعی دموکراسی، سازمان‌های حقوق بشری، رسانه‌های بین المللی و ارکان سازمان ملل درخصوص کشتار مسلمانان اعلام کرد: تصاویر تکان دهنده جنایات هندوهای افراطی و هتک حرمت مسلمانان بی دفاع هندی به ویژه زنده به گورکردن کودک و مادر مسلمان از هر نظر مغایر با بدیهی ترین اصول انسانی و معیارهای حقوق بشری است.

وزارت دادگستری ایران همچنین با اشاره به اینکه قانون موسوم به اعطای شهروندی در هند، مغایر با اصول دموکراسی و حقوق بشر به ویژه مغایر با قانون اساسی هند است، از دولت این کشور خواست، برای اصلاح این قانون تبعیض آمیز اقدام کند.

مجلس خبرگان رهبری ایران نیز با محکوم کردن کشتار مردم و تخریب مساجد و اماکن مذهبی مسلمانان هند، اقدام مناسب دولت این کشور در قبال حمایت از شهروندان مسلمان هند را خواستار شد.

پارلمان هند 11 دسامبر 2019 (20 آذر) لایحه اصلاح قانون شهروندی را تصویب کرد.

بر اساس این قانون، پناهجویان کشورهای بنگلادش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال 2015 وارد این کشور شده‌اند، می‌توانند شهروندی هند را دریافت کنند اما این قانون شامل حال مسلمانان نمی‌شود.

اصلاح قانون شهروندی باعث شکل گیری اعتراضات گسترده در هند شده است؛ معترضان معتقدند که این اصلاحات سبب هدف قرار گرفتن مسلمانان و تبعیض علیه آنان خواهد شد.

در همین حال؛ بر اثر خشونت های وحشیانه یک هفته اخیر هندوهای افراطی علیه مسلمانان هند حدود 50 نفر کشته و صدها تن دیگر نیز مجروح شده‌اند.

به آتش کشیده شدن دستکم ده مسجد و امکان مقدس مسلمانان در هند از دیگر اقدامات ضد بشری و اسلام ستیزانه هندوهای افراطی در روزهای اخیر بوده است که به گفته شاهدان عینی، پلیس و نیروهای امنیتی این کشور در مقابل این خشونت ها تنها نظاره گر هستند و از اقدامات مرگبار هندوهای افراطی علیه مسلمانان جلوگیری نمی کنند.

 

116

بیشتر بخوانید:

 انتقاد از بی توجهی نهادهای بین‌المللی درقبال مسلمانان هند/ تحلیل

رئیسی: دستگاه قضایی هند، عاملان کشتار مسلمانان‎ را مجازات کند

انتقاد اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان ایران از کشتار مسلمانان هند

کلیدواژه

کامنت