اسفند 26, 1398 07:41 Asia/Tehran [Updated: اسفند 26, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • تاکید رهبر معظم انقلاب بر اهمیت و کار آمدی طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا در ایران/تحلیل

پارس تودی - اکنون چند ماه است که ویروس کرونا با عبور از مرزهای چین، به بیش از 150 کشور دیگر نیز سرایت کرده است.

براساس اعلامیه سازمان بهداشت جهانی (WHO)، کرونا، حالا در تمام جهان گسترش یافته ویک پاندمی(همه گیری جهانی)محسوب می‌شود.

تاکنون بیش از 162هزار نفر در جهان به بیماری کوئید -19، مبتلا شده‌اند که ازاین تعداد، نزدیک به 76 هزار نفر بهبود یافته‌اند و دست‌ِکم 6 هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

«کیانوش جهانپور» رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به ابتلای نزدیک به 14 هزار نفر به ویروس کرونا در ایران گفت: تاکنون 4 هزار و 790 نفر از کسانی که در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، بهبود یافته اند؛ اما متاسفانه 724 نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند.

اکنون ایران یکپارچه درحال مبارزه با ویروس کرونا است. همزمان با طرح های درمانی از سوی وزارت بهداشت و درمان؛ اقدامات پیشگیرانه نیز با کمک نیروهای ارتش، سپاه و بسیج، به سرعت در حال انجام است.

رزمایش پیشگیری و پایش شیوع کرونا نیز از روز یکشنبه توسط قرارگاه پدافند زیستی ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب؛ روز یکشنبه در پیامی با بیان اینکه طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا در ایران، بلا را به نعمت و تهدید را به فرصت تبدیل خواهد کرد، تصریح کردند: طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا که دارای پشتوانه‌ی علمی و همراه با انگیزه‌های دینی و جهادی و انسانی است، طرحی کارآمد است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای؛ فرمانده معظم کل قوا، پنجشنبه گذشته با صدور فرمانی به سردار سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، بر لزوم سازماندهی این خدمات در قالب یک «قرارگاه بهداشتی و درمانی» برای پیشگیری از شیوع بیشتر این بیماری تأکید کردند.

رهبر معظم انقلاب  تصریح کردند: این اقدام با توجه به قرائنی که احتمال «حمله‌ی بیولوژیکی» بودن این رویداد را مطرح کرده است، می‌تواند جنبه‌ رزمایش دفاع بیولوژیک نیز داشته و براقتدار و توان ملّی بیفزاید.

در عرصه دیپلماسی نیز وزارت امور خارجه در دوهفته گذشته رایزنی ها را در سطح منطقه ای و بین المللی با تاکید برلزوم رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا آغاز کرده است. در ادامه این رایزنی ها؛ دستیاران وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه در ملاقات‌های جداگانه با سفرا و روسای نمایندگی‌های خارجی مقیمِ تهران، مشکلات و موانع ناشی از تحریم‌های یکجانبه آمریکا در مسیر تامین اقلام بهداشتی و درمانی مورد نیاز ایران برای مقابله با ویروس کرونا را تشریح کردند.

آمریکا با ادامه تحریم های یک جانبه آمریکا تلاش می کند با ایجاد موانع درارسال ملزومات پزشکی و بهداشتی و دارو که نوعی تروریسم اقتصادی و پزشکی به شمار می آید؛ بیماری کرونا را به اهرمی سیاسی ضد ایران تبدیل کند.

پایگاه اینترنتی «رای الیوم» در مقاله‌ای نوشت: "کسانی که پیشتر به شیطنت‌های سیاسی و نظامی علیه ایران می‌پرداختند امروز شیطنت پزشکی و بهداشتی را علیه این کشور در دستور کار قرار داده اند."

«حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران شنبه گذشته  با ارسال نامه‌ای به سران تعدادی از کشورها با اشاره به شیوع ویروس کرونا در سطح جهانی با بیان اینکه شکست کرونا یک وظیفه «بین‌المللی» است، خطاب به سران مخاطب در این نامه افزود: باید اقداماتی انجام شود تا با اجرای تعهدات همه کشورها در قالب قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه مردم ایران بی‌اثر شده و با تروریسم اقتصادی آمریکا مقابله شود.

بی تردید؛ هراقدامی که رویارویی با این ویروس مهلک را تحت تأثیر قراردهد و موجب تضعیف ساختار اقتصادی، تضعیف ظرفیت های  پزشکی و محدودیت منابع مالی در مدیریت بحران شود،‌ همچون شمشیری دولبه است که تأثیرات منفی برمبارزه با این ویروس خطرناک در سایر کشورها نیز خواهد داشت.

از اینرو انتظار ایران از جامعه بین‌الملل در مخالفت با این اقدامات و تاکید بر لزوم توقف هر چه سریعتر تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، مطالبه ای  در راستای منافع و سرنوشت مشترک جهانی است.

نویسنده: جمشید امین زاده

139/118

بیشتر بخوانید:

رهبر معظم انقلاب: طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا تهدید را به فرصت تبدیل خواهد کرد

بهبود 4790 نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در کشور

 

کلیدواژه

کامنت