فروردین 06, 1399 05:35 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • رایزنی تلفنی ظریف و لاوروف درباره کرونا و تحریم‌های آمریکا

وزرای خارجه ایران و روسیه سه شنبه شب تلفنی درباره شیوع جهانی ویروس کرونا و تحریم های آمریکا علیه ایران رایزنی کردند.

به گزارش پارس تودی، "محمدجواد ظریف" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و "سرگئی لاوروف" وزیرخارجه روسیه در این گفت وگوی تلفنی در خصوص شرایط حاضر و متاثر از شیوع ویروس کرونا در دو کشور و جهان خصوصا تلاش ایران برای مقابله با این ویروس در شرایط ناشی از تحریم های یکجانبه واشنگتن، تحولات جاری سیاسی در افغانستان و تلاش های بین المللی علیه تحریم های یکجانبه آمریکا علیه کشورهای مختلف بحث و تبادل نظر کردند.

وزیر خارجه روسیه در این گفت وگوی تلفنی تصریح کرد، مسکو قاطعانه از واشنگتن می خواهد تا تحریم های غیرانسانی را که مانع مقابله کامل دولت ها با کرونا می شود، لغو کند. 

لاوروف همچنین بر عزم روسیه برای توسعه همه جانبه روابط با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

وزیر خارجه ایران در روزهای اخیر در پی شیوع ویروس کرونا رایزنی‌های تلفنی را با برخی همتایان خود صورت داده و از آنها خواسته است که با تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران همراهی نکنند.

ظریف پیش از این با وزرای خارجه فرانسه، اندونزی، سوئد، آفریقای جنوبی، بریتانیا، چین، صربستان، کرواسی، سوئیس، پاکستان، کویت، جمهوری آذربایجان، عراق، امارات، اتریش، نروژ، کنیا، نیجریه، بلغارستان و همچنین "جوزپ بورل" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت وگو کرده بود.

"محمد جواد ظریف" همچنین اخیرا در توییتر با بیان اینکه ایران تعامل نزدیکی با سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با ویروس کرونا دارد نوشت، همکاری جهانی و منطقه‌ای برای مقابله با ایرن ویروس ضروری است.

تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه واشنگتن که شامل اقلام اساسی و حتی دارویی و پزشکی می شود باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای مردم ایران به ویژه بیماران کرونایی شده است.

با این حال "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه تاکید کرد، با لغو تحریم‌های این کشور علیه ایران مخالفت است.

آمریکا به رغم مطالبات جهانی برای لغو تحریم‌ها علیه ایران، طی چند روز گذشته چند شخصیت و شرکت ایرانی را تحریم کرده است.

117

کامنت