فروردین 10, 1399 11:20 Asia/Tehran [Updated: فروردین 10, 1399 12:55 Asia/Tehran]
  • روحانی: دولت با همه توان حامی سربازان خط مقدم بخش سلامت و درمان کشور است

رییس جمهوری با بیان اینکه دولت با همه توان حامی صددرصد سربازان خط مقدم بخش سلامت و درمان کشور است، گفت: اصل اول در کشور سلامتی مردم است.

به گزارش پارس تودی، «حسن روحانی» روز یکشنبه در جلسه هیات دولت افزود: در این فرصت از مردم که در این ایام تحمل کردند و دستوراتی که مسوولین بهداشتی دادند و توصیه هایی که کردند توجه کردند و گروهی که برای زندگی مردم و تامین مایحتاج عمومی مردم همه توان خود را به کار بردند سپاسگزاری می‌کنم.

رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر این که اصل اول در کشور ما سلامت مردم است، گفت: از تلاش‌های بهداشت و درمان و همه سربازان مقدم این خط یعنی پزشکان و پرستاران و کادر درمانی هم باید تقدیر و تشکر کنیم و هم باید حمایت کنیم، دولت با همه توان حامی آنها خواهد بود. 

روحانی در ادامه یادآور شد: از طریق ویدئوکنفرانس با حدود سی نفر از متخصصین و پزشکان عالی رتبه در بخش های مختلف عفونی کشور و دیگر بخش‌های پزشکی که با این بیماری جدید و ویروس مرتبط می شود جلسه‌ای داشتیم که نظرات بسیار به هم نزدیک بود.

وی اضافه کرد: همه متخصصین قبول داشتند که این موضوع یک موضوع غافلگیر کننده برای جهان است، یعنی هیچ فرد ویا مرجع علمی و پزشکی در سالهای گذشته پیش بینی نمی کرد که ما در این روزها با یک بیماری مسری و مهاجم این چنینی مواجه شویم که بتواند در یک زمان کوتاهی همه جهان را شامل شود و همه را مبتلا کند.

رئیس جمهوری گفت: از همه متخصصان پرسیدیم که در ماجرای کرونا در ایران در کجای داستان هستیم؟ آیا ما از نقطه پیک عبور کردیم و در حال حرکت به سمت شرایط بهتر هستیم؟ پاسخ آنها این بود که در بعضی از استانها ما از پیک عبور کردیم و در شیب پایین قرار گرفتیم اما در بعضی از استانها هنوز نمی توانیم با اطمینان صحبت کنیم.

روحانی با بیان اینکه ممکن است این شرایط در مدت زمان طولانی ادامه داشته باشد، افزود:

وی گفت: باید شرایط را به گونه ای مدیریت کنیم که متولی درمان بتواند  بیماران را درمان کند و بتدریج از این مساله عبور کنیم و البته شاید بسیاری از متخصصان تاکید کردند که این شرایط سختگیرانه ای که شروع شده است یک هفته دیگر ادامه پیدا کند.

رییس جمهور تاکید کرد: روزی که می گوییم فعالیت ها از نو شروع شود به معنی آن نیست که همه آن پروتکل های بهداشتی کنار گذاشته شود، این سبک زندگی جدیدی که شروع کردیم در این که به یکدیگر دست نمی دهیم، نزدیکی به یکدیگر با فاصله انجام می گیرد، بسیاری از کارها را با تلفن و فضای مجازی انجام می دهیم و این که زندگی ما زندگی الکترونیکی شده است برای مدتی باید ادامه داشته باشد.

روحانی تصریح کرد که حتی شاید این بیماری در بعضی از زمینه ها فرصتی بوجود بیاورد که بخشی از زندگی را الکترونیکی کرده و شرایط را تغییر دهیم که این به نفع کشور است. ارتباط مردم با ادارات و خدمات جامعه حتی با مراکز توزیعی که مواد لازم را در اختیار ما قرار می دهد ممکن است تغییراتی در آن ایجاد شود، بنابراین تغییراتی در سبک زندگی ما ایجاد شده و این تغییرات احتمالا برای مدتی باقی بماند.

وی یادآور شد: از متخصصان سوال کردم کاری که تا امروز برای مقابله با ویروس کرونا انجام دادیم مورد قبول است یا نقصی دارد؟ که همه آنها کار انجام شده را قابل قبول و درست عنوان کردند. البته توصیه هایی داشتند که برای درمان و تولید واکسن این بیماری سرمایه گذاری ویژه ای انجام دهیم یا بعضی از متخصصان عنوان می کردند که در بعضی از رشته های پزشکی باید تغییراتی ایجاد شود، بعضی از رشته های پزشکی را در حوزه عفونی باید بیشتر سرمایه گذاری کنیم.  

تصمیمات ستاد با اتفاق آرا و مشورت متخصصان اتخاذ شده است

رئیس جمهوری گفت: تا امروز هیچ تصمیمی در ستاد ملی مبارزه با کرونا بدون بحث و بررسی در کمیته های تخصصی اتخاذ نشده است و متخصصان ما هر راه حلی را بهترین مسیر در آن مقطع تشخیص دادند بجز آن ما هیچ تصمیم دیگری اتخاذ نکردیم.

روحانی در ادامه با بیان اینکه «تصمیمات ستاد با اتفاق آرا و خرد جمعی و مشورت متخصصان در کمیته های جانبی بوده است»  اظهار داشت: اگر کارشناسان و متخصصان به ما گفتند که باید اماکن مقدس و نمازهای جمعه برای شب عید تعطیل شود و یا اینکه اجتماعات برای شادی و غم برگزار نشود و مردم دور هم جمع نشوند، ما نظرات متخصصان را گوش کردیم و تصمیمات آنها را حمایت کردیم و انجام دادیم.

تولید، سلامت و امنیت مردم اصول اساسی در کشور است

وی تاکید کرد: در کنار سلامت که اصل امروز کشور است، تولید هم برای ما یک اصل اساسی است، نمی توانیم تولید و توزیع مواد غذایی و بهداشتی یا فروشکاه های آن، سیستم حمل و نقل و تولید نیازمندی های مردم مانند آب و برق و گاز را تعطیل کنیم، این کار امکان پذیر نیست. 

رئیس جمهور یادآورشد که همه نیروهای مسلح و مرزداران و پلیس در صحنه حضور دارند اگر بنا باشد امنیت خدشه دار شود که اصلا مفهوم ندارد، ما اصول متعددی داریم که باید آنها را مدنظر قرار داده در کنار هم باید آنها را مقایسه کنیم تا به یک تصمیم گیری برسیم و در نهایت از مردم در خواست می کنیم به آن عمل کنند تا از این شرایط عبور کنیم.

رتبه ایران در مقابله با کرونا قابل قبول است

روحانی در ادامه افزود: وزیر بهداشت در گزارشی ایران را با کشورهای گرفتار کرونا مقایسه کرد که رتبه ایران در مسیر درمان و آمار تعداد افرادی که مبتلا و درمان می‌شوند و بهبود یافته اند قابل قبول است.

وی تصریح کرد: آمار توانمندی‌ها در بخش درمان، تخت‌های بیمارستانی و تجهیزات و همچنین کاهش تعداد فوتی‌ها و مرگ و میر، تسلط پزشکان و کادر درمانی بر کار خود و عدم اضطراب آنها، شرایط خوب بسیاری از استان ها که از نقطه اوج عبور کرده اند و وضع خوبی دارند و هم سایر استان هایی که هنوز به نقطه اوج بیماری نرسیده نشان می دهد که در مجموع آمار و رتبه کشور قابل قبول است.

اوضاع از هفته پیش بهتر است

رییس جمهوری به جمع بندی گزارش آماری وزیر بهداشت در جلسه امروز هیات دولت اشاره کرد و افزود: وزیر بهداشت کلمه‌ای در آخر گفتند که «در مجموع اوضاع ما این هفته بهتر از هفته پیش است» و ما همین را می‌خواهیم و می‌خواهیم قدم به قدم به نقطه مطلوب برسیم.

روحانی ادامه داد: وقتی آمار و گزارش‌ها را  با آمار کشورهای دیگر حتی کشورهای اروپایی و غربی مقایسه می کنیم شرایط ما شرایط خوبی است و امیدواریم در پایان این روند که پیش می رویم  رتبه مطلوبی به دست بیاوریم.

وی گفت: پزشکان و مردم ایران همیشه افتخارآفریدند، در این مقطع هم به افتخار می رسیم، همه دنیا می دانند که در شرایط عادی نیستیم، در شرایط تحریم هستیم اما در عین حال که در شرایط تحریم قرار داریم توانستیم به خوبی مقاومت کنیم و کشور را در حدی که در توان کشور بوده اداره کنیم. 

باید برای پسا کرونا باید آماده باشیم

رییس جمهوری در پایان اظهار داشت: در این شرایط باید برای پسا کرونا یعنی تا روزی که درمان این بیماری و واکسن آن پیدا شود و تامین همه نیازمندی‌های جامعه ما که امروز مورد توقع مردم است آماده باشیم.

روحانی تصریح کرد: به همکاری و همراهی مردم امیدوار هستیم و مطمین هستیم که با ما همکاری می کنند، هم به پزشکان خود بیش از گذشته امیدوار هستیم و می‌دانیم امروز از همیشه مسلط تر هستند و همچنین به واحدهای تولیدی و خدماتی کشور امیدواریم و اطمینان داریم، البته می دانیم برخی واحدهای تولیدی و خدماتی در سختی قرار گرفتند و در حد توان‌مان آنها را یاری و کمک خواهیم کرد.

116/118

کلیدواژه

کامنت