فروردین 16, 1399 08:05 Asia/Tehran [Updated: فروردین 16, 1399 13:37 Asia/Tehran]
  • نامه ایران به مدیرکل سازمان جهانی بهداشت: تحریم های آمریکا، مصداق بارز جنایت ضد بشری/ تحلیل

پارس تودی- محروم کردن مردم از حق دسترسی به دارو، تجهیزات پزشکی و خدمات درمانی مصداق بارز جنایت ضد بشریت است.

«اسماعیل بقایی هامانه» سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد دفتر سازمان ملل متحد در ژنو، روز جمعه در نامه‌ای خطاب به «تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت با بیان این واقعیت؛ تصریح کرد: تحریم‌های آمریکا موجب مسدود شدن تعاملات بانکی ایران با کشورهای دیگر از جمله برای خرید کالاهای مورد نیاز نظام درمانی کشور برای مقابله با ویروس کرونا شده است.

بقایی هامانه با یادآوری مواضع اخیر «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد مبنی بر اینکه "اکنون زمان همبستگی است نه انزوا"، درخواست مدیر کل سازمان ملل را برای رفع تحریم های تحمیلی ضد برخی کشورها به منظور تضمین دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی و درمانی مورد تاکید قرار داد.

«سعید نمکی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران نیز روز پنج شنبه در حاشیه نشست مجازی منطقه ای سازمان جهانی بهداشت در تهران، با اشاره به اینکه مقابله با ویروس کرونا نیازمند همبستگی جهانی است گفت: تحریم های آمریکا علیه ایران به مثابه یک نسل کشی محسوب می شود و تهدید جدی برای سلامت جهانی است.

همانگونه که سفیر و نماینده دائم ایران نزد دفترسازمان ملل متحد در ژنو با اشاره به قرارموقت دیوان بین المللی دادگستری در سوم اکتبر 2018 خاطر نشان کرده است؛ تحریمهای آمریکا آثار جدی زیانبار بر سلامت و حیات انسان ها در ایران دارد. 

طبق رأی موقت دیوان بین‌المللی دادگستری، ایالات‌ متحده آمریکا ملزم گردید که به نحوی مقتضی، هر مانع برآمده از دستور 8 می 2018 بر صادرات آزاد دارو و تجهیزات پزشکی، محصولات کشاورزی و قطعات و تجهیزات یدکی هواپیماهای مسافرتی ازجمله تعمیرات و تضمین و بازرسی لازم برای ایمنی هوانوردی را رفع کند و در صدور مجوز مبادلات مالی و انتقال پول مرتبط با اقلام فوق‌الذکر نباید هیچ مانعی ایجاد نکند.

متعاقب دستور موقت دیوان، ایالات‌متحده آمریکا اعلام کرد که کالاهای بشردوستانه به‌ویژه دارو و تجهیزات پزشکی را از تحریم‌های خود استثناء کرده است، ادعایی که موردپذیرش ایران و نهادهای حقوق بشری و بین‌المللی قرار نگرفته و با انتقادات گسترده‌ای مواجه گردیده است.

«علی بمان اقبالی زارچ» کارشناس مسایل حقوق بین الملل در این زمینه می گوید: حق سلامتی به عنوان یکی از حقوق بنیادین بشری در نظام بین المللی حقوق بشر به رسمیت شناخته شده است.

لذا هرگونه تحریم اقتصادی که حق برخورداری ازغذا، دارو، خدمات درمانی، و سایر ضروریات اولیه برای هر انسان را خدشه دار کند ناقض این حق محسوب خواهد شد.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان هفته گذشته در مقاله‌ای با عنوان «با ویروس بجنگید، نه با ما؛» درروزنامه "کامرسانت" چاپ مسکو، از جامعه بین المللی خواست به تروریسم اقتصادی و بهداشتی- دارویی آمریکا پایان دهد. 

اگر چه ایران در مواجهه با فشارها و تحریم های آمریکا با اتکا به ظرفیت های داخلی مقاومت بی نظیری از خود نشان داده ؛اما اکنون با گسترش کرونا؛ جان همه انسانها از چین تا آمریکا، روسیه، آفریقا و آسیا ودر سراسر جهان در معرض تهدیدی جدی قرار گرفته است.

از اینرو؛ ضرورت دریافت امکانات و تجهیزات پزشکی و درمانی به منظور مقابله با این ویروس مرگباردر اولویت برنامه های سازمان جهانی بهداشت است. از این منظر، نامه نماینده ایران در ژنو خطاب به مدیرکل کل سازمان بهداشت جهانی اقدامی در چارچوب موازین بین المللی است. انتظار ایران ازجامعه بین الملل؛ مخالفت با ادامه این جنایت آمریکاست و این یک مسوولیت بین المللی است.

نویسنده: جمشیدامین زاده

138/118

بیشتربخوانید:

تاکید سفیر ایران در سوئیس بر مقابله جامعه جهانی با تحریم‌های آمریکا

ادعای دروغ ترامپ درباره عدم درخواست ایران برای کاهش تحریم ها/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت