فروردین 24, 1399 09:12 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • عرصه سیاست خارجی، صحنه محکومیت‌ها و ابراز انزجار از تحریم‌ها ضد ایران/ تحلیل

پارس تودی- سفیر ایران در فرانسه گفت: "محروم کردن کشورها از داشته‌های مالی خود و ممانعت از بهره‌گیری آنان از منابع مالی بین‌المللی، نشانگر درک نکردن لزوم تلاش همگانی برای مبارزه با کرونا است."

"بهرام قاسمی" سفیر ایران در فرانسه روز شنبه در چند توئیت که در صفحه سفارت ایران در فرانسه منتشر شد، ضمن بیان ابعادی تلخ از فاجعه کرونا در جهان، تلاش برخی کشورها برای ادامه سیاست‌های تحریمی و "فشار حداکثری" با اهداف سیاسی ضد ایران را یادآور شد و تاکید کرد، مبارزه با این درد مشترک، تنها با تلاش مستمر و همگانی امکان‌پذیر خواهد بود.

قاسمی با بیان اینکه جهان تصویر جدیدی از نگرانی، دلهره، رقابت و اندیشیدن به خود را در معرض دید و تماشای تاریخ و جهان بهم «ناپیوسته» امروز گذاشته است، تصریح کرد، در سراسر جهان طی دهه‌ها، کشورها شاهد انواع بلایای طبیعی از زلزله و سیل بوده‌اند و جهانیان با هر نیت و نگاهی در امدادرسانی به فاجعه‌دیدگان تلاش و بیان همدردی کرده‌اند.

در همین چارچوب "کاظم جلالی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه نیز روز شنبه در گفت وگوی تلفنی با "تویوهیسا کودزوکی" سفیر ژاپن در مسکو، ضمن قدردانی از حمایت های ژاپن از مبارزه ایران با کرونا، تروریسم بهداشتی علیه ایران، آخرین اقدامات صورت گرفته توسط جمهوری اسلامی برای مبارزه با این پدیده شوم و سنگ اندازی آمریکا در مسیر تلاش جهانی برای مبارزه با کرونا را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

در این گفت وگو، سفیر ژاپن عزم و تلاش‌های ایران در مبارزه با کرونا را مورد تحسین قرار داد. 

دولت آمریکا با اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران، مقررات بین‌المللی از جمله مقررات بهداشتی مصوب سال 2005 سازمان جهانی بهداشت را نیز زیر پا گذاشته است.

این روند مبارزه جهانی با کرونا را که فرصتی برای همبستگی و همکاری جهانی است، به چالش کشانده است.

آمریکا با تحریم هایش علیه ایران به دنیا نشان داد که تا چه اندازه از ارزش ها ومعیارهای انسانی بدور است.

"علی شمخانی" دبیر شورای عالی امنیت ملی اخیرا در توییتر نوشت: مخالفت آمریکا با اعطای وام صندوق بین المللی پول برای تامین اقلام مورد نیاز مقابله با کرونا مصداق واقعی جنایت علیه بشریت است.

‌سکوت و انفعال در مقابل این جنایات چه در گذشته و چه اکنون که با تحریم های ظالمانه آمریکا و ادامه ظلم و تحمیل جنگ به ملت های منطقه ادامه دارد، از مسائلی است که به زیان بشریت است.

ویروس کرونا تهدیدی است که باید در کنار اقدامات خنثی کننده و درمانگر کشورها، با عزمی جهانی به آن خاتمه داد. اقدام ضد انسانی  رئیس جمهور آمریکا واقعیت دروغین و جعلی بودن قوانین حقوق بشر را در بسیاری از کشورها به ویژه در کشورهای غربی فاش می کند.

آمریکا ویروس کرونا را ابزاری برای فشار به مردم و رسیدن به اهداف سیاست خارجی خود می‌داند.

"کمیسیون تحکیم صلح سازمان ملل متحد" با ابراز نگرانی از این اقدامات، در بیانیه ای شیوع بیماری «کووید- 19» را یک بحران انسانی بر شمرده و یاد آور می شود که این ویروس خطری قابل توجه برای دستاوردهایی است که به سختی در زمینه تحکیم صلح در سراسر جهان حاصل شده اند.

انتشار بیانیه ها، توییت ها، انتقادها و ابراز انزجارها از تحریم های ظالمانه آمریکا ضد ایران، بیانگر یک مطالبه جهانی است. در واقع چالشی که تحریم های ظالمانه آمریکا در زمینه دستیابی ایران به دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای درمان بیماران و پیشگیری از شیوع آن ایجاد کرده، مسئله ای است که باید درسطح بین المللی پیگیری شود.

نویسنده: جمشید امین زاده

116/117

بیشتر بخوانید:

قاسمی: وجدان‌های بیدار برای رفع تحریم‌های آمریکا اقدام کنند

تاکید پمپئو بر تداوم تحریم‌ها ضد ایران؛ افشای رویکرد ضدانسانی آمریکا/ تحلیل

شمخانی: مخالفت آمریکا با اعطای تسهیلات درخواستی ایران، جنایت علیه بشریت است

 

کلیدواژه

کامنت