فروردین 25, 1399 14:45 Asia/Tehran [Updated: فروردین 25, 1399 19:17 Asia/Tehran]
  •  رایزنی ظریف با وزیران خارجه ترکیه و قطر درباره بحران سیاسی افغانستان

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی با وزیران امور خارجه ترکیه و قطر، درباره آخرین تحولات بحران سیاسی در افغانستان رایزنی کرد.

به گزارش پارس تودی، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در گفت‌وگوهای تلفنی جداگانه با «مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه و «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر در خصوص آخرین تحولات افغانستان و روند صلح در این کشور تبادل نظر کرد.

آخرین وضعیت شیوع کرونا در منطقه و جهان و راه‌های جمعی مقابله با آن نیز از دیگر موضوعات مورد گفت‌وگو در این تماس‌های تلفنی بود.

ظریف روز گذشته (یکشنبه) نیز با «حنیف اتمر» سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.  

وی در این گفت‌وگو بر لزوم وحدت در بین گروه‌های مختلف افغانستان، برقراری صلح و ثبات در این کشور و همچنین گسترش همکاری‌های دوجانبه تاکید کرد.

ظریف همچنین روز گذشته در گفت‌وگو با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل با ارائه گزارشی از تلاش‌های دیپلماتیک ایران برای حل بحران سیاسی در افغانستان و پیشبرد روند صلح در این کشور، جزئیاتی از تماس‌های خود با مقامات این کشور، «محمد اشرف غنی»، «عبدالله عبدالله» و «حنیف اتمر» ارائه کرد.

وزیر خارجه کشورمان در این گفت وگوها بار دیگر بر محوریت ساختارهای سیاسی مبتنی بر قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان در روند صلح و آشتی ملی این کشور تاکید و حمایت کشورمان را از روند صلح با مشارکت تمام گروه‌های سیاسی افغانستان در چارچوب قانون اساسی این کشور اعلام کرد.

اشرف غنی و عبدالله هم ضمن تشکر از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران، از اعلام آمادگی ایران برای کمک به حل مشکلات سیاسی افغانستان استقبال کردند.138/118

بیشتربخوانید:

رایزنی ظریف با اشرف غنی و عبدالله عبدالله؛ حمایت ایران از روند صلح در افغانستان

تاکید ظریف بر لزوم وحدت میان گروه‌های مختلف افغانستان

کلیدواژه

کامنت