فروردین 26, 1399 12:33 Asia/Tehran [Updated: آذر 03, 1401 22:08 Asia/Tehran]
  • بسته صدهزار میلیارد تومانی دولت برای مقابله با ویروس کرونا

رئیس جمهور گفت: بسته حمایتی یکصد هزار میلیارد تومانی دولت برای مقابله با ویروس کرونا صرف تهیه تجهیزات بهداشتی و درمانی و صندوق بیمه بیکاری می‌شود.

به گزارش پارس تودی، «حسن روحانی» روز سه شنبه در جلسه اقتصادی دولت افزود: در مسئله مقابله با شیوع ویروس کرونا، یک بحث محدودیت‌هایی است که تحت عنوان فاصله اجتماعی هوشمند باید انجام گیرد و  یک بخش هم در زمینه نوعی کمک دولت به رسته‌ها و مشاغلی است که در این دو ماه تحت فشار قرار گرفته و کسب و کار آن‌ها با مشکلات مواجه شده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: دولت در مجموع یک بسته یکصد هزار میلیارد تومانی را مدنظر قرار داده است که این بسته بخشی مربوط به بهداشت، دارو، درمان و تجهیزات پزشکی و بخشی هم مربوط به صندوق بیمه بیکاری است.

پرداخت وام یک میلیونی قبل از ماه رمضان و بدون سود 

روحانی اظهار داشت: قبل از ماه مبارک رمضان وام یک میلیون تومانی به صورت قرض الحسنه و بدون سود به حساب یارانه بگیران واریز می شود.

وی تاکید کرد: قرار بود 23 هزار میلیارد تومان در قالب وام با سود 12 درصد به یارانه بگیران پرداخت کنیم، اما در جلسه امروز این موضوع را بررسی کردیم که این تسهیلات را به وام قرض الحسنه تبدیل کنیم و تصمیم گرفتیم که سود این تسهیلات را دولت بعهده بگیرد.

رئیس جمهور گفت: مقرر شد، این وام در روز‌های اول ماه اردیبهشت یعنی از چهارم تا ششم این ماه به حساب‌های یارانه بگیران واریز شود.

روحانی همچنین از اختصاص حدود 52 هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات به صاحبان کسب و کار‌هایی در 10 رسته خبر داد که تحت فشار شدیدتری قرار گرفتند.

پرداخت وام یک تا دو میلیون تومانیِ قرض الحسنه به خانوار‌های نیازمند 

وی در ادامه گفت: به خانوار‌های نیازمند وام یک میلیون تا دو میلیون تومانی به صورت قرض الحسنه و با سود 4 درصد پرداخت خواهد شد.

رئیس جمهوری در تشریح چگونگی پرداخت یارانه‌های ویژه به خانوار‌های یارانه بگیر‏، افزود: روز‌های اولیه اردیبهشت یارانه یک میلیون تومانی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت در عین حال تلاش ما این است که تا قبل از ماه مبارک رمضان این یک میلیون تومان به حساب سرپرستان خانوار واریز شود.

روحانی همچنین گفت:​ البته طی روز‌های جاری به مردم اطلاع داده خواهد شد آن‌هایی که مایل هستند از این وام قرض الحسنه استفاده کنند، آمادگی خود را از طریق ارسال پیام اعلام کنند.

وی افزود: دولت پیش از این اعلام کرده بود که به سه میلیون نفر که در شرایط مضیقه اقتصادی زندگی می‌کنند، یارانه ویژه‌ای برای چهار ماه بین 200 هزار تومان تا 600 هزار تومان پرداخت می شود که در اسفند سال گذشته و فروردین امسال پرداخت شد و درماه اردیبهشت و خرداد ماه نیز پرداخت خواهد شد.

رئیس جمهور ادامه داد: علاوه بر این چهارپرداخت، یک پرداخت ویژه هم در ماه مبارک رمضان هم به این سه میلیون خانوار اضافه پرداخت خواهد شد.

پرداخت وام به 10 رسته شغلی

روحانی همچنین گفت: 52 هزار میلیارد تومان وام به کسانی با شرایط ویژه تعلق می‌گیرد که این وام شامل 10 رسته شغلی است.

وی در ادامه سخنانش در جلسه ستاد اقتصادی دولت افزود: رسته‌هایی که در این ایام تحت فشار بیشتری قرار گرفته اند و کسب و کار آن‌ها با مشکلاتی مواجه بوده حدود 10 رسته شغلی هستند و وزارتخانه‌های مربوط از جمله وزارت گردشگری، صنعت و کار همچنین سایر وزارتخانه‌های مربوط در این زمینه مشغول فعالیت هستند و تلاش ما این است که همه اقدامات برای تخصیص این 52 هزار میلیارد تومان وام به افرادی که تحت تاثیر شرایط قرار گرفته اند انجام و این وام در اردیبهشت ماه پرداخت شود.

رئیس جمهور گفت: در اواخر ماه اردیبهشت این وام به افراد مذکور تعلق خواهد گرفت و آن‌ها با مراجعه به بانک می‌توانند برای دریافت این تسهیلات اقدام کنند؛ امیدواریم از اواخر اردیبهشت تا پایان خرداد این تسهیلات به تدریج به همه افرادی که مشمول دریافت وام هستند پرداخت شود.

روحانی افزود: این تسهیلات متفاوت است و شامل حال کسانی می‌شود که در شرایط بحرانی کارگری را اخراج نکرده باشند و اگر بنگاه اقتصادی کوچکی یا بنگاه متوسطی کارگری را اخراج کرده باشد این تسهیلات شامل حال آن‌ها نمی‌شود.

ترخیص یک میلیون تن کالای اساسی از گمرک

رییس جمهور در ادامه سخنان خود در جلسه اقتصادی دولت افزود: حدود 4 میلیون تن کالای اساسی در گمرکات ما هست و تلاش بر این بود که ما راهی را در نظر بگیریم که همه این کالا‌ها از گمرک ترخیص شود و آن کالا‌هایی هم که در کشتی هست پیاده شود.

روحانی اظهار داشت: خوشبختانه از این 4 میلیون تن کالایی که گفتیم ترخیص می‌شود تا امروز یک میلیون تن کالا ترخیص شده است.

وی افزود: این تحول بزرگی برای بازار ما ایجاد می‌کند و آن 3 میلیون تن کالای باقیمانده هم ظرف هفته‌های آینده ترخیص می‌شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

رئیس جمهوری گفت: این هم به هرحال شرایط خوبی برای کالا‌های اساسی در بازار بوجود می‌آورد.

116

بیشتر بخوانید:

روحانی: ایران با 2 ویروس کرونا و تحریم مواجه است

تاکید روحانی بر نظارت دقیق طرح فاصله گذاری هوشمند اجتماعی

کلیدواژه