خرداد 12, 1399 16:21 Asia/Tehran [Updated: خرداد 14, 1399 14:23 Asia/Tehran]
  • رتبه ایران در تولید سبزیجات در جهان

تهران- ایران پرس: آیا می دانید که ایران پنجمین کشور تولید کننده سبزی در جهان است؟

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، ایران در تولید یک سوم از محصولات کشاورزی جهان جزء 10 کشور اول جهان محسوب می شود. 

سبزی ها نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از سرطان ایفا می کنند. این محصولات دارای انواع ویتامین و مواد معدنی هستند که برای سلامتی بسیار مفیدند.

سبزی های نارنجی مانند هویج و کدو تنبل بتاکاروتن دارند که از بدن در مقابل سرطان جلوگیری می‌کنند. سبزی های برگ سبز مانند کرفس، اسفناج، بروکلی و جعفری دارای کاروتنوئیدها، ساپونینها، لوتئین و فلاوونوئید‌ها هستند که فیبر، فولات و بتاکاروتن مورد نیاز بدن را فراهم کرده و به درمان بیماری‌ها کمک می‌کنند.

سبزی های قرمز رنگ مانند گوجه فرنگی، هندوانه و کلم بنفش دارای فیتوکمیکال‌ها هستند که می‌تواند از پوست بدن در برابر اشعه خورشید محافظت کند. 

بر اساس سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو)، کشور چین با تولید سالانه 539 میلیون تن سبزی بزرگ ترین تولید کننده سبزی در جهان شناخته شده است. است.

پس از این کشور، هند با تولید 100 میلیون تن، آمریکا با تولید 35 میلیون تن و ترکیه با تولید 25 میلیون تن به ترتیب در رده های بعدی از این نظر قرار گرفته اند. 

ایران نیز در رتبه پنجم قرار دارد و هر سال حدود 20 میلیون تن انواع سبزی در جهان تولید می کند که این رقم معادل 1.9 درصد کل سبزی تولیدی در جهان است.

بیشتر بخوانید:

رتبه ایران در تولید گوجه فرنگی

رتبه جهانی ایران در تولید خرما

....................................................................................................................

منابع:

1- کتاب روند پژوهی چهل سالگی جمهوری اسلامی ایران، برترین جایگاه ها ایران در آمارهای بین المللی، چاپ دوم، موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه جامع امام حسین (ع)، سال 1397

2- سازمان خواربار کشاورزی (فائو)، 2017 (http://www.fao.org/

کلیدواژه

کامنت