خرداد 23, 1399 19:26 Asia/Tehran [Updated: مهر 23, 1399 16:03 Asia/Tehran]
  •  دستور روحانی برای پیگیری مطالبات بانک مرکزی ایران از کره جنوبی

تهران- ایران پرس: رئیس جمهوری کشورمان، دستورات لازم برای پیگیری مطالبات بانک مرکزی جمهوری اسلامی از کره جنوبی را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حسن روحانی رئیس جمهور روز جمعه در گفت‌وگوی تلفنی با عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با انتقاد از مسدودسازی منابع جمهوری اسلامی توسط کره جنوبی به وی دستور داد: با همکاری وزارت امور خارجه ایران موضوع را از طریق روابط دیپلماتیک دوجانبه و مسیر حقوقی و نهادهای مالی و مجامع بین المللی مورد پیگیری قرار دهد.

روحانی با بیان اینکه ممانعت کره جنوبی در استفاده ایران از منابع بانک مرکزی برای خرید کالاهای اساسی، دارو و اقلام انسان دوستانه هرگز پذیرفتنی نیست، تاکید کرد: تهران انتظار دارد دولت کره جنوبی هرچه سریعتر این محدودیت را برطرف کند.

رئیس کل بانک مرکزی اخیراً در گفت وگو با خبرگزاری بلومبرگ با بیان اینکه منابع ارزی ایران به طور غیرقانونی در بانک‌های کره جنوبی مسدود شده است، افزود: ایران قصد دارد از منابع خود در بانک‌های کره‌ جنوبی برای خرید مواد غذایی و پزشکی استفاده کند که صراحتا مشمول تحریم‌های یکجانبه آمریکا نمی‌شود.

در همین حال، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا ضد ایران، غیرقانونی و یکجانبه است و این تحریم‌ها نمی‌تواند ملاک عمل دیگر کشورها باشد، تاکید کرد: لازم است سئول فکر بیشتری کند تا روابط دیرینه ایران و کره جنوبی که در مقاطعی زبانزد بود، بیش از این مخدوش نشود.

 

کلیدواژه

کامنت