تیر 09, 1399 11:35 Asia/Tehran [Updated: مهر 23, 1399 16:03 Asia/Tehran]
  • فردا؛ سخنرانی مجازی ظریف در نشست شورای امنیت سازمان ملل

تهران - ایران پرس: سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان از سخنرانی مجازی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، سید عباس موسوی در نشست خبری امروز (دوشنبه) گفت، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان فردا (سه شنبه) در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ سخنرانی می کند.

موسوی همچنین با اشاره به تلاش های آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تاکید کرد: آمریکا در جایگاهی نیست که با استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ دستاوردهای برجام را زیر سوال ببرد و از مکانیسم ماشه استفاده کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به رایزنی های صورت گرفته تهران با سایر اعضای شورای امنیت سازمان ملل نیز اشاره کرد و افزود، آنها این کار آمریکا را تقبیح کردند و پیش بینی می شود واشنگتن در این مورد هم شکست سختی متحمل شود.

با نزدیک شدن موعد لغو تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران (18 اکتبر 2020) که بخشی از قطعنامه 2231 شورای امنیت است، رژیم آمریکا در تلاشی جدید ضد ایران، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه داده است که به موجب آن ممنوعیت تسلیحاتی مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت علیه ایران برای مدت نامحدودی تمدید خواهد شد.

برای تصویب این قطعنامه لازم است ۹ عضو از مجموع ۱۵ عضو شورای امنیت به آن رأی موافق دهند و هیچ‌کدام از اعضای دائم نیز از حق وتو استفاده نکنند.از میان پنج عضو دائم، به‌جز آمریکا که خود پیشنهاددهنده قطعنامه است، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه مخالفت خود را با تلاش ایالات متحده در این زمینه اعلام کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

موسوی: شکست سنگینی در انتظار آمریکاست

کلیدواژه

کامنت