تیر 11, 1399 15:48 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 22, 1400 16:15 Asia/Tehran]

تهران- ایران‌پرس: رئیس جمهور گفت: مبارزه با تروریسم در سوریه تا محو کامل تروریسم در این کشور و منطقه ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، حسن روحانی روز چهارشنبه در نشست مجازی و فوق‌العاده سران روند آستانه به میزبانی تهران تصریح کرد: ایران بر گفت وگوی سوری - سوری بدون دخالت بیگانگان تاکید دارد.

رئیس جمهور افزود: هرگونه محدودیت‌هایی که با اهداف سیاسی در زمینه کمک‌های بشردوستانه اعمال شود، روند راه حل سیاسی در سوریه را مختل خواهد کرد. 

روحانی تاکید کرد: در شرایط شیوع کرونا، رژیم آمریکا تحریم‌های غیرانسانی "سزار" را به سوریه تحمیل کرده که نوعی تروریسیم اقتصادی است.

رئیس جمهور اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم نمودن هر گونه تحریم علیه ملت‌ها در جهان خصوصا سوریه، تاکید می‌کند که به حمایت‌های خود از مردم و دولت مشروع سوریه با قدرت بیشتری ادامه خواهد داد و این اقدامات نامشروع و غیرانسانی رژیم آمریکا هیچگونه خللی در اراده کشورهای دوست و متحد سوریه ایجاد نخواهد کرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: آمریکا آنچه از طریق فشار نظامی و کمک به گروه‌های تروریستی در سوریه به دست نیاورده، نمی‌تواند از طریق فشار اقتصادی به دست بیاورد.

رئیس جمهور، احترام به حاکمیت ملی و استقلال سوریه را اصلی خدشه‌ناپذیر دانست و با بیان اینکه حضور نامشروع نیروهای اشغالگر رژیم آمریکا در خاک سوریه به عاملی بی‌ثبات‌کننده برای سوریه و کل منطقه تبدیل شده، تاکید کرد که ضروری است هر چه سریع‌تر نیروهای تروریست آمریکایی از کل منطقه به ویژه سوریه خارج شوند و حاکمیت دولت سوریه در تمامی سرزمین آن گسترش یابد.

روحانی در ادامه نشست مجازی سران کشورهای ضامن عضو روند آستانه خطاب به آقایان "ولادیمیر پوتین" و " رجب طیب اردوغان" گفت که معتقدم روند آستانه به عنوان تنها روند موفق در کمک به حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه دستاوردهای بسیاری کسب نموده که حفظ و توسعه آن وظیفه سه کشور دوست و همسایه به عنوان ضامنان این روند می‌باشد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مساله آوارگان داخلی و پناه‌جویان سوری نیز موضوع بسیار مهمی است، ما و جامعه جهانی می‌بایست به بازگشت آوارگان به خانه و کاشانه خود کمک کنیم. این هم یک موضوع انسانی است و هم به بازگشت صلح و ثبات و اعتمادسازی میان مردم سوریه کمک خواهد کرد. 

روحانی همچنین اظهار کرد: آمریکا قهرمان مبارزه با تروریسم در منطقه یعنی سردار سپهبد سلیمانی را شهید کرد و این نشانگر دروغ بودن ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر سردمداری مبارزه با تروریسم است.

رئیس جمهور تاکید کرد: در حالی که سخن از مبارزه با تروریسم زده می‌شود، اما احترام به حاکمیت ملی و استقلال سوریه نیز اصلی خدشه‌ناپذیر است. سوریه‌ای متحد، مستقل و بدون حضور نامشروع خارجی نه تنها منجر به بازگشت آرامش به این کشور پس از سالهای طولانی رنج مردم این کشور می‌گردد، بلکه به ثبات و امنیت همسایگان آن نیز کمک خواهد نمود.

روحانی اظهار کرد: حضور نامشروع نیروهای اشغالگر رژیم آمریکا در خاک سوریه به عاملی بی‌ثبات‌کننده برای سوریه و کل منطقه تبدیل شده و در کنار آن با افزایش پایگاه‌های نظامی غیرقانونی در مناطق نفت‌خیز سوریه در شرق فرات، در حال غارت منابع طبیعی این کشور می‌باشد.

رئیس جمهور افزود: همچنین لازم است به افزایش دامنه تجاوزات رژیم صهیونیستی به خاک سوریه اشاره و این قبیل اقدامات تجاوزگرانه را شدیدا محکوم نمایم. اقدامات رژیم صهیونیستی در کنار اشغال منطقه جولان علاوه بر نقض حاکمیت سوریه، به عنوان عامل بی‌ثباتی و تهدیدکننده صلح و امنیت منطقه بوده و پیامدهای آن متوجه این رژیم اشغالگر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: 

نشست مجازی اجلاس فوق العاده سران روند آستانه به میزبانی تهران؛ پخش از ایران‌پرس

فردا؛ اجلاس فوق‌العاده سران روند آستانه 

کلیدواژه