تیر 15, 1399 11:04 Asia/Tehran [Updated: اسفند 06, 1399 13:08 Asia/Tehran]

ایران‌پرس- رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مقابل زیاده‌خواهی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور جدی خواهیم ایستاد و از وزارت خارجه می‌خواهیم که در این شرایط، سیاست کاهش تعهدات برجامی را اجرا کند.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، محمدباقر قالیباف در نشست علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی خطاب به محمدجواد ظریف، تصریح کرد: نکته‌ای که امروز دغدغه و محل نگرانی مردم و نمایندگان مجلس است، ریشه در مشکلات و سختی‌های اقتصادی دارد و این در حالی است که مردم از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون پیوسته نشان دادند که هزینه استقلال کشور را هرچه باشد می‌پردازند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: آنچه امروز مردم و نمایندگان مجلس توقع دارند این است که هزینه اضافی بر آن‌ها وارد نکنیم و در تصمیم‌گیری‌ها چه در سیاست‌های اقتصادی، داخلی و خارجی به گونه‌ای عمل کنیم که هزینه بیش از اندازه به مردم وارد نشود.

قالیباف تصریح کرد: ما امروز در حوزه سیاست خارجی به این موضوع باور داریم که اگر بخواهیم دستگاه دیپلماسی مسائل سیاست خارجی را پیگیری کرده و تحقق بخشد اولین چیزی که بدان نیاز دارد تولید قدرت است چرا که وقتی قدرت داشته باشیم می‌توانیم مقابل دشمن بایستیم و موفق شویم و در چرخه چانه‌زنی و فشار آن‌ها قرار نگیریم و عقب نشینی و وادادگی پیدا نکنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بخش عمده‌ای از تولید قدرت در کشور در حوزه توان و کار اقتصادی است و همان طور که وزیر خارجه نیز بدان اشاره کرد، وزارت خارجه در این مورد می‌تواند نقش کلیدی داشته باشد، کما اینکه در تغییر ساختار و رویکرد در این دولت حوزه معاونت اقتصادی را تشکیل داده‌ایم.

قالیباب گفت: البته شاید توقع بنده این بود که وزارت خارجه به وزارت خارجه و تجارت بین‌الملل تبدیل شود چراکه امروز جنگ ما اقتصادی است و در حوزه مسائل ارزی با وجود تمام سختی‌ها انتظار می‌رود وزارت امور خارجه شرایطی را فراهم کند که اگر نتوانستیم به دلیل مشکلات ناشی از برجام سرمایه‌گذار خارجی وارد کشور کنیم، به گونه‌ای اقدام شود که پول مردم که نزد برخی کشورها باقی مانده که سالیان سال در این کشور معاملات اقتصادی را تجارت می‌کردند در این شرایط سخت ارزی انتقال ارز را به کشور با تلاش مضاعف انجام دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کرونا در مبادلات مرزی اشکال ایجاد کرد اما الان فرصتی فراهم شده که آن را جبران کنیم، بنابراین وزارت خارجه در بحث اقتصادی، همکاری مرزی و تبادلات تجاری باید بیش از گذشته فعال باشد.

قالیباف همچنین افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای حکام باید این را بدانند در حوزه سیاست خارجی، جمهوری اسلامی و نمایندگان مجلس هرگز به آژانس اجازه نخواهند داد که دستش باز باشد و بدون محدودیت هرچه می‌خواهد انجام دهد و به دنبال این باشد که حلقه‌های اطلاعاتی و جاسوسی کشورهای متخاصم را تکمیل کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مقابل این زیاده خواهی آژانس به طور جدی خواهیم ایستاد و از وزارت خارجه می‌خواهیم که در این شرایط سیاست‌های کاهش دهنده تعهدات برجامی که تصمیم‌گیری شده را اجرا کند و هم زمان با آن همکاری با آژانس را درچارچوب تعهدات ادامه دهیم که حق ملت است.

بیشتر بخوانید:

ظریف: اقدامات آمریکا زورمدارانه و تروریسم اقتصادی است

کلیدواژه