تیر 15, 1399 09:02 Asia/Tehran [Updated: اسفند 06, 1399 13:08 Asia/Tehran]

ایران‌پرس- وزیر خارجه کشورمان گفت: در شرایط سیال گذار بین‌المللی، مهمترین نکته فهم دقیق و اشتباه نکردن است و هر کس در شرایط گذار در تاریخ اشتباه کرده، دچار مشکلات اساسی شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، محمدجواد ظریف در نشست علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی درباره سیاست خارجی ایران و تحولات بین‌المللی تصریح کرد: امروز دنیا شاهد تحولی عمده در روابط بین‌الملل است که شاید در 100 سال گذشته یا حداقل در 70 سال گذشته پس از پایان جنگ جهانی دوم بی‌سابقه است. این تغییرات در روابط بین‌الملل بنیادین بوده و ماهیت بسیاری از مفاهیم و روابط بین‌الملل در حال تغییر است.

وزیر خارجه افزود: متاسفانه ایران در تاریخ معاصر در مقاطع گذار به دلایل مختلفی علی‌رغم اهمیت موقعیت ژئوپولتیک و استراتژیک، نتوانسته تا قبل از انقلاب اسلامی نقش بسزایی را در این شرایط ایفا کند، فرصت‌ها از دست رفته، شاید به خاطر آنکه در گذشته جهت‌گیری‌های جهانی شناخته نشده و کنش‌گری فعال و شاید انسجام داخلی نداشته است.

وزیر خارجه اظهار کرد: امروز شرایط گذار دو مشخصه مهم دارد؛ مشخصه اول شدن مداوم یا سیالیت همه جانبه ائتلاف‌های کوتاه مدت و فرصت طلبانه و تحول در مفاهیم است.

ظریف همچنین خاطرنشان کرد: سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی و گروهی نیست به همین دلیل سیاست خارجی در قانون اساسی در حوزه اختیارات مقام معظم رهبری است و سیاست‌های کلی نظام در حوزه سیاست خارجی را ایشان تعیین می‌کنند.

وزیر خارجه کشورمان در تشریح دشمنی دیرینه آمریکا با ایران اظهار کرد: مهمترین هدف آمریکا مشروعیت‌زدایی از نظام جمهوری اسلامی است.

ظریف، اقدامات آمریکا را زورمدارانه و ترورسیم اقتصادی دانست و گفت: همه تلاش این است که سیاست خارجی فشار را از دوش مردم بردارد و اگر نمی‌تواند حداقل فشار تحمیل نکند.

وزیر خارجه گفت: در جنگ تمام عیار آمریکا می‌خواهد چند کار انجام دهد که مهمترین آن یک برساخته است و در واقع یک مفهوم‌سازی است و آن این است که از ایران یک تهدید امنیتی ایجاد کند.

ظریف گفت: دومین کاری که آمریکا تلاش کرده تا انجام دهد اجماع‌سازی علیه ایران است کما اینکه از دی ماه سال 1396 تا هفته گذشته 4 جلسه ویژه شورای امنیت با فشار آمریکا برای فشار وارد کردن بر ایران تشکیل شده، جلسه‌ای که در بهمن ماه 96 نماینده وقت آمریکا در مورد موضوع اغتشاشات برگزار کرد، جلسه‌ای که به ریاست آقای پمپئو برگزار شد و جلسه‌ای که با حضور آقای ترامپ برگزار شد و جلسه هفته گذشته که با حضور بنده، دبیر کل و آقای پمپئو برگزار شد.

وزیر خارجه تاکید کرد: در تمام این حرکت‌ها به لطف خدا آمریکا منزوی بوده کما اینکه ملاحظه کردید در جلسه‌ای که برای اغتشاشات برگزار کردهمه اعضای شورای امنیت در مورد برجام صحبت کردند و در جلسه هفته گذشته آمریکا باز هم برای امنیتی‌سازی ایران تلاش کرد و همه اعضای شورای امنیت هم بر این اصرار کردند برجام مهم است و هم اصرار کردند که آمریکا سیاست غلطی را دنبال می‌کند.

وزیر خارجه گفت: هدف سوم آمریکا روایت‌سازی‌های جعلی از ایران در منطقه و جهان است، ما باید توجه کنیم که بازی آمریکا در این روایت‌سازی‌ها چیست و خودمان گرفتار این بازی نشویم.

ظریف افزود: چهارمین کاری که آمریکا انجام می‌دهد فشار بر دوستان ایران و هدف قرار دادن منافع ایران در منطقه است که در این حوزه هم نیاز به توجه ویژه ما وجود دارد و مهمترین هدفی که آمریکا دنبال می‌کند جدا کردن مردم از حاکمیت است، ناکارآمد نشان دادن نظام و مشروعیت زدایی به زعم خودشان از نظام است. اگر کتاب بولتون را ملاحظه کنید می بینید که در پشت همه سیاست‌هایی که آمریکا دنبال می‌کند به نام فشار حداکثری این اهداف نهفته است و آمریکایی‌ها این اهداف را دنبال می کنند.

وزیر خارجه همچنین اظهار کرد: ایران توانایی دارد که در شرایط در حال تحول جهانی، نقش مثبت خود را ایفا کند و این وحدت و عزم ملی را می‌طلبد.

ظریف درباره روابط ایران با دیگر کشورها هم گفت: امروز بهترین روابط را با ترکیه، روسیه، افغانستان، آذربایجان، عراق، پاکستان و بعضی از همسایگان جنوبی‌مان داریم.

بیشتر بخوانید: 

ظریف: جامعه بین‌المللی و شورای امنیت با تصمیمی مهم روبرو هستند

ظریف: رفع محدودیت تحریم تسلیحاتی ایران بخش جدانشدنی برجام است

کلیدواژه