تیر 30, 1399 11:26 Asia/Tehran [Updated: شهریور 07, 1399 23:24 Asia/Tehran]

تهران- ایران‌پرس: قرارداد توسعه میدان آزادگان جنوبی و قرارداد احداث کارخانه فرآورش مرکزی بین شرکت مهندسی و توسعه نفت و شرکت پتروپارس امضا شد.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، قرارداد تکمیل توسعه میدان آزادگان جنوبی با هدف افزایش ظرفیت تولید روزانه این میدان به 320 هزار بشکه نفت خام طی 30 ماه روز دوشنبه با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت امضاء شد.

این قرارداد شامل مواردی از جمله حفاری 35 حلقه چاه، نصب 50 عدد پمپ درون‌چاهی، احداث 328 کیلومتر خط لوله جریانی، 45 کیلومتر خط لوله ارتباطی و 65 کیلومتر خط لوله ارسال گاز و نفت خام از واحد فرآورش و بهره‌برداری مرکزی به تلمبه‌خانه غرب کارون و ان‌جی‌ال 3200 است.

ارزش قرارداد توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی 961 دلاری و 1183 میلیادر تومانی اعلام شده است. 

هم اکنون در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی با حفر 171 حلقه چاه و 23 کیلومتر خط لوله ارتباطی و 90 کیلومتر خط لوله انتقال، روزانه 140 هزار بشکه نفت خام تولید و بخشی از آن در کارخانه فراورشی پیش ساخته به ظرفیت 50 هزار بشکه فرآوری می‌شود.

میدان نفتی آزادگان جنوبی به‌ عنوان مهمترین میدان مشترک غرب کارون در کنار مرز عراق و 80 کیلومتری غرب اهواز در زمینی به وسعت هزار و 125 کیلومتر مربع واقع شده است.

قراردادی هم با شرکت پترو پارس با هدف احداث کارخانه فرآورش مرکزی (CTEP) به عنوان بزرگترین واحد فراورشی نفت و گاز ایران بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و شرکت پتروپارس به امضا رسید.

این کارخانه در مدت 30 ماه با قراردادی به ارزش 300 میلیون دلار برای فرآوری روزانه 320 هزار بشکه نفت احداث خواهد شد.

بهره‌مندی از توان متخصصان و سرمایه انسانی ایرانی و بومی و ایجاد زمینه‌های اشتغال گسترده در استان خوزستان و همچنین افزایش ظرفیت تولید نفت خام ایران و حفظ سرمایه‌های ملی در میادین مشترک از جمله اهداف اجرای این دو طرح مهم نفتی عنوان شده است.

بیشتر بخوانید: 

نقش راهبردی شرکت لوله‌سازی اهواز در تامین نیازهای صنعت نفت ایران

کلیدواژه

کامنت