مرداد 07, 1399 09:04 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 22, 1400 16:15 Asia/Tehran]
  • ظریف: نظم‌ جهانی پس از کرونا غربی نخواهد بود

تهران- ایران‌پرس: وزیر خارجه کشورمان با اشاره به جنگ‌ها و فجایع 30 سال گذشته در مناطق مختلف جهان گفت، نظم‌نوین جهانی بعد از کرونا دیگر کاملا غربی نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، محمدجواد ظریف عصر دوشنبه در گفت‌وگوی زنده اینستاگرامی که در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برای مخاطبان بین‌المللی سخن می‌گفت، با بررسی وقایع مهم قرن بیستم و ناموفق بودن سیاست غرب برای جلوگیری از بروز درگیری‌ها افزود، انقلاب اسلامی و جنبش غیرمتعهدها تلاش‌هایی برای گریز از جنگ سرد بود.

ظریف با اشاره به هزینه‌های آمریکا در امور نظامی در ادوار گذشته، تصریح کرد، آمریکا بسیار بیشتر از هر کشور دیگری همچون روسیه، چین و عربستان هزینه نظامی داشته است و با این کار همه چیز را امنیتی کرد.

وزیر خارجه، اشتباه محاسباتی آمریکا را باور به ظهور نظم نوین جهانی و استفاده از قدرت نظامی برای جاودانه ساختن نظم جهانی دانست و اظهار کرد، آمریکایی‌ها با دخالت‌های خود مرتکب یک اشتباه بزرگ شدند و دخالت نظامی تبدیل به یک هنجار در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا شد.

ظریف با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد هزینه‌های هنگفت بی ثمر برای منافع ملی این کشور گفت، ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود یک میلیارد دلار دیگر در همان باتلاق هزینه کرد.

وزیر خارجه افزود، ماجراجویی‌های واشنگتن به قیمت جان تعداد زیادی از مردم آمریکا و هشت هزار میلیارد دلار از خزانه این کشور تمام شده و به افراط‌گرایی و تروریسم در منطقه غرب آسیا منجر شده است.

ظریف تاکید کرد، این وقایع، نتیجه درک نکردن حقایق مربوط به گذار و تلاش برای تسهیل نتایج دلخواه است.

بیشتر بخوانید: 

گفت‌و گوی زنده اینستاگرامی ظریف درباره تحولات جهانی

ظریف: تمدید توافق ۲۰ ساله با روسیه در دستور کار قرار دارد

کلیدواژه