مرداد 05, 1399 16:40 Asia/Tehran [Updated: اسفند 06, 1399 13:08 Asia/Tehran]
  • گفت‌و گوی زنده اینستاگرامی ظریف درباره تحولات جهانی

تهران- ایران پرس: وزیر امور خارجه کشورمان از برگزاری گفت و گوی لایو (زنده) اینستاگرامی درباره تحولات جهانی برای مخاطبان بین المللی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایران‌پرس، محمد جواد ظریف، روز یکشنبه در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت:

"تنوع روایت‌ها از نظم جهانی پس از دوره گذار همچون تک‌قطبی، تک-چندقطبی، چندقطبی، بین قطبی، غیرقطبی یا بی قطبی، دوقطبی جدید، پساآمریکایی، پساغربی و مانند آن تنها تلاشی برای تبیین واقعیت‌ها و پیش‌بینی نظم آینده نیستند، بلکه مهمتر از آن تلاشی برای شکل دادن به این نظم هستند".

ظریف با تاکید بر اینکه در دوران گذارِ 30 سال گذشته، اشتباهات محاسباتی، خسارات فراوانی بر دنیا تحمیل کرده است، افزود: "توهم آمریکاییِ نظم نوین جهانی، چندین جنگ و خرابی برای دنیا به همراه داشته و 7 هزار میلیارد دلار به مردم آمریکا خسارت زده است".

وزیر امور خارجه تصریح کرد: "تغییرات عینی مانند جهانی شدن فرصت‌ها و تهدیدها از تروریسم تا کرونا، متکثر شدن منابع قدرت، افزایش نسبی قدرت کنشگران نوظهور، پایان نقش آفرینی انحصاری قدرت های بزرگ، پایان هژمونی و تحول در جغرافیای قدرت، بازگشت جهان غیرغربی به مدار تاریخ و ده‌ها پدیده جدید دیگر باید واقع‌گرایانه ارزیابی شده و بهترین ابزارها و فرصت‌ها برای پیشبرد منافع ملی و تضمین صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی شناسایی شوند".

ظریف با اشاره به برگزاری جلساتی برای طرح بحث و گشودن باب گفت‌وگو درباره تحولات جهانی در دانشکده مطالعات جهانِ دانشگاه تهران، اعلام کرد: "نخستین جلسه این گفت و گوها عصر روز دوشنبه (فردا) از طریق لایو اینستاگرام این دانشکده برگزار خواهد شد".

بیشتر بخوانید:

ظریف: اقدامات امریکا زورمدارانه و تروریسم اقتصادی است

سخنرانی ظریف در نشست بین‌المللی گفت‌وگوهای مدیترانه MED 2020

 

کلیدواژه