مرداد 25, 1399 10:03 Asia/Tehran [Updated: مرداد 25, 1399 10:10 Asia/Tehran]
  • ظریف: امنیت لبنان امنیت ایران است

بیروت- ایران پرس: وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی المیادین، امنیت لبنان را امنیت ایران دانست و تصریح کرد: تهران هر دولتی را که مردم لبنان انتخاب کنند، به رسمیت می‌شناسد و با آن همکاری می‌کند.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری ایران‌پرس، محمد جواد ظریف که به بیروت سفر کرده است، شامگاه جمعه در این گفت‌وگوی تلویزیونی، هرگونه نقش آفرینی ایران در تشکیل دولت جدید لبنان را رد کرد و افزود: ایران برای دولت جدید لبنان هیچ گزینه‌ای برای معرفی ندارد و همکاری تهران با بیروت منوط به فردی است که توسط مردم لبنان انتخاب شود.

ظریف افزود: جامعه جهانی باید استقلال لبنان را به رسمیت بشناسد و از هرگونه دخالت در امور داخلی این کشور دوری کند.

وزیر خارجه کشورمان همچنین با اشاره به انفجار در بندر بیروت و تأکید بر این که ایران در «این فاجعه بزرگ» در کنار مردم لبنان ایستاده است، افزود: استقرار ناوچه‌های خارجی در بندر بیروت غیرعادی است و تهدیدی علیه مردم و مقاومت لبنان است.

اخیراً چند کشتی جنگی فرانسوی با 700 نیروی نظامی در بندر بیروت پهلو گرفته است و دولت فرانسه مدعی است، حضور این کشتی‌ها و ناوچه‌ها در راستای کمک و امدادرسانی به لبنان است.

ظریف همچنین با اعلام آمادگی ایران برای کمک به لبنان در زمینه انرژی و دیگر زمینه‌ها گفت: تهران آماده اشتراک تجربیاتش به لبنان مطابق خواسته‌های مقامات این کشور است.

وی که شامگاه پنجشنبه وارد بیروت شده بود، با «میشل عون» رئیس جمهوری، «نبیه بری» رئیس پارلمان، «شربل وهبه» وزیر امور خارجه و «حسان دیاب» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

کلیدواژه

کامنت