شهریور 12, 1399 06:58 Asia/Tehran [Updated: آبان 29, 1399 06:57 Asia/Tehran]
  • اعضای برجام، آمریکا را به عنوان مشارکت‌کننده این توافق نمی‌شناسند

معاون سیاسی وزیر امور خارجه پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین گفت: اعضای این توافق، آمریکا را به عنوان مشارکت کننده برجام نمی‌شناسند و حقی برای این کشور در خصوص استفاده از سازوکارهای درون برجام یا قطعنامه 2231 قائل نیستند.

نشست کمیسیون مشترک برجام روز گذشته (سه شنبه) در سطح معاونان و مدیران کل وزارتخانه‌های خارجه ایران و گروه 1+4 (فرانسه، روسیه، چین، انگلیس و آلمان) و هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا برگزار شد. 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه شامگاه سه شنبه خاطرنشان کرد: طرف‌های باقی‌مانده در برجام تلاش‌های آمریکا در نیویورک برای به‌کارگیری مکانیسم ماشه را غیر قانونی و بلااثر دانسته و معتقدند که این اقدام نمی‌تواند موثر واقع شود.

عراقچی افزود: در نشست کمیسیون مشترک برجام پیرامون اقدامات احتمالی آمریکا نیز بحث شد اما همه اعضا تاکید کردند، برجام  یک دستاورد بزرگ دیپلماسی است و باید حفظ شود. 

جامعه جهانی از یکجانبه گرایی آمریکا شاکی هستند

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان اینکه تمامی اعضای برجام و جامعه جهانی مخالف سیاست‌های یکجانبه‌گرایی آمریکا و تضعیف چندجانبه‌گرایی و نهادی بین‌المللی در روابط بین‌الملل هستند، یادآور شد: همه از اقداماتی که آمریکا برای از بین بردن نهادهای بین‌المللی صورت می‌دهد شاکی هستند. 

عراقچی تصریح کرد: درباره ادامه حفظ برجام در برابر یکجانبه‌گرایی آمریکا ایده‌هایی مطرح شده و رایزنی‌ها در جریان است؛ همه اعضا مصمم هستند، اجازه ندهند آمریکا اراده خودش را تحمیل کند و توافقی را که مورد حمایت جامعه بین الملل و شورای امنیت است به‌طور یکجانبه از بین ببرد.

عراقچی همچنین توافق و بیانیه اخیر ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از دیگر محورهای مذاکرات نشست کمیسیون مشترک برجام عنوان کرد و افزود: همه اعضا از این بیانیه و اینکه ایران و آژانس موفق شدند در یک راه حل مورد توافق دو جانبه که رضایت هر دو طرف را جلب و مشکلاتی که اخیرا پدید آمده بود را حل کند قدردانی کرده و یک تحول مثبت نام بردند.

وی با اشاره به سفر مدیر کل آژانس به تهران اظهار کرد:‌ یک فهم جدیدی میان ایران و آژانس پدید آمده و در حال تقویت است.

معاون وزیر خارجه ابراز امیدواری کرد، مسائلی که ایران و آژانس در راستای حل آن همکاری می‌کنند، به سرعت حل و فصل و یک رابطه عادی میان دو طرف برقرار شود.

اروپایی ها درحال کار روی اینستکس هستند

عراقچی درباره سازوکار ویژه مالی اروپا و ایران موسوم به اینستکس هم گفت: الان دو سال است از شروع این ایده گذشته و اینستکس الان وجود دارد و اولین تبادل مالی صورت گرفته و چند تبادل مالی دیگر در دستور کار قرار دارد، ولی واقعیت این است که بسیار کمتر از انتظارات ایران توانسته موثر واقع شود.

معاون وزیر خارجه خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها در حال انجام کار درباره چند ایده هستند، یکی از آنها این است که اینستکس را به روی چین و روسیه باز کنند و این دو کشور بتوانند تبادلات خود را از این طریق انجام دهند؛ ایده دیگر این است که تعداد سهامداران را بیشتر کنند، موانع اداری موجود را رفع کنند و اگر بتوانند یکسری منابع مالی جدید برای اینستکس تامین کنند.

عراقچی با تاکید بر اینکه ایران هیچ اتکا و اعتمادی به اروپایی‌ها و اینستکس ندارد، تصریح کرد: سیستم تجاری و بازرگانی ایران کار خودش را به روش‌هایی که بلد هست و می‌داند، ادامه می‌دهد. 113

بیشتر بخوانید:

آمریکا نمی‌تواند فرایند بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را آغاز کند

حفظ برجام؛ محور دیدار عراقچی با وزیر خارجه اتریش

سفر عراقچی به وین؛ استمرار گفت‌وگوها در چارچوب کمیسیون مشترک برجام

کلیدواژه

کامنت