شهریور 22, 1399 12:37 Asia/Tehran [Updated: مهر 24, 1399 06:52 Asia/Tehran]
  • استقبال ایران از شروع گفت‌وگوها بین دولت افغانستان، گروه‌های سیاسی و طالبان

تهران- ایران پرس: وزارت امور خارجه با استقبال از شروع گفت‌وگوها بین دولت افغانستان، گروه‌های سیاسی و طالبان ابراز امیدواری کرد: این گفت‌وگوها بدون مداخله خارجی و در یک تفاهم جامع میان افغان‌ها به نتایج مطلوب خود برای استقرار صلح و ثبات دائمی در افغانستان و امنیت در منطقه منجر شود.

مذاکرات صلح افغانستان بین دولت این کشور، گروه‌های سیاسی و گروه طالبان صبح امروز (شنبه) در دوحه پایتخت قطر آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای با تاکید مجدد بر اینکه حل مشکلات در افغانستان راه‌حل نظامی نداشته و ادامه حضور نیروهای خارجی یکی از علل اصلی تداوم جنگ در افغانستان است، خاطرنشان کرد: تمامی مسائل و معضلات در افغانستان تنها از طریق گفت‌وگو و مذاکره قابل حل و فصل هستند و خروج مسئولانه نیروهای خارجی پیش نیاز غیرقابل اجتناب برای رسیدن به صلح و امنیت در این کشور است. 

در ادامه این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است دولت، گروه‌های سیاسی و طالبان بتوانند با حفظ دستاوردهای ارزشمند مردم افغانستان از جمله قانون اساسی، ساختارهای مردم سالارانه، مشارکت سیاسی فراگیر و حقوق و کرامت زنان و حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی به توافقی پایدار دست یابند که متضمن صلح، آرامش، رفاه و سعادتمندی مردم افغانستان باشد و به نوبه خود باعث شود مهاجران افغان به کشور خود بازگشته و سهم خود را در بازسازی، رشد و ترقی افغانستان ایفا نمایند.

در این بیانیه تاکید شد: جمهوری اسلامی ایران با اعلام آمادگی مجدد برای آن که همچون گذشته به پیشبرد روند صلح در افغانستان کمک کرده و امکانات و توانمندی‌های خود را بدین منظور در اختیار برادران و خواهران افغان قرار دهد، هر گونه فرصت‌طلبی سیاسی و سودجویی کاسبکارانه، به ویژه استفاده دولت آمریکا برای بهره‌برداری‌های انتخاباتی از گفت‌وگوهای بین گروه‌های افغانستانی را به شدت محکوم کرده و آن را مخل این گفت‌وگوها می‌داند. 113

بیشتر بخوانید:

ایران حمله تروریستی به کاروان حامل معاون اول رئیس جمهور افغانستان را محکوم کرد

تاکید ایران بر ضرورت وحدت کلمه نیروهای سیاسی افغانستان

موانع پیش روی مذاکرات صلح افغانستان

کلیدواژه

کامنت