شهریور 24, 1399 16:08 Asia/Tehran [Updated: شهریور 30, 1399 13:45 Asia/Tehran]
  • مسجدی: عراق امسال پذیرای هیچ زائر خارجی در مراسم راهپیمایی اربعین نخواهد بود

بغداد- ایران پرس: سفیر ایران در عراق با بیان اینکه تاکنون هیچ تصمیمی از طرف دولت بغداد مبنی بر اجازه ورود به زائران ایرانی و خارجی برای حضور در آیین راهپیمایی اربعین حسینی (ع) اتخاذ نشده است، گفت: عراق امسال پذیرای هیچ زائر خارجی نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «ایرج مسجدی» روز دوشنبه با انتشار یک فایل صوتی تاکید کرد، با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا در عراق و رعایت پروتکل های بهداشتی، امسال هیچ برنامه و تصمیمی برای سفر زایران از ایران به عراق در ایام اربعین وجود ندارد.

سفیر ایران در عراق با تاکید بر این که برگزاری مراسم راهپیمایی اربعین امسال در داخل عراق کاملا با سال های دیگر متفاوت است، افزود: دولت عراق مانند مراسم روز تاسوعا و عاشورا نمی خواهد مانع از برگزاری خودجوش مراسم مردمی شود و در سال جاری مراسم اربعین کاملا عراقی خواهد بود و هیچ زایری از خارج عراق به این کشور وارد نمی شود.

مسجدی ادامه داد، در ماه های اخیر به خاطر وضعیت کرونا در عراق و ایران حتی صدور ویزا برای دست اندرکاران طرح ها و پروژه های عمرانی نیز با مشکلاتی به صورت محدود صورت می گیرد و موضع مقام ها و مسوولان عراقی با وجود برگزاری جلسات متعدد در ارتباط با مراسم اربعین و پیگیری های بعدی کاملا روشن و مشخص است.

وی با رد برخی مطالب منتشر شده در فضای مجازی در ارتباط با دعوت از زایران ایرانی برای سفر به عراق خاطر نشان کرد، زایر ایرانی تابع قوانین و مقررات کشور خود و کشورهای دیگر است و به خود اجازه نمی دهد بدون گرفتن ویزا و هماهنگی بین دو طرف اقدام به سفر کند و چنین مطالبی از سوی افراد غیر مسئول و مشکوک منتشر می شود که هیچگونه سندیت و رسمیت ندارد.

سفیر ایران در عراق  با اشاره به این که ارتباطات در ابعاد مختلف بین ایران و عراق در سطح مقام های و مردم دو کشور بسیار گسترده است، افزود: یک محب اهل بیت (ع) هیچگاه به خود اجازه نمی دهد تا خارج از قانون و مقررات عمل کند و در این ارتباط لازم است تا دستگاه های فرهنگی، اطلاع رسانی، ائمه جمعه و جماعات و مداحان ورود کرده و تذکرات لازم را به مناسبت های مختلف برای رعایت قانون و مقررات به عزاداران و شیفتگان اهل بیت (ع) ارایه کنند تا از برخی مشکلات جلوگیری شود.

مسجدی خاطر نشان کرد، زایر ایرانی به خوبی می داند که اگر راه باز باشد با عشق و علاقه پای در این راه می گذارد و اگر دستور کار چیزی دیگری باشد به آن تمکین می کند و به خود اجازه نمی دهد تا خارج از آن عمل کرده و مشکلات را در روابط دو کشور ایجاد کند.

وی با اشاره به رهنمودهای حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری در ارتباط با لزوم رعایت قوانین و ضوابط بهداشتی در خصوص کرونا افزود، در صورت عدم رعایت موازین بهداشتی و قوانین و مقررات بین دو کشور ایران و عراق و بروز فاجعه و بحران انسانی ممکن است میلیون ها انسان گرفتار شده و کسی نمی تواند در این ارتباط پاسخگو باشد.

سفیر ایران در بغداد با تاکید بر این که نباید عاشقان اهل بیت (ع) و عزاداری های اربعین تحت تاثیر رفتارهای غیرمسوولانه برخی قرار گیرند، ادامه داد، لازم است همگان به وظایف شرعی، اخلاقی و عقلایی بر اساس اعلام مسوولان ذیربط عمل کنیم و به این مطلب نیز توجه داشته باشیم که بیشتر از هر کسی مسوولان علاقه مند به فراهم کردن زمینه برای از سرگیری اعزام زایران هستند ولی شرایط در مقطع کنونی به خاطر گسترش کرونا مهیا نیست.

مسجدی به اعزام سه و نیم میلیون زایر در سال گذشته به عراق بری شرکت در راهپیمایی اربعین اشاره کرد و افزود، این زایران به خاطر برنامه ریزی های انجام شده با کمترین مشکلات وارد عراق شده و در پایان مراسم از این کشور خارج شدند و امسال نیز با توجه به شرایط موجود درخواست این است که کاملا مراقب برخی تحرکات مشکوک در این زمینه بوده تا از بروز مشکل یا فتنه ای در ارتباط با مراسم اربعین پیش رو جلوگیری شود.

117

بیشتر بخوانید:

برگزاری مراسم اربعین امسال، از راه دور

مسجدی: عراق در آیین پیاده‌روی اربعین امسال زائر خارجی نمی‌پذیرد

 

کلیدواژه

کامنت