شهریور 27, 1399 10:11 Asia/Tehran [Updated: مهر 30, 1399 22:31 Asia/Tehran]

تبریز- ایران پرس: «ابراهیم اقبالی» شاعر، نویسنده و از شاگردان محمد حسین بهجت تبریزی درباره سبک شعری استاد شهریار اظهار کرد، سنایی شعر عرفانی را وارد شعر فارسی کرد، مولوی نیز آن را دنبال کرد اما استاد شهریار شعر غزل را از ابتذال نجات داد.

ابراهیم اقبالی از شعرای شهر تبریز در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری ایران‌پرس درباره جایگاه شهر استاد شهریار افزود، استاد شهریار شعر غزل فخیم گذشته را به زبان معاصر نزدیک کرد و پس از آن نیز شاعران دیگر راه استاد شهریار را ادامه داده‌اند تا به شعر غزل پیشرفته و آوانگارد رسیده است.

اقبالی تصریح کرد، هوشنگ ابتهاج، شاعر ایرانی شاگردی استاد شهریار را کرده و انس وی با استاد شهریار سبب شده است تا سایه سبک شعری استاد شهریار را ادامه دهد.

این شاعر تبریزی اظهار کرد، منظومه «حیدربابایه سلام» یک موج بسیار قوی در زبان ترکی ایجاد کرد که در زمان حیات استاد شهریار بیش از 30 نظیره به حیدربابا نوشته شد و با نوشتن شعر بلند سهندیه، شعر ترکی را به اوج رساند.

امروز پنجشنبه - 27 شهریور روز شعر ادب و فارسی و بزرگداشت استاد شهریار، شاعر پرآوازه ایرانی در تقویم ملی جمهوری اسلامی ایران نام‌گذاری شده است.  

گزارشگر: وحید پوررضوی

117

کلیدواژه

کامنت