شهریور 30, 1399 17:36 Asia/Tehran [Updated: مهر 24, 1399 06:52 Asia/Tehran]

تهران / ایران پرس - رئیس جمهور در جلسه هیات دولت هشدار داد اگر آمریکا بخواهد در مقام عمل برای بازگرداندن تحریم های ایران قلدری کند، پاسخ ایران قاطع خواهد بود

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حسن روحانی عصر یکشنبه تاکید کرد ایران زیر بار قلدری آمریکا در هیچ مقطعی نرفته و در این مقطع هم در برابر قلدری آمریکا ایستادگی خواهد کرد.

رئیس جمهور با اشاره به سه شکست پیاپی تلاش های ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت در یک ماه گذشته تصریح کرد پافشاری آمریکا بر یک درخواست غیرحقوقی و ناصحیح که اعضای شورای امنیت نیز در مقابل آن ایستادگی و آن را رد کرده اند، جز یاغی‌گری معنای دیگری نخواهد داشت.

روحانی خاطرنشان کرد امروز می‌توانیم بگوییم فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران در بخش سیاسی و در بخش حقوقی نه تنها شکست خورده بلکه باعث انزوای حداکثری آمریکا شده است.

رئیس جمهور با تاکید بر نامعقول بودن تلاش آمریکا برای استفاده از مکانیزم ماشه، گفت: کاملاً روشن بود که آمریکا در این زمینه دچار شکست حتمی می‌شود، اما در عین حال شیوه‌ای که شورای امنیت اتخاذ کرد، "شیوه بی‌اعتنایی به تقاضا و نامه آمریکا" و اینکه هیچ جلسه‌ای برای بررسی درخواست آمریکا تشکیل نداد، یک شیوه بسیار ارزشمندی بود.

روحانی همچنین با اشاره به کاهش تعهدات برجامی ایران، خاطرنشان کرد اگر 1+4 به تعهدات برجامی خود به خصوص در زمینه اقتصادی اقتصادی عمل کنند، ایران به تعهدات برجامی خود بر می‌گردد. 

رئیس جمهور همچنین بار دیگر این نکته مهم را متذکر شد که جمهوری اسلامی ایران همواره به تعهدات بین‌المللی خود عمل کرده، اما هیچ زمانی حاضر نبوده در یک توافقی که توازن آن بهم می‌خورد، بار آن توافق را یکجانبه برعهده بگیرد. 

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه با وجود مخالفت جهانی، در بیانیه‌ای مدعی شد، تمام تحریم‌های سازمان ملل از جمله تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران از سر گرفته شده است. 

وزیر امور خارجه آمریکا درحالی مدعی از سرگیری تحریم‌ها شده است که چندی پیش شورای امنیت سازمان ملل با رد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران، مخالفت صریح خود را با این اقدام اعلام کرد. 

وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، بریتانیا و فرانسه) نیز امروز در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: ادعای واشنگتن درخصوص بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران غیر قانونی است.//114

بیشتر بخوانید:

تروئیکای اروپایی: ادعای آمریکا درباره مکانیسم ماشه فاقد اثر قانونی است

بعیدی‌نژاد: شورای امنیت درخواست آمریکا را بایگانی کرده است

انزوای بین المللی آمریکا با تداوم اقدامات ضد ایرانی کاخ سفید

 

 

کلیدواژه

کامنت