مهر 05, 1399 11:06 Asia/Tehran [Updated: آبان 06, 1399 22:25 Asia/Tehran]
  • روحانی: محدودیت‌های کرونایی باردیگر در شهرهای بزرگ کشور اجرایی می‌شود

تهران- ایران پرس: رئیس جمهور با درخواست از همه مردم برای رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی اعلام کرد که اجبارا بزودی مقررات و نظارت ها در روند مقابله با ویروس کرونا در تهران تشدید خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «حسن روحانی» روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت که هفته گذشته از کمیته های امنیتی – اجتماعی و درمان خواسته است برنامه ویژه ای را برای برخورد و مجازات افراد بدون ماسک و خدمت دهندگان به این افراد در تهران، طراحی و به جلسه روسای کمیته های ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا در روز پنجشنبه ارائه کند.

رئیس جمهور تاکید کرد که این برنامه و مقررات در نهایت پس از تصویب در جلسه آتی ستاد، ابتدا در تهران بزرگ و بعد در شهرهای بزرگ دیگر کشور اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

روحانی اظهارداشت: همچنین امروز با تصویب ستاد ملی کرونا به استاندارها و ستاد مقابله با کرونا در هر استان اختیار داده شد که اگر جایی را ضرورت دیدند که باید برای یک هفته تعطیل شود پیشنهاد خودشان را به کمیته امنیتی – اجتماعی یعنی وزارت کشور بدهند، و در نهایت با تأیید وزرای کشور و بهداشت، برای یک هفته آن مقررات اجرایی و عملیاتی می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز بار سنگینی بر دوش عزیزان ما در بیمارستان‌ها و مدافعین سلامت است، گفت: هر کاری که بتوانیم برای آن عزیزان انجام دهیم جزو اولویت‌های ما خواهد بود، یعنی حتماً تامین دارو، درمان، وسایل و نیازمندی‌های بهداشت و درمان جزو اولویت ها است و من خودم به عنوان رئیس ستاد مقابله با کرونا پیگیر این مسئله خواهم بود.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به گذشت هفت ماه از آغاز شیوع جهانی بیماری کرونا، گفت: یکسری از کشورها در اوایل همه‌گیر شدن کرونا، بیشتر مشغول انتقاد و داستان‌سرایی درباره کشورهای درگیر با کرونا بودند که یکباره به خود آمدند و دیدند که خودشان بدتر از کسانی که از آنها انتقاد می‌کردند با این بیماری و مشکلات آن درگیر شده‌اند.

روحانی با بیان اینکه کمتر کسی تصور می‌کرد که کرونا به این شکل در جهان فراگیر شود، اظهار داشت: در ابتدا تصوراتی درباره این بیماری وجود داشت که به مرور زمان برخی از آنها اثبات شده و ناصحیح بودن برخی دیگر نیز مشخص شد. امروز دیگر برای همگان محرز است که رعایت فاصله اجتماعی، رعایت دقیق و صحیح دستورالعمل‌های بهداشتی و بویژه استفاده از ماسک و رعایت بهداشت عمومی از مؤثرترین راه‌های مقابله با شیوع و ابتلا به بیماری کرونا است.

تعیین مجازات برای افراد بدون ماسک 

وی با تشکر صمیمانه از کادر درمانی و همه کسانی که در 7 ماه سپری شده از آغاز شیوع کرونا در کشور ایثارگرانه در زمینه مهار شیوع و درمان مبتلایان تلاش کرده‌اند، تصریح کرد: براساس گزارشی که امروز وزیر بهداشت در جلسه ارایه کردند، 14 درصد کسانی که در حال حاضر به دلیل ابتلا به کرونا بستری هستند، کسانی هستند که سابقه ابتلا به این بیماری را داشته‌اند و به نظر می‌رسد که برخی کوتاهی‌ها و سستی‌ها در رعایت مقررات بهداشتی وجود داشته و لذا ناچاریم اجرا و نظارت بر اجرای این مقررات را تشدید کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: در وهله اول کسانی که مسئول ارایه خدمتی عمومی هستند از رانندگان تاکسی و وسایل نقلیه عمومی تا کارمندان و کارکنان ادارات و بانک‌ها اگر از ماسک استفاده نکرده یا مقررات را رعایت نکنند مشمول مجازات خواهند شد و در وهله بعد نیز هر کسی که بدون رعایت دستورالعمل‌ها و استفاده از ماسک در عرصه‌های اجتماعی حضور یابد، با او برخورد و مجازات خواهد شد.

روحانی گفت: باید در مسائلی یک اقدام فعال‌تری انجام دهیم. اول مسأله رعایت خود مردم است که عدم رعایت کافی مردم ما را دچار مشکل می‌کند و مطمئن شدن سریع مردم که تا می‌بینند این بیماری یک ذره کاهش پیدا کرد و خبری نیست، دو مرتبه آن مراقبت‌ها، مواظبت‌ها و اصول بهداشتی را کنار می‌گذارند و دو مرتبه گرفتار می‌شویم که این را به عیان دیدیم.

مسأله دوم کاهش نظارت است. امروز در این گزارش‌ها دیدیم که وزارت بهداشت و درمان به خوبی نظارت می‌کند و در این نظارت اعلام کرد که بیش از 2 هزار و 200 مدرسه‌ای که اشکال داشت تا یک هفته تعطیل شود تا این اشکالات را برطرف کنند که این مهم است یعنی هر چه نظارت را بیشتر کنیم برای اینکه به اهدافمان برسیم، اهمیت دارد.

مردم اگر می خواهند بخاطر مشکلات کسی را لعن و نفرین کنند، آدرس آن کاخ سفید است

روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه آمریکایی ها از سال 97 تا 99 با تحریم غلط، غیرقانونی، بی‌جا و ضدانسانی و همچنین علمیات تروریستی، حداقل 150 میلیارد دلار به کشور لطمه زدند، گفت: آنها حتی جلوی انتقال دارو و درمان و مواد غذایی به ایران را گرفتند و هیچ وقت ما آدم‌هایی با این توحش در کاخ سفید ندیده بودیم.

وی اظهار داشت: مقامات واشنگتن بزرگترین توحش تاریخی را انجام دادند و آن آقایی که اسمش وزیر خارجه ولی وزیر جنایات آمریکا است، افتخار هم می کند و می گوید من امسال جلوی 70 میلیارد  دلار منابع ایران را گرفتم یعنی به دشمنی و ضربه به ملت ایران افتخار می کنند.

رئیس جمهور با اشاره به مخالفت آمریکا با وام پنج میلیارد دلاری ایران از صندوق بین المللی پول برای تامین دارو و تجهیزات درمانی و بیمارستانی اظهارداشت: مردم برای کمبود و مشکلات در کشور اگر می‌خواهند لعن و نفرین کنند، آدرس این لعن و نفرین، کاخ سفید در واشنگتن است و کسی آدرس اشتباه به آنها ندهد.

روحانی تصریح کرد: یک عده‌ای بخاطر منافع غلط گروهی و باندی به مردم آدرس غلط ندهند. آدرس صحیح تمام جنایات و فشار بر مردم عزیز ایران، واشنگتن دی سی و کاخ سفید و آنهایی است که در این ساختمان هستند و این همه جنایات علیه ملت ایران روا داشتند و شما می‌بینید هر روز فشار و مشکلات را تشدید می کنند.

وی خاطر نشان کرد: البته مردم ایران با ایستادگی و مقاومت، خم به ابرو نیاوردند و در برابر قلدرها خم نشدند. مردم می‌بایست در این سال‌ها زندگی خیلی راحت‌تر و آسان‌تری می‌داشتند و اجناس به مراتب ارزان‌تر می‌بود و دلار در حد معقول خودش بود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه «تمام این جنایات پای کاخ سفید است»، افزود: جمهوری اسلامی ایران هیچ کاری نکرده است، به عهدش وفادار بوده و پای عهدش مانده است. آنها یکجانبه و برخلاف همه مقررات خارج شده اند و این چیزی نیست که ما امروز بگوییم بلکه همه دنیا می گویند.

روحانی گفت: یک وقتی بود حرف حقی می‌زدیم، دو الی سه کشور از ما حمایت می‌کردند اما امروز فقط دو سه کشور از آمریکا حمایت می‌کنند و حدود 185 کشور دنیا از ما حمایت می‌کردند. در سازمان ملل ببینید، شما در نطق‌ها ببینید جز چند تا از اینها، هر که صحبت می‌کند از برجام حمایت می‌کند. به آمریکا حمله می‌کند و می‌گوید کار آمریکا نادرست و غلط و ناصحیح بوده است.

وی تاکید کرد: پس ما لعن و نفرین و کینه‌مان را با آدرس صحیح و درست بفرستیم. آن کسی که جنایتکار است، ساکن کاخ سفید است و منشأ تمام مشکلات مردم از صهیونیسم، ارتجاع و از تندروهای آمریکا است و امروز فرماندهی این جنایات علیه مردم ایران در آمریکاست.

رئیس جمهور اظهارداشت: شکی ندارم که دولت آمریکا روزی تسلیم خواهد شد و در برابر ملت ایران زانو خواهد زد و ملت ایران پیروز خواهد بود و همانطور که در عملیات ثامن‌الائمه در 40 سال پیش حصر آبادان را شکست، این حصر را هم ملت ما می‌شکند؛ آن حصر را صدام درست کرده بود و ملت ایران شکستند و این حصر را ترامپ درست کرده و این را هم ملت ما خواهد شکست و بی‌تردید و ما از این مسَأله عبور خواهیم کرد.

امسال عزاداری های ماه صفر را در خانه انجام می دهیم

روحانی در ادامه به موضوع عزاداری ها در ماه صفر اشاره کرد و گفت: در عزاداری ماه صفر همانطور که قبلاً تأکید شده، امسال راهپیمایی نداریم، باتوجه به اعلام رسمی عراقی ها، سفر به عراق نداریم و راهپیمایی نمادین در شهرها هم نداریم. مقام معظم رهبری با یک بیان خیلی روشن و صریحی فرمودند که در خانه‌هایمان عزاداری کنیم و اگر هم در حسینیه و تکایا است همه پروتکل‌های بهداشتی دقیقا رعایت شوند.

وی از سازمان صدا و سیما، بخش شبکه های مجازی و همه آنهایی که در فضای مجازی فعالند خواست این عزاداری ایام اربعین و روزهای پایانی ماه صفر را به دل و به خانه‌های مردم ببرند.

117

بیشتر بخوانید: 

روحانی: جنگ اقتصادی دولت ترامپ علیه ایران تکرار محاسبات غلط صدام است

روحانی: دولت همواره اجرای طرح تحول سلامت را به عنوان یک اولویت مهم در دستور کار دارد

کلیدواژه

کامنت