مهر 08, 1399 12:31 Asia/Tehran [Updated: آبان 08, 1399 14:40 Asia/Tehran]
  • خطیب‌زاده: به هیچ وجه اجازه انتقال سلاح و مهمات از خاک ایران داده نمی‌شود

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت امور خارجه با تکذیب خبر ترانزیت سلاح و ادوات نظامی از مسیر ایران به ارمنستان، گفت، جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه اجازه نمی‌دهد از خاکش برای انتقال سلاح و مهمات استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه  روز سه شنبه در پاسخ به سوال خبرنگاران درخصوص برخی ادعاهای مطرح شده رسانه‌ای در انتساب دروغ ترانزیت سلاح و ادوات نظامی از مسیر خاک ایران به مقصد ارمنستان اظهار کرد، تردد کامیون و ترانزیت کالاهای متعارف غیرنظامی میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای همسایه، بطور معمول همواره برقرار بوده و کامیون‌های مورد اشاره نیز صرفا در همین چارچوب به فعالیت خود مشغول هستند.

خطیب‌زاده تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن نظارت دقیق و کنترل لازم بر روند جابه‌جایی و ترانزیت کالا به کشورها، به هیچ وجه اجازه نمی‌دهد از خاک ایران برای انتقال سلاح و مهمات استفاده شود.

درگیری‌های نظامی میان نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ صبح یکشنبه گذشته در حالی از سر گرفته شد که میانجیگران بین‌المللی برای جلوگیری از این درگیری‌ها هیچ تلاش جدی در ماه‌های گذشته از خود نشان ندادند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان درباره منطقه قره باغ با یکدیگر اختلاف دارند؛ مناقشه این دو کشور بر سر منطقه قره باغ سال 1988 آغاز شد و در این میان مداخلات برخی کشورهای خارجی نیز باعث افزایش تنش‌ها شده است.

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز شامگاه یکشنبه در گفت‌وگوی تلفنی جداگانه با همتایان ارمنی و آذری، دو طرف را به خویشتنداری، آتش بس و پایان فوری خصومت ها و همچنین آغاز مذاکره در چارچوب حقوق و قوانین بین المللی دعوت کرد.112

بیشتر بخوانید:

ادامه درگیری‌های مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان

قره باغ، صحنه درگیری نظامی ارمنستان و جمهوری آذربایجان

آمادگی تهران برای کمک به برقراری آتش بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان

کلیدواژه

کامنت