مهر 08, 1399 20:53 Asia/Tehran [Updated: آبان 04, 1399 15:28 Asia/Tehran]
  • تکرار سناریوی هرج و مرج در استقلال در فصل نقل و انتقالات

تهران- ایران پرس: در جلسه امروز هیئت مدیره باشگاه استقلال اعضای هیئت مدیره رای به برکناری احمد سعادتمند، مدیرعامل استقلال دادند

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، از مهدی نوروزی، معاون اقتصادی باشگاه به عنوان اصلی‌ترین گزینه سرپرستی باشگاه نام برده شده است، هر چند که یکی دو گزینه دیگر نیز مدنظر هستند.

بدون شک، استقلال در 4 سال اخیر یکی از ضعیف‌ترین دوران‌های مدیریتی خود را پشت سر گذاشته که اوج این ضعف نیز در فصل نقل و انتقالات هر سال رخ داد. 

استقلال در سال‌های اخیر در فصل نقل و انتقالات عملکرد موفقی نداشته و با از دست دادن ستاره‌های خود، نیم فصل اول هر لیگ را با مشکلات و ضعف‌های زیادی پشت سر گذاشت و صرفاً فشار تماشگر سبب می‌شد در نیم فصل دوم این تیم تقویت شود و عملکرد بهتری داشته باشد.

با این حال، نتایج ضعیف در نیم فصل اول سبب می‌شد نتایج نیم فصل دوم نهایتاً به نایب قهرمانی در لیگ منجر شود، موضوعی که به هیچ عنوان مطلوب هوداران میلیونی یکی از قطب‌های اصلی فوتبال ایران نیست. 

استقلال فصل نقل و انتقالات در لیگ برتر گذشته را با ثبات بهتری پشت سر گذاشت و با انتخابات آندره استراماچونی ایتالیایی به عنوان سرمربی خود، در اواخر نیم فصل اول حتی به صدر جدول نیز رسید، اما ضعف مدیریت وقت و ناتوانی در تامین امکانات اولیه تمرینی و همچنین پرداخت نشدن به موقع حقوق سرمربی ایتالیایی سبب شد وی قرارداد خود را یک طرفه فسخ کند و این آغاز بحرانی جدید در استقلال بود. 

فرهاد مجیدی در شرایطی هدایت استقلال پسا استراماچونی را بر عهده گرفت که از یک سو هوداران این تیم همچنان خواستار بازگشت سرمربی ایتالیایی بودند و از سوی دیگر مجیدی نتوانست روابط حسنه‌ای با احمد سعادتمند، مدیر عامل، برقرار کند. 

تیم مجیدی نتایج مناسبی در هفته‌های ابتدایی نیم فصل دوم کسب نکرد، اما شیوع کرونا و حضور نداشتن تماشگران در سکوهای ورزشگاه سبب شد مجیدی زمان بیشتری برای هدایت استقلال و کسب نتایج بهتر داشته باشد و نهایتا استقلال کار خود را با رتبه دوم در لیگ به پایان برساند.

در حالی که استقلال با هدایت مجیدی در مرحله نیمه نهایی جام حذفی پرسپولیس را در دربی تهران شکست داد و به فینال حذفی رسید، سفر سعادتمند به ایتالیا و مذاکره وی با استراماچونی با واکنش مجیدی تنها 24 ساعت پس از پیروزی در دربی مواجه شد و وی از سمت خود استعفا داد تا استقلال بار دیگر وارد بحران شود. 

مجیدی با فشار رسانه ها و پیشکسوتان استقلال به استقلال بازگشت، اما صرفاً برای دیدار فینال حذفی، دیداری که نهایتاً با باخت استقلال و از دست رفتن جام حذفی همراه بود. بدون شک، علت اصلی این باخت حواشی تحمیل شده بر استقلال در اثر دعوای مجیدی و سعادتمند بود.

سعادتمند نه تنها در بازگرداندن استراماچونی، سرمربی محبوب هوداران استقلال ناکام بود بلکه حتی در باز کردن پنجره بسته نقل و انتقالات نیز موفقیتی نداشت و استقلال برخلاف رقیب دیرینه خود، پرسپولیس، بدون بازیکنان جدید و با سرمربی موقت راهی قطر شد تا ادامه لیگ قهرمانان آسیا را بگزار کند. اگرچه استقلال با سرمربی گری مجید نامجومطلق موفق شد از گروه A لیگ قهرمانان آسیا صعود کند، اما در مرحله حذفی در مقابل پاختاکور ازبکستان باخت و حذف شد. 

احمد سعادتمند، اما با نام آلکس نوری، سرمربی ایرانی الاصل در لیگ آلمان تلاش کرد هوداران استقلال را راضی کند. در حالی که برخی منابع خبری امروز سه شنبه اعلام کردند سعادتمند با آلکس نوری برای هدایت استقلال به توافق رسید، وی که با بهره‌گیری از رسانه‌های همسو با خود سعی می کرد در سمت خود باقی بماند، نهایتاً جنگ قدرت را به رقبا واگذار کرد و از سمت مدیر عاملی استقلال برکنار شد. 

وضعیت آشفته استقلال، سناریویی است که طی سال‌های اخیر بارها و بارها تکرار شده است. هواداران این باشگاه پرطرفدار تهرانی معتقد هستند دست‌های پنهان در سطح کلان و در درون باشگاه خواستار موفقیت استقلال نیستند. آنچه هواداران آبی را بیشتر عصبانی می کند، این است که رقیب دیرینه یعنی پرسپولیس که مالک آن نیز وزارت ورزش است، طی سال‌های اخیر شاهد بیشترین ثبات به خصوص در حفظ بازیکنان بوده و کمتر با حاشیه مواجه شده است. 

اکنون با استعفای سعادتمند، هواداران استقلال نگران نیکمت این تیم هستند، در حالی که کمتر از یک ماه تا آغاز لیگ جدید فوتبال ایران باقی مانده است. سوال مهم این است که چرا هیئت مدیره استقلال پس از درگیری مجیدی و سعادتمند اقدامی در جهت مدیریت تنش انجام نداد؟ آیا برکناری سعادتمند زمینه بازگشت مجیدی را فراهم می کند که هم در دوران بازی خود و هم اخیراً در آستانه فینال حذفی با قهر نابجا نارضایتی هواداران را ایجاد کرد؟ به نظر می رسد استقلال باید  بار دیگر با چند امتیاز منفی به استقبال آغاز لیگ برتر برود. شاید هم هواداران آبی واقعا باید چشم انتظار 1400 باشند. //114

بیشتر بخوانید:

استقلال کار خودش را سخت کرد؛ صعود فقط با بُرد الاهلی

شوک دیگر به هواداران استقلال / تهدید آقای گل لیگ به فسخ قرارداد

بازگشت استراماچونی به استقلال باز هم منتفی شد/ تکرار اوضاع آشفته استقلال در سال های اخیر

کلیدواژه

کامنت