مهر 27, 1399 09:37 Asia/Tehran [Updated: آبان 06, 1399 14:27 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: رئیس مجلس شورای اسلامی، پایان محدودیت‌های تسلیحاتی را دستاوردی برای ملت ایران عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمد باقر قالیباف» رییس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز(یکشنبه) مجلس، با بیان اینکه پایان محدودیت تسلیحاتی ایران، شکستی برای دولت کم خرد آمریکا است؛ افزود: اقدام غیر قانونی آمریکا در فعال کردن اسنب بک شکست خورد.

قالیباف تصریح کرد: باید گام‌های مهمی در واکنش به فشارهای آمریکا و فروش و خرید سلاح انجام پذیرد.

امروز (یکشنبه) محدودیت‌های تسلیحاتی ایران در پنجمین سالگرد حصول برجام به صورت خودکار پایان یافت و از این به بعد محدودیت صادرات و واردات اقلام تسلیحاتی از مبدا و به مقصد ایران لغو و محدودیت سفر ۲۳ شخص حقوقی موضوع فهرست قطعنامه ۲۲۳۱ خاتمه یافت.

لغو این محدودیت‌ها در حالی صورت گرفت که آمریکا در ماه‌های اخیر تلاش‌های گسترده‌ای را صورت داد تا این محدودیت‌ها ادامه یابد و در همین راستا قطعنامه‌ای را نیز به شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد داد که با ۱۱ رأی ممتنع، ۲ رأی موافق (آمریکا و جمهوری دومینیکن) و ۲ رأی مخالف (روسیه و چین) به تصویب نرسید و آمریکا باز هم ناکام ماند. 

بر اساس قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در ماه مارس سال ۲۰۰۷ تصویب شد تحریم‌هایی علیه برنامه توسعه موشک‌های بالستیک ایران تصویب و هرگونه صادرات و واردات سلاح‌های سنگین هم از سوی ایران ممنوع شد.

پس از آن قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد در ۹ ژوئن ۲۰۱۰ به تصویب این شورا رسید و بر اساس آن تمامی کشورها می‌بایست از انتقال هرگونه تانک، خودروهای زرهی، هواپیماهای جنگی، هلیکوپترهای تهاجمی، توپخانه کالیبر بالا، کشتی‌های نظامی، موشک و سیستم‌ها و قطعات مرتبط با آن‌ها به ایران خودداری می کردند.

112

بیشتر بخوانید:

همکاری نظامی روسیه با ایران پس از لغو تحریم تسلیحاتی

لاوروف: تحریم تسلیحاتی ایران در ۱۸ اکتبر متوقف می‌شود

 

کلیدواژه

کامنت