آبان 03, 1399 16:59 Asia/Tehran [Updated: مرداد 09, 1400 22:16 Asia/Tehran]
  • تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر ضرورت عبور از بحران کرونا با بهترین مدیریت

ایران پرس: شیوع ویروس کرونا، بحرانی درحال تغییر وتحول است و شیوع این ویروس در ایران نیز همانند بسیاری از کشورهای دیگر تاثیرات منفی بر سطوح مختلف زندگی مردم از جمله بر اوضاع اقتصادی داشته است.

دشواری مقابله با ویروس کرونا که با تحریم های ظالمانه آمریکا ملموس تر شده؛ از مسایلی است که نیاز به حرکت منسجم تری از سوی مسوولان و همکاری بیشتری در سطح جامعه دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، روز شنبه در دیدار حضوری با رئیس جمهوری و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، ضمن قدردانی ازعملکرد این ستاد، با اشاره به نحوه مدیریت مقابله با این ویروس در کشورهای مختلف گفتند، در برخی کشورها همانند آمریکا بدترین مدیریت اعمال شده است ولی ما باید تلاش کنیم از این حادثه که با جان و سلامت مردم و امنیت و اقتصاد آنها در ارتباط است، با بهترین مدیریت عبور کنیم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این خصوص بر لزوم اتخاذ تصمیم‌های قاطع و حاکمیتی، اقناع افکار عمومی و همکاری همه دستگاهها و آحاد مردم برای مقابله با وضعیت تأسف‌بار ویروس عالم‌گیر کرونا تأکید کردند.

بی تردید مسایل ناشی از بیماری کرونا در جهان تلخ و ناگوار است. شیوع کرونا حتی در کشورهای مدعی توسعه یافتگی و پیشرفت از جمله آمریکا به علت ضعف های مدیریتی وبرنامه ریزی  با چالش های جدی مواجه است.

مروری بر پیامدهای بحران کرونا نشان می دهد که برای عبور از این چالش بزرگ سه عامل  بیشترین نقش را دارد:

عامل نخست، داشتن برنامه و هدف مبتنی بر استفاده ازهمه ظرفیت ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، تا زمان ساخت قطعی واکسن  بیماری کووید- 19 است.  

عامل دوم، عزم و اراده ملی برای غلبه بر مشکلات و تبدیل کردن این تهدید به فرصت است.

عامل سوم، تلاش مسوولان درجهت فراهم کردن بسترهای لازم برای استمرار حرکت اقتصادی و کمک به بهینه ساختن شرایط معیشتی و فعالیت های اقتصادی در بخش های مختلف است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، لازمه اِعمال مدیریت صحیح و مناسب را "اتخاذ تصمیم‌های قاطع حاکمیتی"، "اقناع افکار عمومی" و "همکاری همه دستگاهها و همچنین همکاری مردم" دانستند و تصریح کردند، البته این همکاری فقط مختص مقابله با کرونا نیست بلکه باید درهمه مسائل بخصوص مسائل سیاسی وجود داشته باشد زیرا کشور که دارای ملتی قدرتمند، نظام نوپدید و سخن جدید است، به‌طور طبیعی با مسائل مهمی در عرصه جهانی و داخلی مواجه است.

در این نکته تردید نیست که تحریم های ظالمانه آمریکا، در زمینه دستیابی ایران به دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای درمان بیماران و پیشگیری از شیوع کرونا، موانع و مشکلاتی را ایجاد کرده است اما این به معنای انفعال و تسلیم شدن در برابر مشکلات  نیست.

چگونگی مقابله با این ویروس در عین حال یک آزمون برای دولتها و ملتها است. بدیهی است در این شرایط حساس، هراقدام و رفتاری که رویارویی با این ویروس مهلک را تحت تأثیر قراردهد،‌ همچون شمشیری دولبه است که علاوه برتأثیرات منفی برسلامت فردی، می تواند مقابله با این ویروس خطرناک را در سطح کلان سخت و پرهزینه کند.

بویژه آنکه کرونا ویروسی با رفتارهای ناشناخته است که به دلایل منطقی و علمی باید به همه احتمالات توجه شود.

ازاینرو سخنان امروز رهبر معظم انقلاب علاوه بر قدردانی از تلاش کادر درمان در مقابله با این ویروس خطرناک، تاکیدی بر مسوولیت های فردی و اجتماعی و مدیریتی در راستای منافع و سرنوشت کشور است. 

ملت ایران پیش از این توانایی های خود را در مقابله با بیماری هایی مانند فلج اطفال، آبله، سرخک و آنفولانزا بخوبی نشان داده است و قطعا" بر بحران کرونا نیز با تکیه بر اراده و انسجام  ملی غلبه خواهد کرد. 

نویسنده: جمشید امین زاده

117

بیشتر بخوانید:

توصیه های مهم رهبر انقلاب اسلامی در جلسه با اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا

رهبر معظم انقلاب: عملکرد کادر درمان بسیار درخشان و «جهاد فی‌سبیل‌الله» است

برگزاری جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی

کلیدواژه