آبان 05, 1399 13:27 Asia/Tehran [Updated: آبان 05, 1399 15:35 Asia/Tehran]
  • رحمانی فضلی: ملت ایران رکن اساسی قدرت ملی هستند

وزیر کشور با بیان اینکه دفاع از حاکمیت، قدرت، امنیت و منافع ملی یک اصل است، گفت: همه ملت ایران رکن اساسی قدرت ملی هستند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «عبدالرضا رحمانی‌فضلی» روز دوشنبه در نشست ویدئو کنفرانسی کمیته پدافند غیرعامل وزارت کشور با استانداران و روسای شورای پدافند غیرعامل استان ها اظهارداشت: وظیفه ما به عنوان یک جزئی از حاکمیت‌های ملی جهانی این است که از کشورمان در مقابل هر نوع اقدام و عملی که منافع ملی ما را به خطر بیندازد دفاع کنیم.

وزیر کشور افزود: ما نباید این موضوع را به عنوان یک موضوع رسمی و یک وظیفه سازمانی تلقی کنیم، هر چند بخشی از وظایف سازمانی و رسمی ما این هست ولی این موضوع باید به عنوان یک مسئله حیاتی مهمی که در هر کار و زمانی باید ملکه ذهن ما باشد.

رحمانی فضلی تصریح کرد: تصور این است که این مساله مربوط به نیروی نظامی، انتظامی و امنیتی و نیروهای مشابه آن است؛ اینگونه نیست بلکه همه ملت ایران رکن اساسی قدرت ملی هستند و به همان میزان باید اهمیت و محوریت ملت ایران در پدآفند غیرعامل تعریف و جانمایی شود، مسئولیت واگذار شود، آموزش‌های لازم داده و فرهنگ عمومی ترویج شود.

وی تاکید کرد: همه ما که به عنوان بخشی از حاکمیت، مسئولیت پدافند غیرعامل بر عهده ما است، وظیفه‌مان سازماندهی، آماده‌سازی، آموزش، مهیا کردن شرایط و مقتضیات است اما نقش اصلی را همه مردم باید ایفا کنند و ما باید این را به عنوان یک اصل در جریان آن باشیم و پیگیری کنیم.

سردار جلالی: طرح‌های جامع پدافند غیرعامل استان‌ها تا پایان سال جاری تکمیل می‌شود

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز در این نشست از تکمیل همه طرح‌های جامع پدافند غیرعامل استان ها تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: انتظار ما از مجموعه وزارت کشور و استانها این است که در برنامه ریزی‌های خود، طرح جامع پدافند استان را در اولویت اقدامات پدافندی خود قرار دهند.

سردار «غلامرضا جلالی» با بیان اینکه تهدیدات پیش روی کشور به دلیل تحولات در حوزه های فناوری، الگوی جدیدی به خود گرفته است، گفت: این تغییرات لزوم نیاز به طرح‌های دفاعی جدیدی را در برابر تهدیدات ضروری می نماید.

وی با بیان اینکه در الگوی دفاع جامع نیازمند هم افزایی رویکردهای نظامی و غیرنظامی هستیم، تصریح کرد: بخشی از لایه‌های دفاعی در دفاع غیرنظامی و پدافند مردم محور خلاصه می شود که در این زمینه با استفاده از ظرفیت ها و ساختارهای وزارت کشور در قالب استانداری هاتلاش کردیم ساختارهای پدافند غیرعامل را در استانها متناسب با سطح مأموریت آنها تنظیم و تقویت کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه استانداران مسئول پدافند غیرعامل در استانها هستند، تصریح کرد: در راستای ساختارسازی از سال 92، در درجه نخست ساختارهای پدافند زیستی در استان‌ها ایجاد شد که خوشبختانه، استانها اقدامات خوبی انجام دادند و نشانه آن در کارنامه قابل قبول استانها در حوزه مقابله با کرونا مشهود بود.

سردار جلالی با اشاره به ایجاد قرارگاه‌های پدافند پرتویی در استان های هسته ای کشور گفت: این قرارگاه‌ها، به عنوان سازوکاری برای مدیریت مقابله با تهدیدات ناشی از حوادث احتمالی مواد پرتوی و پیامدهای آن ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه نظامات عملیاتی پدافند غیرعامل که به تصویب کمیته دائمی پدافند غیرعامل رسیده است ما نظام پدافند شهری را ارائه کردیم، تصریح کرد: سند پدافند شهری در واقع برنامه دفاع از شهر و الگویی مدرن برای توسعه شهرها با لحاظ اصول امنیتی و دفاعی است. 

سردار جلالی با اشاره به اینکه همچنین الگو و برنامه دفاع از مردم در شرایط تهدید و بحران در قالب نظام عملیاتی پدافند مردم محور تهیه و ابلاغ شده است، گفت: در این طرح، وظایف دستگاه‌های اجرایی در شرایط تهدید برای حفاظت از مردم و زیرساخت‌های حیاتی و تامین خدمات بیان شده است.

وی همچنین از تصویب و ابلاغ نظام عملیاتی رزمایش‌ها و ایجاد، ارتقا و حفظ آمادگی‌ها در بخش غیرنظامی کشور خبر داد و افزود: این نظام عملیاتی با مطالعه دقیق طراحی و احصا شده که از طریق سلسله مراتب به استانها ابلاغ شده است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: چارچوب کلی این طرح جامع شناسایی، تهدیدات و آسیب پذیری ها و مراکز پرخطر و وابستگی ها در استانهاست تا تهدیدات احصا و با طبقه بندی زیرساختهای حیاتی استانها، الگوی پدافند غیرعامل برای آنها تهیه شود.

117

بیشتر بخوانید:

سرلشکر باقری: اگر آمریکایی‌ها جنگی را شروع کنند، خاتمه جنگ با آنها نیست

 

کلیدواژه

کامنت