آبان 07, 1399 01:01 Asia/Tehran [Updated: آبان 07, 1399 15:19 Asia/Tehran]

باکو- ایران پرس: «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه سه شنبه شب پس از ورود به باکو، بخش هایی از طرح ابتکاری جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سید عباس عراقچی» به عنوان فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران و به منظور پیشبرد ابتکار ایران برای حل مناقشه قره باغ و درگیری‌های میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در راس هیاتی ساعاتی قبل وارد باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شد.

عراقچی در خصوص این سفر گفت: این سفر در چارچوب یک سفر دوره‌ای به آن دسته از کشورهای منطقه که در پایان دادن به درگیری‌های اخیر جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاثیر گذار هستند، انجام می شود.

وی هدف اصلی این سفر را نیز ارائه ابتکاری جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل این مخاصمه و رسیدن به صلح پایدار میان دو کشور و منطقه عنوان کرد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه اظهار داشت: چارچوب این طرح آماده شده و در این سفر با مقامات جمهوری آذربایجان مطرح و در مورد آن بحث و گفت وگو می شود.

عراقچی تاکید کرد: این طرح در چند مرحله می‌تواند اوضاع را به یک صلح پایدار برساند و به اختلافات موجود و البته به اشغال اراضی جمهوری آذربایجان خاتمه دهد.

وی بحث خاتمه اشغال سرزمین های جمهوری آذربایجان را  یک عنصر مهم در طرح ابتکاری ایران عنوان کرد و افزود: حفظ حقوق اقلیت‌ها و حقوق بشر دوستانه پایه دیگر طرح ابتکاری ایران برای پایان مناقشه قره باغ است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در ادامه تصریح کرد: خاتمه مخاصمه و شروع گفت وگو با کمک کشورهای تاثیرگذار با هدف تضمین صلح از دیگر محورهای اصلی طرح ابتکاری جمهوری اسلامی ایران است.

عراقچی افزود: ما همه این مسایل را با کشورهای منطقه به مشورت می گذاریم و امیدوار هستیم که این طرح بتواند به نقطه‌ مطلوب برای اجرا شدن برسد.

 دیدار با «شاهین مصطفی اف» معاون نخست وزیر، «جیهون بایرام اف» وزیر امور خارجه، «حکمت حاجی اف» دستیار رئیس جمهوری آذربایجان از جمله برنامه های سفر عراقچی به باکو است.

گفتنی است، بر اساس اعلام وزارت امور خارجه روسیه، سید عباس عراقچی، روز پنجشنبه (8 مهر) در سفر به مسکو قرار است با «آندری رودنکو» معاون وزیرخارجه روسیه در ارتباط با بحران قره باغ دیدار و گفت و گو کند.

جریان مناقشه قره باغ چیست؟

مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال 1988 آغاز و در سال 1992 به درگیری نظامی کشید.

دور جدید درگیری‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ از بامداد یکشنبه 6 مهر (27 سپتامبر) از سرگرفته شده و تاکنون باعث کشته شدن شماری از طرفین شده است.

تاکنون بسیاری از کشورها از جمله ایران خواستار توقف درگیری ها و آغاز گفت وگو میان باکو و ایروان شده‌اند.

117

بیشتر بخوانید:

بازدید عراقچی از مناطق مرزی خداآفرین

بازدید فرمانده نیروی زمینی سپاه از منطقه مرزی اصلاندوز

رایزنی سفیر ایران با مقامات جمهوری آذربایجان درباره درگیری های قره باغ 

کلیدواژه

کامنت