آبان 08, 1399 01:05 Asia/Tehran [Updated: آبان 29, 1399 06:57 Asia/Tehran]
  • آغاز هفته وحدت و تبریک سالروز ولادت پیامبر گرامی اسلام (ص)

امروز (پنجشنبه) دوازدهم ربیع الاول 1442 هجری‌قمری، مصادف با 8 آبان 1399، به روایتی سالروز ولادت حضرت محمد مصطفی (ص)، پیامبر گرامی اسلام و آغاز هفته وحدت است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، اهل سنت، دوازدهم ربیع الاول و شیعیان هفدهم این ماه را سالروز ولادت پیامبر گرامی اسلام (ص) می‎دانند.

حضرت امام خمینی (ره) که خود از منادیان وحدت در جهان اسلام بودند، از این مساله برای اتحاد و نزدیک شدن گروه‌های اسلامی استفاده کردند و فاصلۀ بین این دو تاریخ ( 12 تا 17 ربیع الاول) را «هفتۀ وحدت» نام‎گذاری کردند.

این هفته، فرصت مناسبی است تا ضرورت همبستگی و یکدلی جهان اسلام به ویژه در این زمان پُر از فتنه و آشوب، با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

اگرچه مسلمانان از مذاهب مختلف در برخی آراء و احکام اختلاف نظر دارند، اما دارای اشتراک‎های متعدد همچون باور به خدای واحد، کتاب آسمانی، پیامبر و قبلۀ یکسان هستند.

آغاز کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی؛ به صورت مجازی

در همین حال، سی‌و‌‌چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی امروز (پنجشنبه) به صورت مجازی آغاز به کار خواهد کرد.

مراسم افتتاحیه سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی صبح امروز به صورت مجازی برگزار و از طریق خبرگزاری بین‌المللی تصویری ایران پرس به آدرس https://iranpress.com/live پخش می‌شود.

براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، 167 شخصیت برجسته جهان اسلام از 47 کشور و همچنین 120 سخنران از ایران به صورت وبینار پیرامون موضوع‌های کنفرانس، سخنرانی خواهند کرد.

چند سمینار غیرحضوری در این کنفرانس نیز برگزار خواهد شد که یکی از سمینارها با موضوع همکاری‌های اسلامی در مواجهه با مصایب و بلایاست که در محورهای «مبانی و چالش های دینی و معنوی در مواجهه با بلایا و مصایب»، «ظرفیت های راهبردی جهان اسلام در مواجهه با مصایب و بلایا»، «نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان»، «نقش رسانه ها در آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ تعاون»، «تهدیدها و فرصت های فضای مجازی در عصر کرونا برای جهان اسلام»، «جهان پساکرونا و سناریوهای جدید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام» و «چالش های فرهنگی اقتصادی و سیاسی غرب در مواجهه با کرونا» است. 

میزگرد «خیانت غرب به آرمان های فلسطین و نقش محور مقاومت در خنثی سازی تاثیرات عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی» و میزگرد «نقش سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی در وحدت و امنیت جهان اسلام» از دیگر برنامه های کنفرانس امسال است. 

همچنین از کتاب «فلسطین فی وجدان علماء الاسلام» شامل 200 فتوا از علمای اهل سنت و شیعه در رابطه با تحریم عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی نیز رونمایی خواهد شد.

مراسم اختتامیه سی و چهارمین کنفرانس وحدت اسلامی، 17 ربیع الاول مصادف با سوم نوامبر برگزار خواهد شد. 113

بیشتر بخوانید:

اعلام جزئیات سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

نماینده مجلس: اقدام مکرون به وحدت بیشتر مسلمانان منجر می‌شود

برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی به صورت مجازی؛ 8 تا 13 مهر

کلیدواژه

کامنت